Iguacu – největší systém vodopádů na světě


Na hranicích dvou jihoamerických zemí, Brazílie a Argentiny, na soutoku dvou veletoků, řek Paraná a Iguacú leží jedny z nejimpozantnějších vodopádů, které je na světě možné navštívit. Nejsou sice největší, ale díky velkému průtoků a rozsáhlé ploše, na které se nacházejí, se můžete těšit na naprosto jedinečný zážitek.

Vodopády Iguacu

Jsou skryté v hloubi deštného subtropického lesa, ale jejich návštěva není nijak obtížná, na turisty je oblast dobře připravená a pralesem i mezi vodopády vede řada dřevěných chodníčků, po kterých můžete tuto krásnou oblast objevovat.

My začínáme naši výpravu na argentinské straně, v malém městečku Puerto Iguazú u hranic s Brazílií a Paraguayí, odkud se malým autobusem jednoduše dostaneme až k parkovišti přímo u vodopádů. Odtamtud potom pokračujeme pěšky po zpevněných cestičkách, spolu s dalšími turisty, skrz prales až k obrovské řece. Už po cestě k vodopádům vidíme první papoušky, a dokonce i jednu opici. Kdo chce, má možnost svést se k vodopádům malým vláčkem, my jsme se ale na procházku pralesem těšili. U konečné stanice vláčku pokračujeme po dlouhém mostku přes řeku. Přestože je přes několik set metrů dlouhý, až sem slyšíme burácení vody a tušíme jedinečnou podívanou.

Na konci dlouhé lávky na nás čeká vyhlídka přímo nad úžasným vodopádem ve tvaru podkovy, kterému se zde přezdívá Ďáblův chřtán. A pohled do něj je opravdu jako pohled do samotného pekla, voda burácí, tříští se o kameny a k tomu je všude slyšet štěbetání tropického ptactva.

Jedinečný zážitek pokračuje procházkou podél menších vodopádů, které se vinou skrz džungli. Kdo chce, může využít i možnost plavit se na člunu až přímo k největšímu z vodopádů a vychutnat si tak jeho sílu na vlastní kůži.

Druhý den se vydáváme na brazilskou stranu vodopádů. Nedostaneme se k nim sice tak blízko, za to je vidíme z dálky a můžeme si tak vychutnat celé panorama a výhled, stejně jako dunění vodopádů. Na konci cesty je navíc možnost přiblížit se k Ďáblovu chřtánu zespodu a spatřit tak místa, která jsme den předtím viděli z vyhlídek.

Návštěva vodopádů Iguazú byla úžasným zážitkem, který by si neměl nechat ujít nikdo, kdo míří do okolních oblastí. Navíc je zde i široká nabídka dalších aktivit, které si můžete vyzkoušet, jako například pozorování ptactva v džungli, slaňování menších vodopádů, nebo návštěvu jezuitských misií nedaleko.

Obrovský vodopád fotogalerie

Související:

Tajemné jezero Titicaca – svědek vzniku Incké civilizace