Internet v Turecku. Kolik stojí mobilní data a volání

Protože Turecko není v EU, data, která si platíte v ČR, vám zde budou „k ničemu“. Ideální je sehnat si zdejší SIM kartu a k ní data a můžete bez problémů surfovat, třeba v případě, že na hotelu nebude kvalitní wifi internet.


Turecko – internet, volání, data

Jak je to v Turecku s internetem jsem zjišťoval už pár týdnů před dovolenou a ty ceny při použití české SIM karty mě tedy moc nepotěšily. Mám telefonního operátora O2 a zde je aktuální ceník (08-2019).

Volání

  • Volání – odchozí hovory – 42,35 Kč/min.
  • Volání – příchozí hovory – 24,20 Kč/min.
  • SMS – 12,10 Kč
  • MMS – 9,60 Kč

Internet

  • Cca 250 kč za 1MB !!!

Celkem mě zarazilo, že ani na letišti v Antalyii není wifi zdarma a tím pádem nejde třeba přes WhatsApp poslat zprávu, že jste doletěli v pořádku. Jasně, přes sms to problém není, ale když to jde „zdarma“, proč platit navíc a upřímně, dnes ještě někdo posílá SMS? :)

Nakonec nám na hotelu Gardenia Beach Wi-Fi internet fungoval parádně, takže nebylo třeba lokální simku kupovat, ale protože informace, jak na to, mám, rád se o ně podělím, abyste také při pobytu v této zemi mohli být online.

Vodafone prodejna Turecko
Vodafone prodejna v Turecku

Kde koupit tureckou SIM kartu

Nejlepší ceny má místní operátor Turkcell. Sim-ku koupíte třeba v prodejně Vodafone, která se zde vyskytuje na mnoha místech, jak třeba na letišti – venku pár metrů od stánků cestovek (zde ale jsou ceny prý vyšší), tak i např. v bazaru v městečku Okurcalar, kde jsme byli na dovolené. Sice google psal, že nejbližší prodejna Vodafone je v letovisku Side a pak na druhé straně v Alanyi, ale je i zde.

Co jsem zjišťoval, tak prý je potřeba cestovní pas a IMEI telefonu. Jak jej zjistit se dočtete zde. Celé vyřízení prý trvá cca 10 minut a po odchodu z obchodu už data frčí.

Internet by měl fungovat cca měsíc, a pokud se nejedná o telefon koupený v Turecku, prý po této době přestane SIM karta fungovat a pokud byste do této země jeli třeba za rok opět na dovču, už byste se s tímto mobilním telefonem do zdejší sítě nepřipojili. Takže je často řešení vždy použít nový mobil. Pokud máte někdo více informací, budu rád, když se o ně podělíte v komentářích pod článkem, díky.

Ceny Turkcell

Turistický balíček obsahuje za 149 tureckých lir (cca 25€):

  • 20GB dat
  • 200 minut volání
  • Bezplatné zasílání zpráv přes WhatsApp, Messenger atd..

To vše na 30 dní (déle zde asi nikdo na dovolené nebude).

Turkcell Turecko
Karta Turkcell v Turecku

Jak vidíte, ceny za data jsou úplně jinde než v ČR. Pokud vás pojede víc, stačí použít dual sim mobil, internet nasdílet jako hotspot a může se připojit celá rodina.

Turecko dovolená a zájezdy

Napsat komentář