Istanbul – tipy, co navštívit v tomto tureckém městě


Město Istanbul v Turecku je krásné a k jehož historickým přednostem vám něco málo povím v tomto článku. Nejprve musím říct, že toto město není pro všechny. Ráno, odpoledne i večer se z mešit ozývá svolávání k modlitbám. Lidé, především muži, jsou velice neodbytní, takže pokud jste žena, vezměte s sebou kamarádku či přítele.

Co navštívit v Istanbulu, který je hlavní město Turecka

I přes to, že Instanbul není hlavním městem Turecka (to je Ankara), je významným kulturním centrem, které přitahuje stále hodně obyvatel a hlavně turistů. Odhady počtu obyvatel Istanbulu se liší mezi 12-15 miliony, lidé sem přicházejí hlavně za prací. Mnoho z nich každé ráno, den co den přejíždí mezi starou a novou částí Instanbulu, mezi kterou je převáží trajekty, ty jezdívají až 60x za den. Z trajektu také můžete zahlédnout Galátský most, který vede přes Zlatý roh a spojuje Istanbulské části Galata a Eninönü, jeho zvláštností je, že je skoro vždy zaplněn rybáři čekajícími na svůj úlovek. V jiných centrech měst tolik rybářů určitě neuvidíte.

Velký bazar

Nákupy neodmyslitelně patří k Istanbulu, vždyť jeho samotné přízvisko „město obchodu“ je historicky dáno z důvodu jeho výhodné geografické polohy. V největším a nejstarším „souku“ v Istanbulu, který funguje více než 500 let. Projde jím na půl milionu lidí denně a naleznete v něm na 5000 obchůdků. Není snad metr čtvereční, na kterém by se nic neprodávalo. V nabídce obchodů naleznete snad všechny druhy obchodovatelného zboží, nejčastěji však suvenýry, šperky, oblečení a koření.

V bazaru se čile obchoduje také s koberci. Pokud budete mít štěstí a narazíte na odborníka, poví vám o kobercích i mnoho zajímavostí např. že vlněným kobercům v kombinaci s bavlnou nevadí čištění nebo sluneční svit, jen tak nevyblednou, oproti napodobeninám. Ceny koberců jsou však vysoké, nezřídka přesahují cenu 1000 $.

Musíte se však mít na pozoru i v tomto odvětví podniká mnoho podvodníků, kteří se snaží prodat čínské kopie za cenu originálu. Připravte se také na smlouvání, které je pro obchodníky v tomto starém bazaru snad národním sportem. Někteří z nich umí dokonce pár slov česky a nebojte, rukama – nohama se určitě na ceně domluvíte :)

Kousek za zdmi starého bazaru v Istanbulu je i bazar knižní. Dle se dá tušit, že se obchoduje pouze s knihami a publikacemi. Toho využívají právě studenti, kteří prodávají svá již nevyužívaná skripta. Knižní trh navštěvují však i nadšenci s každodenním přáním, že zde najdou historickou knihu za pár Tl.

Největší bazar v Evropě je lákadlo turistů a skvělá příležitost místních prodejců je připravit o slušné peníze. Jedná se o zajímavé, ale hlučné místo. Prodejci se mohu zdát vtíraví, proto buďte trpěliví.  Rozhodně nebuďte naivní a nekupujte hned na prvním místě za první nabízenou cenu.

TIP: Alara Grand Bazaar – Okurcalar Turecko

Bazar je plný úplně stejných věcí za odlišné ceny. Buďte chytří a komunikativní. Projděte si nejprve celý bazar, zhodnoťte ceny, pokud se rozhodnete něco koupit smlouvejte, občas se dokonce podaří snížit cenu i o polovinu.

Hagia Sofia

Chrám Boží Moudrosti za sebou nese spoustu let historie, změn a je to přímo magické místo, kde se prolíná křesťanství a muslimské náboženství. Původně byla tato stavba postavena byzantským císařem Justiniánem, avšak po dobytí Konstantinopole, tedy dnešního Istanbulu, Osmany byla upravena na mešitu v roce 1453. Tato mohutná stavba láká již při prvním pohledu svou majestátností a vevnitř vás pohltí do své historie i přesto, že jejími milovníky zrovna nejste.

Na výzdobu bylo použito více než 36 tun zlata, na stavbě pracovalo přes 10 000 dělníků. Dominantou mešity je obrovská kupole, která byla bohužel během staletí několikrát zasažena požáry a zemětřeseními, což zapříčinilo, že je nyní podepírána lešením. Další zajímavostí je, že islamisté nenechali zničit původní křesťanské fresky. Ty zůstaly na zdech do dnešní doby. Na vyobrazeních tak můžete vidět Pannu Marii nebo Ježíše Krista, vedle těchto náboženských postav jsou vyobrazeni i římští císaři s jejich družkami. Jméno Alláha je zase vyobrazeno na kaligrafických malbách, které v mešitě visí.

Galata Tower

Kristova věž je další skvost, který rozhodně stojí za návštěvu. Je to jakási Petřínská věž v Istanbulu, ze které vidíte město jako na dlani. Báječné místo na panoramatické focení. Galata Tower bych doporučovala navštívit brzy dopoledne, abyste se vyvarovali dlouhým frontám a mačkanici a po návštěvě si můžete pochutnat na skvělém tureckém obědu v jedné z mnoha restaurací, kterými se to pod věží jen hemží.

Gulhane Park

Dle mého názoru nejhezčí místo v centru města. Obrovský, veřejný park je zcela volně přístupný turistům. Můžete si zde po ránu zaběhat, udělat si piknik na trávníku nebo se skvěle nasnídat tureckých specialit v restauraci, která se nachází přímo v praku.  V tomto velkém komplexu se také nachází několik muzeí, jako například Archeologické muzeum, jejichž předností je minimální návštěvnost.

Palác Topkapi

Tento palác v Istanbulu byl po více než 400 let primárním sídlem osmanských sultánů. Stejně jako královská rezidence byl palác určen pro státní příležitosti a královskou zábavu. Dnes je otevřen pro širokou veřejnost a ukazuje svaté ostatky muslimského světa, včetně pláště Muhammeda. Památka je také v seznamu UNESCO.

Hammam – turecké lázně

Ti z vás, kdo jsou poprvé v Turecku, by měli tuto tradiční tureckou očistu vyzkoušet. Jak samotný hammam probíhá? Po příchodu do lázní si odložíte věci v šatně, dostanete župan, ručník a budete odvedeni ke sprchám. Po krátkém omytí vás čeká obrovská vykachličkovaná místnost se spoustou páry. Masér Vás uloží na břicho a postupně polévá vlažnou vodou, po nalití vody a nanesení pěny se z vás snaží pomocí houbičky „sedřít“ zbytky suché a staré kůže, za občasného použití jeho masérského umu.

Hodně hammamů nabízí kromě tradiční lázně také doprovodné služby, jako jsou solné jeskyně, sauny, bazén a zdravotní masáže. Ceny jsou samozřejmě individuální dle umístění lázní (v centru jsou nejdražší), běžně bývá cena cca kolem 15€. Na hammam se dá vyrazit i v páru s přítelem/přítelkyní, o muže se stará masér a o ženu naopak masérka.

Palác Dolma bachce

Palác postavený v 19. století je jedním z nejatraktivnějších paláců na světě. Byl postaven v letech 1843 – 1856 podle arménského architekta Balyana. Stal se správním centrem pozdní Osmanské říše a posledním bydlištěm osmanského sultána. V současné době jsou všechny části paláce Dolmabahce zrestaurovány a otevřeny k návštěvě. Otevřeno je kromě pondělí a čtvrtku od 9:00 – 16:00. Jedná se o jednu z nejvíce zajímavých památek v Istanbulu, které byste měli vidět. Palác má ukazovat především moc a bohatství sultánů. Pro osmanskou pokladnu byl tento palác však zbytečný a velmi riskantní výdaj, protože náklady byly tak vysoké, že si sultán musel peníze na jeho stavbu půjčit i u zahraničních bank.

Palác má na 285 pokojů a 46 sálů, 6 tureckých lázní, 68 toalet a 1437 oken. Průčelí paláce se rozkládá na 600 metrů podél evropského pobřeží Bosporu. Vybavení paláce je opravdu honosné, na stropech visí křišťálové lustry (některé původem z Česka), anglické vázy, na zemi jsou hedvábné koberce Hereke a místnosti jsou vybaveny nábytkem na míru z Paříže. Drahé koberce zabírají více než 4500 m2 plochy. Na ozdobné prvky v paláci bylo použito na 40 tun stříbra a 14 tun zlata. Obrazy na stěnách jsou od slavných italských a francouzských umělců. Tyto fakta vzbuzují respekt a také údiv. Není tedy divu, že Dolba Bachce je jednou z nejnavštěvovanějších památek v Istanbulu, městě nesoucí také název tlukoucí srdce orientu.

Doprava v Istanbulu

Určitě vás jako turisty bude zajímat více MHD v Istanbulu, než běžná automobilová doprava. Vynechám tedy pár řádků o pravidelných dopravních zácpách v ulicích města a vrhnu se do popisu možností dopravy po tomto nádherném městě.

Doprava z letiště do Istanbulu

Letiště Atatürk

Doprava z letiště do různých částí Istanbulu je uskutečňována pomocí metra a autobusů veřejné dopravy. Metro z letiště funguje od 6:00 do půlnoci. Využít můžete také vlak. Odjíždí z letištního nádraží každých 35 minut, jeho cílovou stanicí je Aksaray.  Z letiště Atatürk na Istanbulské náměstí Taksim se dostanete nejlépe autobusem.

Letiště Sabiha Gokcem

Toto letiště leží v asijské části Istanbulu. Do ostatních částí Istanbulu se dostanete buď metrem, nebo autobusem. Pokud využijete metro, jeďte trasu Sabiha Gokcen – Uydukent. Pokud využijete autobus, pojedete trasu Kadiköy – Kurtkoy – Kartal – Tepeoren – Afirat.

Tünel

Jedná se o „podzemní lanovku“. Tünel je po metru v Londýně druhá nejstarší podzemní dráha na světě. I přes to, že má celá trať pouze dvě stanice (spojuje Zlatý roh a střed města Istanbul), nenechte si svezení rozhodně ujít.

Ve vašem případě budete nejspíše používat nejčastěji autobus nebo metro jako dopravní prostředek.

Jízdní řády MHD v Istanbulu naleznete zde: https://iett.istanbul/

Trajekty v Istanbulu

Trajekty jsou hodně využívaným dopravním prostředkem, který spojuje starou část Istanbulu s novou. Cesta na druhý břeh vám bude trvat max. 20 minut, ve většině případů se jedná o kratší dobu, než při použití automobilu, či taxíku – na mostech se tvoří dlouhé kolony.

Historická tramvaj v Istanbulu

Trať od podzemní stanice Tünel k istanbulskému náměstí Taksim není sice dlouhá, ale tuto vzdálenost čítající sotva pár kilometrů můžete urazit rychleji a ještě se zážitkem. Svezte se v historické tramvaji! Ke svezení tramvají si však musíte zakoupit samostatnou jízdenku, která je zpáteční. Trať je skoro po celé délce jednokolejná, rozdvojená je pouze v jednom místě z důvodu křížení protijedoucích tramvají. Tramvaje ve stejném místě jezdily již od roku 1869, v 50. letech minulého století byl jejich provoz přerušen, aby byl obnoven po roce 1990.

Turecko Istanbul fotogalerie

Ubytování (booking)

Doporučujeme:

| Rubriky Turecko