Itálie a Toskánsko, to je pravá dovolená


Když se řekne severní Toskánsko, lidem se většinou vybaví šikmá věž v Pise. Ale Pisa není zdaleka jediná, která vám svou krásou vyrazí dech. Navštívit můžete přírodní kuriozity, starobylá města i technické zajímavosti.

Klidný spánek v centru města Cararra

V Carraře se nachází Hotel Michelangelo, který byl ohodnocen čtyřmi hvězdičkami. Bohužel jsme neměli mnoho času k obdivování jeho originálně pojatého interiéru, ani hotelového luxusu, protože jsme měli hodně napilno s tím, abychom objeli všechny památky, které nám tato oblast nabízí.

italie toskansko sever 1

Kam na výlet

Rozhodně největším lákadlem v této oblasti je město Pisa, kde se nachází legendární Šikmá věž, ovšem i ostatní památky stojí za pozornost. Třeba například Baptisterium, nebo-li křestní chrám, svatého Jana, jehož stavba byla zahájena roku 1152 a dokončena v roce 1363, nebo Campo Santo se dá volně přeložit jako Svaté pole. Tento název dostala budova kvůli tomu, že je vystavěna kolem nákladu hlíny z Golgoty, kterou přivezli vojáci ze čtvrté Křížové výpravy.

TIP: Líbit se vám bude i jižní Toskánsko.

italie toskansko sever 2

italie toskansko sever 3

Za zmínku také stojí muzeum delle Sinópie, které střeží několik vzácných fresek ze 14. a 15. století. Rozsáhlé restaurační práce rovněž odkryly několik předběžných skic, které si umělci načtrtli červenou hlinkou na stěny, na které malovali.

italie toskansko sever 4

Pro milovníky přírody je nedaleko od Pisy přírodní park San Rossore, který se rozkládající uprostřed zelené krajiny, písečných dun, pobřežních lagun, lesů a mokřadů na rozloze 23 tisíc hektarů zaujímá celé pobřeží západně od Pisy. Pro odvážné dobrodruhy je tu přírodní rezervace Orrido di Botri, která byla založena v roce 1971 k ochraně soutěsky a je spravována Státními lesy se sídlem v Lucce.

italie toskansko sever 5

Orrido di Botri je největší a nejhlubší soutěska v Toskánsku se stěnami přesahujícími i 200m nebo jeskyně Grotta del Vento, která se nachází ve středu Přírodního parku Apuánské Alpy, v oblasti, která je velmi bohatá na krasové útvary. Zde přírodní podmínky neustále hloubí, vymílají a tvarují vápenec a vytvářejí tak úžasné přírodní sochy. Uvnitř jeskyně je stálá teplota +10,7 °C.

italie toskansko sever 6

Pro milovníky technických zajímavostí nabízí tato oblast mramorové doly Cava di Fantiseritti v Carraře, které byly poprvé otevřeny za Římanů, jenž velké bloky kamene nakládali na lodě a převáželi je do Říma. Až tam se většinou bloky opracovávaly a hotové výrobky se pak rozvážely do všech koutů Římské říše.

italie toskansko sever 7

Severní Toskánsko je oblast plná překvapení a nádherných míst a k vidění je tam mnohem více, než zde bylo popsáno. Rozhodně nabízí dokonalé zázemí pro vaší dovolenou.

Důležité odkazy:

Dovolená Toskánsko

Ubytování Toskánsko

Počasí v Toskánsku

Související:

Janov v Itálii – památky, informace, ubytování, průvodce

Sdílejte článek s přáteli

Napsat komentář