Itálie a Toskánsko, to je pravá dovolená


Když se řekne severní Toskánsko, lidem se většinou vybaví šikmá věž v Pise. Ale Pisa není zdaleka jediná, která vám svou krásou vyrazí dech. Navštívit můžete přírodní kuriozity, starobylá města, technické zajímavosti i ta nejkrásnější místa.

Klidný spánek v centru města Cararra

V Carraře se nachází Hotel Michelangelo, který byl ohodnocen čtyřmi hvězdičkami. Bohužel jsme neměli mnoho času k obdivování jeho originálně pojatého interiéru, ani hotelového luxusu, protože jsme měli hodně napilno s tím, abychom objeli všechny památky, které nám tato oblast nabízí.

italie toskansko sever 1

Toskánsko dovolená a nejhezčí místa, co musíte vidět

Rozhodně největším lákadlem v této oblasti je město Pisa, kde se nachází legendární Šikmá věž, ovšem i ostatní památky stojí za pozornost. Třeba například Baptisterium, nebo-li křestní chrám, svatého Jana, jehož stavba byla zahájena roku 1152 a dokončena v roce 1363, nebo Campo Santo se dá volně přeložit jako Svaté pole. Tento název dostala budova kvůli tomu, že je vystavěna kolem nákladu hlíny z Golgoty, kterou přivezli vojáci ze čtvrté Křížové výpravy.

italie toskansko sever 2

italie toskansko sever 3

Za zmínku také stojí muzeum delle Sinópie, které střeží několik vzácných fresek ze 14. a 15. století. Rozsáhlé restaurační práce rovněž odkryly několik předběžných skic, které si umělci načtrtli červenou hlinkou na stěny, na které malovali.

italie toskansko sever 4

Pro milovníky přírody je nedaleko od Pisy přírodní park San Rossore, který se rozkládající uprostřed zelené krajiny, písečných dun, pobřežních lagun, lesů a mokřadů na rozloze 23 tisíc hektarů zaujímá celé pobřeží západně od Pisy. Pro odvážné dobrodruhy je tu přírodní rezervace Orrido di Botri, která byla založena v roce 1971 k ochraně soutěsky a je spravována Státními lesy se sídlem v Lucce.

italie toskansko sever 5

Orrido di Botri je největší a nejhlubší soutěska v Toskánsku se stěnami přesahujícími i 200m nebo jeskyně Grotta del Vento, která se nachází ve středu Přírodního parku Apuánské Alpy, v oblasti, která je velmi bohatá na krasové útvary. Zde přírodní podmínky neustále hloubí, vymílají a tvarují vápenec a vytvářejí tak úžasné přírodní sochy. Uvnitř jeskyně je stálá teplota +10,7 °C.

italie toskansko sever 6

Pro milovníky technických zajímavostí nabízí tato oblast mramorové doly Cava di Fantiseritti v Carraře, které byly poprvé otevřeny za Římanů, jenž velké bloky kamene nakládali na lodě a převáželi je do Říma. Až tam se většinou bloky opracovávaly a hotové výrobky se pak rozvážely do všech koutů Římské říše.

italie toskansko sever 7

Severní Toskánsko je oblast plná překvapení a nádherných míst a k vidění je tam mnohem více, než zde bylo popsáno. Rozhodně nabízí dokonalé zázemí pro vaší dovolenou.

Jižní Toskánsko v Itálii si zamilujete

Itálie je zemí, která se v České Republice řadí mezi ty nejčastěji navštěvované a není se čemu divit. Návštěvníkům nabízí jak kvalitní ubytování za rozumné ceny, tak neobyčejné cestovatelské zážitky. Výjimkou není ani jižní Toskánsko.
ižní Toskánsko Itálie 7

Ubytování v rustikálním stylu

Hotelů je v jižním Toskánsku mnoho. My si k noclehu zvolili hotel Agriturismo Razza del Casalone, který se nachází ve městě Grosseto a nabízí příjemné rustikální prostředí. K dispozici je i venkovní hotelový bazén, restaurace a hotelová zahrada, která je jako stvořená pro dovádění s dětmi.

Jižní Toskánsko Itálie 1

Kam na výlet

Jižní Toskánsko potěší všechna vaše já. Pokud milujete zajímavé přírodní úkazy, rozhodně navštivte park Le Biancane. Díky páře, která tu uniká puklinami v zemi a má teplotu až 100°C, tady mohla vzniknout ekologická elektrárna, která funguje již od roku 1916 a pokryje až 25% z celkové spotřeby Toskánska. Díky sirovodíku, který je v páře obsažen, mají kameny specifickou žlutou barvu.

Jižní Toskánsko Itálie 2

Přírodní park Le Biancane je opravdu zajímavým místem, ale pokud zrovna neholdujete vůni pekelných kožichů a dáváte přednost romantičtějšímu prostředí, nenechte si ujít návštěvu národního parku Mare Mamma, kde budete moc obdivovat krásy zdejších lesů a dokonce se vykoupete na pláži, která je přístupná pouze návštěvníkům přírodního parku a díky níž budete mít pocit, že jste se ocitli ve filmovém zpracování modré laguny.

Jižní Toskánsko Itálie 3

Pokud nemáte přírody ještě dost, ale rádi byste kromě flóry, viděli i něco s fauny, navštivte zvířecí park Monte Amiata, kde můžete zvířata pozorovat ve výbězích, které se snaží co nejvíce imitovat jejich přirozené prostředí. Největšími hvězdami tohoto parku jsou bez debat apeninští vlci. Bohužel při naší návštěvě neměli chuť se před turisty předvádět. Za to amiatští osli měli o dost lepší náladu.

Jižní Toskánsko Itálie 4

Toskánsko nabízí i mnoho z archeologických nalezišť. Zejména zajímavá jsou skalní obydlí, která tvoří město Vitozza.

Jižní Toskánsko Itálie 5

Také archeologický park Cita del Tuffo. Jedná se o nekropoli nedaleko města Sovana a k vidění jsou tu hrobky z 8. a 9. století před naším letopočtem.

Jižní Toskánsko Itálie 6

Archeologických nalezišť je po celé oblasti Toskánska mnoho, ale pokud vás nebaví dívat se na rujny starobylých měst, ale rádi byste viděli ještě něco málo z historie, této oblasti, město Pitigliano je pro vás jako stvořené. Etruské Pitigliano, jedno ze „skalních měst“, jako by vyrůstalo přímo ze skalního terénu. Ve výšce 313 metrů nad mořem připomíná v pohledu z protějších kopců bochník chleba prohlodaný od myší – díky spoustě otvorů, oken a stěn domů z tmavého lávového kamene a jeho nádhera vyrazí dech i nenapravitelným romantikům.

Důležité odkazy

Dovolená Toskánsko

Ubytování v Toskánsku

Související:

Napsat komentář