Itálie a Toskánsko, to je pravá dovolená

Když se řekne severní Toskánsko, lidem se většinou vybaví šikmá věž v Pise. Ale Pisa není zdaleka jediná, která vám svou krásou vyrazí dech. Navštívit můžete přírodní kuriozity, starobylá města, technické zajímavosti i ta nejkrásnější místa.


Klidný spánek v centru města Cararra

V Carraře se nachází Hotel Michelangelo, který byl ohodnocen čtyřmi hvězdičkami. Bohužel jsme neměli mnoho času k obdivování jeho originálně pojatého interiéru, ani hotelového luxusu, protože jsme měli hodně napilno s tím, abychom objeli všechny památky, které nám tato oblast nabízí.

italie toskansko sever 1

Toskánsko dovolená a nejhezčí místa, co musíte vidět

Rozhodně největším lákadlem v této oblasti je město Pisa, kde se nachází legendární Šikmá věž, ovšem i ostatní památky stojí za pozornost. Třeba například Baptisterium, nebo-li křestní chrám, svatého Jana, jehož stavba byla zahájena roku 1152 a dokončena v roce 1363, nebo Campo Santo se dá volně přeložit jako Svaté pole. Tento název dostala budova kvůli tomu, že je vystavěna kolem nákladu hlíny z Golgoty, kterou přivezli vojáci ze čtvrté Křížové výpravy.

italie toskansko sever 2

italie toskansko sever 3

Za zmínku také stojí muzeum delle Sinópie, které střeží několik vzácných fresek ze 14. a 15. století. Rozsáhlé restaurační práce rovněž odkryly několik předběžných skic, které si umělci načtrtli červenou hlinkou na stěny, na které malovali.

italie toskansko sever 4

Pro milovníky přírody je nedaleko od Pisy přírodní park San Rossore, který se rozkládající uprostřed zelené krajiny, písečných dun, pobřežních lagun, lesů a mokřadů na rozloze 23 tisíc hektarů zaujímá celé pobřeží západně od Pisy. Pro odvážné dobrodruhy je tu přírodní rezervace Orrido di Botri, která byla založena v roce 1971 k ochraně soutěsky a je spravována Státními lesy se sídlem v Lucce.

italie toskansko sever 5

Orrido di Botri je největší a nejhlubší soutěska v Toskánsku se stěnami přesahujícími i 200m nebo jeskyně Grotta del Vento, která se nachází ve středu Přírodního parku Apuánské Alpy, v oblasti, která je velmi bohatá na krasové útvary. Zde přírodní podmínky neustále hloubí, vymílají a tvarují vápenec a vytvářejí tak úžasné přírodní sochy. Uvnitř jeskyně je stálá teplota +10,7 °C.

italie toskansko sever 6

Pro milovníky technických zajímavostí nabízí tato oblast mramorové doly Cava di Fantiseritti v Carraře, které byly poprvé otevřeny za Římanů, jenž velké bloky kamene nakládali na lodě a převáželi je do Říma. Až tam se většinou bloky opracovávaly a hotové výrobky se pak rozvážely do všech koutů Římské říše.

italie toskansko sever 7

Severní Toskánsko je oblast plná překvapení a nádherných míst a k vidění je tam mnohem více, než zde bylo popsáno. Rozhodně nabízí dokonalé zázemí pro vaší dovolenou.

Jižní Toskánsko v Itálii si zamilujete

Itálie je zemí, která se v České Republice řadí mezi ty nejčastěji navštěvované a není se čemu divit. Návštěvníkům nabízí jak kvalitní ubytování za rozumné ceny, tak neobyčejné cestovatelské zážitky. Výjimkou není ani jižní Toskánsko.
ižní Toskánsko Itálie 7

Ubytování v rustikálním stylu

Hotelů je v jižním Toskánsku mnoho. My si k noclehu zvolili hotel Agriturismo Razza del Casalone, který se nachází ve městě Grosseto a nabízí příjemné rustikální prostředí. K dispozici je i venkovní hotelový bazén, restaurace a hotelová zahrada, která je jako stvořená pro dovádění s dětmi.

Jižní Toskánsko Itálie 1

Kam na výlet

Jižní Toskánsko potěší všechna vaše já. Pokud milujete zajímavé přírodní úkazy, rozhodně navštivte park Le Biancane. Díky páře, která tu uniká puklinami v zemi a má teplotu až 100°C, tady mohla vzniknout ekologická elektrárna, která funguje již od roku 1916 a pokryje až 25% z celkové spotřeby Toskánska. Díky sirovodíku, který je v páře obsažen, mají kameny specifickou žlutou barvu.

Jižní Toskánsko Itálie 2

Přírodní park Le Biancane je opravdu zajímavým místem, ale pokud zrovna neholdujete vůni pekelných kožichů a dáváte přednost romantičtějšímu prostředí, nenechte si ujít návštěvu národního parku Mare Mamma, kde budete moc obdivovat krásy zdejších lesů a dokonce se vykoupete na pláži, která je přístupná pouze návštěvníkům přírodního parku a díky níž budete mít pocit, že jste se ocitli ve filmovém zpracování modré laguny.

Jižní Toskánsko Itálie 3

Pokud nemáte přírody ještě dost, ale rádi byste kromě flóry, viděli i něco s fauny, navštivte zvířecí park Monte Amiata, kde můžete zvířata pozorovat ve výbězích, které se snaží co nejvíce imitovat jejich přirozené prostředí. Největšími hvězdami tohoto parku jsou bez debat apeninští vlci. Bohužel při naší návštěvě neměli chuť se před turisty předvádět. Za to amiatští osli měli o dost lepší náladu.

Jižní Toskánsko Itálie 4

Toskánsko nabízí i mnoho z archeologických nalezišť. Zejména zajímavá jsou skalní obydlí, která tvoří město Vitozza.

Jižní Toskánsko Itálie 5

Také archeologický park Cita del Tuffo. Jedná se o nekropoli nedaleko města Sovana a k vidění jsou tu hrobky z 8. a 9. století před naším letopočtem.

Jižní Toskánsko Itálie 6

Archeologických nalezišť je po celé oblasti Toskánska mnoho, ale pokud vás nebaví dívat se na rujny starobylých měst, ale rádi byste viděli ještě něco málo z historie, této oblasti, město Pitigliano je pro vás jako stvořené. Etruské Pitigliano, jedno ze „skalních měst“, jako by vyrůstalo přímo ze skalního terénu. Ve výšce 313 metrů nad mořem připomíná v pohledu z protějších kopců bochník chleba prohlodaný od myší – díky spoustě otvorů, oken a stěn domů z tmavého lávového kamene a jeho nádhera vyrazí dech i nenapravitelným romantikům.

Důležité odkazy

Dovolená Toskánsko

Ubytování v Toskánsku

Další informace o Toskánsku

Toskánsko patří mezi ta nejromantičtější místa na světě. I proto ho ročně navštíví až neuvěřitelných 100 milionů turistů. Mají se naštěstí kam rozptýlit, Toskánsko je region plný mnoha zajímavostí. My se do Toskánska podívali na krásných 12 dní. A tady je výsledek, několik praktických informací a tipů pro vaši dovolenou v Toskánsku.

Počasí v Toskánsku

V Toskánsku vás čeká středomořské klima, moře tu ale moc nepocítíte. Většina turistických tras stejně vede mimo něj. Průměrná teplota je v Toskánsku 15°C, to je o polovinu teplejší počasí než u nás. Když se budete chtít vyhnout dešťům, vynechte říjen a listopad, to tu prší nejčastěji. V zimě se tu průměrné teploty pohybují kolem 5°C. V létě oproti tomu ve městech vystoupají až na pekelných 35°C.

Kdy jet do Toskánska

Kdykoliv, počasí je příjemné, ale nejlépe vám bude mimo sezonu. Nejvíce se to hemží v Toskánsku turisty v srpnu (tradičně má dovolenou skoro celá Itálie) a potom po celé léto. Pro pohodovou dovolenou je ideální zvolit si jaro a nebo podzim. Obě období mají něco do sebe a krajina se liší.

Nejkrásnější místa (z těch, která jsem navštívila)

  • opevněné město Lucca
  • Sienna a její ohromující katedrála a hlavní náměstí
  • Apuánské Alpy s mramorovými doly (nejkrásnější když slunce zapadá)
  • Florencie, jedinečná metropole plná gastro zážitků
  • La Crete – oblast na jih od Sienny s typickými krajinkami
  • Montalcino a Montepulciano, malebná městečka na kopcích, mekka milovníků vína
  • San Gimignano plné turistů, ale kouzelné
  • působivý románský klášter Abbazia di Sant’Antimo nedaleko Montalcina

Ubytování a agroturistika v Toskánsku

V Toskánsku se bydlí dobře a často hodně draho. Můžete si vybrat mezi kempy, luxusními vilami, hotely a nebo agroturistikou. Doporučujeme vybírat si právě agroturistické usedlosti. Jsou to farmy často mimo hlavní silnice, kde si v klidu odpočinete a ještě zažijete místní život na venkově. Pravé agriturismi musí pěstovat alespoň jednu plodinu, často to bývají olivy. Najdete i spoustu venkovských statků kde se nic nepěstuje, ale dobře se tu bydlí.

Naše tipy, ideální kombinace pro 12 dnů v Toskánsku

  • La Gufaia – odlehlá usedlost nedaleko Florencie, výborné bydlení, dobré snídaně a k dispozici máte i bazén. Milá rodinka včetně několika koček a psa :) Jediné mínus jsou komáři, ale v oknech jsou sítě.
  • Il Ceppo – šikovně umístěný rodinný Bed and Breakfast, pár kilomentrů od Sienny. Dole je bar a restaurace, ke snídani vám dají vše včetně vína. Přes ulici mají vlastní kančí farmu. Neuvěřitelně přátelští lidé, nebudete chtít pryč!

Toskánsko průvodce

Kterého průvodce si vybrat? Doporučuji ten od Lonely planet, na rozdíl od ostatních průvodců je plný skvělých zážitků a nejenom umění, kostelů a muzeí.

Mapa Toskánska a orientace

Toskánsko se už nedá považovat za severní Itálii, přesto vás při příjezdu možná překvapí, že to tam nepůsobí moc středomořsky. Vlastně si připadáte skoro jako u nás. A proč? Toskánsko je plné hlubokých lesů a kopců. Jižněji si začnete připadat až když se občas připletete k cypřišům a středomořským borovicím.

Toskánsko má tu výhodu, že není příliš rozlehlé a nejhezčí místa jsou nedaleko od sebe. Od severu na jih má Toskánsko nějakých 150 km. Během 12 dnů jsme bydleli jen na dvou místech.

Související:

Napsat komentář