Jáchymov – první radonové lázně na světě


Léčebné lázně Jáchymov se nachází nedaleko německých hranic. V minulosti se zde těžilo stříbro, ale též uran. Důkazem toho jsou bývalé uranové doly, při kterých v době komunismu byly zřizovány pracovní tábory.

Jáchymov lázně

Dnes je situace v regionu daleko příjemnější. V dolní části lázní se nachází hotely s klientelou z celého světa. Důkazem toho jsou letáčky v ruštině, němčině, francouzštině, angličtině, ale i arabštině.

Za zmínku určitě stojí i procházky v místních lesích. Některé turistické cíle lze zvládnout chůzí, některé i na kole. Jejich náročnost může být nízká, ale i náročná. Pár tipů naleznete například na webu laznejachymov.cz.

Historie

Mezi významné návštěvníky lázní patřila snad největší dáma světa polského původu, Marie Curie-Sklodowská, která za své pracovní výkony dokonce dvakrát obdržela Nobelovu cenu. Dalšími návštěvníky byl například Josef II., Tomáš Garrigue Masaryk, Martin Luther a německý spisovatel dobrodružných románů Karel May.

Zajímavosti

Zajímavostí je, že v Jáchymově se nachází nejkratší železniční tunel v České Republice. Dnes je součástí cyklostezky Ostrov. Je zde také k vidění nejstarší vodní mlýn, tedy jeho pozůstatky. Pokud byste tuto zajímavost hledali na internetu, hledejte ji pod názvem Petrův mlýn. Myslím, že poslouží velice dobře tato webová stránka.

Přejeme příjemnou návštěvu i dalších míst v okolí. Za zmínku určitě stojí zmínit první radiový důl na světě – důl Svornost a nebo první lékárnu na území ČR a ve střední Evropě, která prokazatelně fungovala již v roce 1520. Ten, kdo dává předost relaxaci a léčení, tomu doporučujeme radonovu kúru.

Ubytování Jáchymov

Autor textu a fotografií: Katka H.

Fotogalerie

Jáchymov výlety:

Napsat komentář