Jak podpořit imunitu celé rodiny během cestování a dovolené?


Léto je v plném proudu a většina z nás vyráží na dovolenou. Někteří ji mají za sebou, jiní se na ni teprve chystají a připravují vše potřebné. Nejen rodiče malých dětí navíc doufají, že na ni opravdu odjedou. Ani v létě se nám totiž nevyhýbají angíny, nachlazení a různé střevní chřipky. Nedejte jim šanci a zapracujte na svojí imunitě.

Zdroj: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/slunecny-plavecky-bazen-citron-ovoce-8215134/
Zdroj: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/slunecny-plavecky-bazen-citron-ovoce-8215134/

Dovolenou je třeba si užít

Asi každý to zná. Přípravy na dovolenou jsou plné stresu, pořád přemýšlíte, co s sebou musíte ještě vzít, na co nesmíte zapomenout, kudy pojedete, co tam budete dělat. Mnozí z nás se dokonce se svojí drahou polovičkou i pohádají, protože máme pocit, že všechno leží jen na nás. Jste podráždění, do toho musíte v práci vše připravit na svoji nepřítomnost. To vám taky zrovna na náladě nepřidá.

Když na dovolenou pak odjedete, zase se strachujete, aby se nic nestalo, nepotřebovali jste žádné ošetření, nic se vám neztratilo. Přitom dovolená je přesně tou chvílí, na kterou celý rok čekáte, těšíte se na ni a měli byste si během ní odpočinout a načerpat síly do dalších dnů.

Zdroj: https://unsplash.com/photos/b2qszO9C7sw
Zdroj: https://unsplash.com/photos/b2qszO9C7sw

Na cestování se dobře připravte

Než se na cesty vůbec vydáte, je třeba se dobře připravit. A to neznamená jen sbalit kufry a naskládat je do auta, ale také si naplánovat, co na dovolené chcete dělat, pokud cestujete do zahraničí, měli byste si zkontrolovat pasy.

Ať už vyrážíte po Čechách nebo za hranice, zvažte sjednání cestovního pojištění, pokud se necítíte zcela fit, navštivte lékaře a svůj stav s ním konzultujte. Řešte s ním případně i oslabenou imunitu a jak imunitu posílit, abyste pak na dovolené nebyli zaskočeni nepříjemnou nemocí.

Co si budeme povídat, řešit to pak na místě nemusí být zrovna snadné ani když jde o chřipku, natož když vás trápí něco jiného. Najít lékaře, který vás ošetří, případně se s ním složitě domlouvat v cizí řeči, to dokáže dovolenou znepříjemnit. O tom, že po vás může chtít i nějaký doplatek za ošetření ani nemluvíme.

Zdroj: https://unsplash.com/photos/zkrPU_1AwdU
Zdroj: https://unsplash.com/photos/zkrPU_1AwdU

Víte, že pokud vyrážíte do nějaké exotičtější destinace, možná budete potřebovat i nějaké speciální očkování? I to si včas zjistěte a zajistěte.

Náš tip: I na dovolenou si sbalte cestovní lékárničku

Znáte to. Kdo je připraven, ten není překvapen. I na dovolenou si s sebou přibalte lékárničku, kde bude vše nejen pro léčbu chřipky, ale i odřenin, bolestí v krku apod. Co by v ní nemělo chybět?

  • Náplasti a obvazy
  • Nůžky
  • Pinzeta
  • Léky, které pravidelně užíváte
  • Léky na bolest hlavy
  • Léky proti průjmu
  • Vitamíny na imunitu
  • Dezinfekce
  • Kapky do očí
  • Léky na alergii
Zdroj: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/osoba-ruce-zena-voda-576831/
Zdroj: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/osoba-ruce-zena-voda-576831/

Už doma začněte posilovat imunitu

Abyste riziko onemocnění na dovolené minimalizovali, měli byste už doma posilovat svou imunitu. Cestování je náročné, budete mimo svůj domov, jíst jinou stravu, nebudete spát na svojí matraci ani posteli. To všechno se na imunitě nás dospělých i dětí podepíše, proto je třeba na ní včas zapracovat.

Naštěstí nám v tom napomáhá roční období. V létě je krásné počasí, které přímo vybízí k procházkám, o pohyb tedy většinou nemáme nouzi. Na zahrádkách pěstujeme ovoce i zeleninu, které nám zajistí příjem nejrůznějších vitamínů. Kdo zahrádku nemá, ten si obojí může nakoupit třeba u lokálních farmářů. Zdravá výživa by tak problém být také neměla. Co dál?

Zdroj: https://unsplash.com/photos/lgyFO6a9JTM
Zdroj: https://unsplash.com/photos/lgyFO6a9JTM

Vyzkoušejte bylinky na imunitu

Preferujete přírodní cestu ke zdravé a silné imunitě? Snažíte se jíst zdravě, o zeleninu, ovoce ani vlákninu není na vašem jídelníčku nouze, pravidelně se hýbete, přesto máte pocit, že to tak úplně nestačí? Zkuste bylinky, které imunitu podpoří. Mezi ty nejznámější patří rakytník, echinacea, meduňka, heřmánek a lípa.

Zdroj: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/lavicka-salek-kvetiny-dreveny-10213104/
Zdroj: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/lavicka-salek-kvetiny-dreveny-10213104/

Víte, že na trhu najdete i přírodní doplňky stravy a přírodní sirupy pro děti, třeba Hlíváček Sirup nebo Terezia Baby IMUN? Případně si můžete z bylinek vyrobit domácí sirup.

Vsadit můžete i na doplňky na imunitu

Pro podporu imunity jsou důležité zejména vitamíny A, B, C, D, E a K. Když jejich potřebu nedokážeme vykrýt stravou, na řadu přichází vitamíny na imunitu pro dospělé a multivitaminy pro děti. Mezi ty nejznámější patří Celaskon, Imunoglukan, Preventan a Marťánci.

Zdroj: https://unsplash.com/photos/v0ZjnfxnP60
Zdroj: https://unsplash.com/photos/v0ZjnfxnP60

Náš tip na závěr: Zdravý spánek je důležitý i během dovolené, zejména malé děti s ním v cizím prostředí mají problém. Hůř snáší i změnu matrace, proto s sebou přibalte dětskou matraci na cesty, na kterou dítě zvyknete už doma.

Zdroj: https://unsplash.com/photos/DMuIOu4wTHY
Zdroj: https://unsplash.com/photos/DMuIOu4wTHY