Jaké jsou možnosti upevnění při nahrávání z GoPro kamery na kole, když chcete mít ve videu ty nejlepší záběry. Poradím vám 8 tipů a jeden navíc mimo cyklistické aktivity.
Obsah článku
Možnosti připevnění kamery na kolo
Držák na řídítka
Toto je jedna z nejoblíbenějších možností. Umožňuje umístit kameru přímo na řídítka jízdního kola, což je ideální pro záznam cesty před vámi.
Držák na zadní vidlici nebo sedlovku
Tato možnost umožňuje umístění akční kamery za/pod cyklistou a zaznamenávat vše, co se děje za vámi. Hodně dobré záběry uděláte, pokud vás třeba jede víc na trailu.
Přísavkový držák
Může být připevněn na hladké plochy jako je například rám kola. Je to flexibilní řešení, ale méně stabilní na nerovném terénu. Někdo to může využít, třeba u elektrokola jsou ty plochy rámu větší než u klasických kol, ale větší využití vidím v autě. Několik videí jsem takto nahrál a drží to spolehlivě.
Držák na rám kola nebo přední vidlici
Některé speciální držáky umožňují připevnění kamery přímo blízkosti kol, což poskytuje velmi zajímavé úhly záznamu. Osobně jsem to zatím nezkoušel.
Jak přidělat kameru na sebe
Držák na hrudník (chest mount)
Tento držák se připevňuje na hrudník a umožňuje zaznamenávat akci z nižšího úhlu než helmové kamery, což poskytuje zajímavou perspektivu. V kameře lze nastavit ten nejširší záběr, takže se vám tam toho vejde opravdu dost. Ostatně podívejte se na několik mých videí, které jsem právě takto natáčel. Časem jsem ale přišel na to, že kamera přidělaná na „hruďák“ dost zabírá „zem“ a není vidět do dálky, takže doporučuji kameru v držáku otočit vzhůru nohama a pak už ty natočené záběry vypadají lépe, když tam máte více oblohy :)
Držák na helmu (helmet holder)
Tento držák umožňuje připevnit kameru na helmu. V balení GoPro kamery najdete samolepící držák, ten se hodí přesně na to, i když dnes už se prodávají cyklistické helmy, kde jde tu kameru umístit lépe třeba pod přední kšilt než nahoru uprostřed helmy. To je v podstatě jediná možnost, jak můžete nahrávat i to co, se děje vlevo či vpravo, ty statické držáky vám to neumožní.
Držák na rameno nebo zápěstí
I když méně běžné pro cyklistiku, tyto držáky mohou poskytnout unikátní úhly pro záznam. Více se hodí např. do aquaparků.
Držák na čelo
I když budete vypadat divně, když si tímto způsobem kameru nasadíte, mít volné ruce se určitě hodí. Právě proto má tento způsob umístění nejlepší využití právě na bobové dráhy, kam také s rodinou rádi jezdíme, jak se můžete podívat na videa na Youtube kanále Autovylet.
Každá z těchto možností má své výhody a nevýhody a výběr závisí na tom, jaký typ záznamu chcete pořídit a jaké jsou vaše osobní preference. Například, držák na řídítka poskytuje stabilní záběry cesty, ale může být ovlivněn vibracemi kola, zatímco držák na helmu dává více dynamický a pohyblivý záběr, který sleduje směr pohledu jezdce. Držák na hrudník poskytuje zajímavý pohled na ruce jezdce a řídítka, ale nemusí zachytit tak široký úhel jako držák na helmu.
Při výběru upevnění je také důležité zvážit typ terénu, na kterém budete jezdit. Pro hladké silnice jsou vhodnější držáky, které jsou méně náchylné k vibracím, zatímco pro horskou cyklistiku je lepší volit robustnější a pevnější držáky, které zvládnou nárazy a nerovný terén.
Ještě jeden aspekt, který je třeba zvážit, je snadnost instalace a přístupu ke kameře. Některé držáky jsou snadněji přístupné a umožňují rychlou změnu pozice kamery, zatímco jiné mohou vyžadovat více času na instalaci a úpravu.
V každém případě je důležité zvolit držák, který je kompatibilní s vaší kamerou GoPro a zajišťuje její bezpečné a stabilní upevnění.
Můj tip na konec
V balení je také tento klasický držák do ruky, i ten může posloužit k nahrávání při jízdě, lepší je ale jej využít třeba právě u moře nebo na koupališti na klouzačce či tobogánu. To průhledné pouzdro ale není součástí originálního balení, lze jej koupit s výše zmíněnými držáky na mnoha eshopech, například na Aliexpress.