Jak ušetřit na cestování a dovolenou


Jak si nejlépe ušetřit peníze na dovolenou a letní prázdniny, kdy jsou rodinné výdaje na cestování přecejen vyšší než po zbytek roku.

Cestování miluju, je to moje, řekl bych, celoživotní vášeň a každý rok by pro mě byly letní prázdniny smutné, pokud bychom nejeli rodinnou dovolenou k moři. Ano, někdo možná namítne, že i v Čr je hezky, ale pokud pojedete na týden na dovolenou a víc než polovinu pobytu vám bude pršet, jako nám minulý rok na Šumavě, pak pochopíte. Dovolená u moře v létě prostě JE ZÁRUKOU PĚKNÉHO POČASÍ a to je základ, přece nebudu nadšený, když prší a nedá se nic dělat. Sice pro vás zde mám i článek na toto téma, když je ošklivo, ale raději mám slunce.

Mnoho mých známých se diví, že jezdíme na rodinné dovolené k moři každoročně.

Jasně, chce to se uskromnit a nějakou tu korunu odkládat. Navíc nikdo v naší rodině nekouří ani nepije, takže kdo musíte utrácet za tyto nesmysly, pak se nedivím, že v červenci sedíte doma.

Jak efektivně šetřit peníze na dovču

Kde se dá nejvíc ušetřit

  • Za jídlo / potraviny
  • Za neřesti – cigarety, alkohol
  • Na elektřině
  • Za internet, telefon, kabelovku
euro peníze
50 Euro bankovky

Jak začít šetřit na jídle

Pokud nevyděláváte 100 000 kč měsíčně, asi jste toto téma už doma řešili :) Jak ušetřit a zbytečně neutrácet peníze za potraviny, je jednoduché. Jezte zdravě, kupujte kvalitní potraviny, ty vás zasytí víc a na delší dobu. Cenově vás to vyjde nastejno, ale uděláte něco pro zdraví.

Pijte vodu vodu a vynechte sladké limonády, je to zdravější a až si na klasickou kohoutkovou zvyknete, ani limonáda nebo šťáva vám chutnat nebude.

Fast Food ala McDonald / KFC a další

Jídlo zde prodávané zasytí na pár minut, maximálně hodinu, alespoň u mě :) A cena je opravdu hodně vysoká, často se za jídlo pro jednoho zde nají doma celá rodina. Takže pokud sem rádi a často chodíte, doporučuji tuto kratochvíli zrušit a budete se divit, jak peněz díky tomu bude přibývat.

Cigarety

Normální je nekouřit, smrdí to, drahý je to, tak proč za ten hnus utrácet? Sami počítejte, pokud bude krabička stát  100kč a dáte jednu denně, za měsíc to je 3000kč a za rok 36000kč a to už je jedna pěkná rodinná dovolená.

Alkohol

Metla lidstva, alkohol, pivo, víno, kdo co má rád. Skoro národní sport každý víkend zajít „na jedno“. Ale u jednoho nikdy nezůstane a když si dáte 5 kusů v ceně 30kč/půllitr, máte 150kč každý týden pryč, měsíčně 600kč, za rok 7000kč. A protože po pivku je hlad, připočítejte ještě trojku navíc a to jsem hodně při zemi, takže jsme hnedle na 10 000 kč / rok.

Elektřina / plyn

Zde je také prostor na to, jak ušetřit nějaké peníze. Většina lidí často sepíše smlouvu a ani po letech to neřeší a přitom lze pár stovek ročně také „dostat do kasičky“.

Znáte web Tarifomat? Zkuste jej a ušetřete za elektřinu, plyn, ale i mobilní volání.

Internet

Podobný případ jako u plynu a elektřiny. Porovnejte nabídky poskytovatelů internetu v okolí, existují i jiné alternativy než kabelovka UPC.

Webhosting / domény

Nezanedbatelný výdaj, pokud podnikáte na internetu. Já pracuji jako SEO konzultant, věnuji se internetovému marketingu a také vytvářím webové stránky. Mám několik svých vlastních projektů a pokud máte např. webů 10 a za doménu platíte 300kč/rok jako u Český hosting, nebo platíte za doménu klasicky 150kč za rok, to je také výdaj, kde se dá ušetřit. Za webhosting také můžete platit méně, doporučuji například Ebola.cz.

Telefon

Operátorů je v Čr několik, porovnejte nabídky a neutrácejte za něco, co nevyužijete. Když jsem se vydal na volnou nohu, zařídil jsem si u O2 neomezené volání a internet 1,5GB za 749kč/měsíc. Po roce, což bylo celkem pozdě, jsem tarif snížil, neboť jsem skoro stále na wifi a téměř veškeré pracovní věci vyřizuji mailem. Takže další ušetřený „pětikilo“ za měsíc a 6000 korun za rok.

Kabelová / satelitní televize

Opravdu si myslíte, že vám nestačí těch více než 30 volně dostupných tv programů, které se dají naladit přes klasickou anténu? Kabelovka stojí minimálně 500kč/měsíc a za rok to je 6000kč a ty se mohou k moři nebo na hory hodit, souhlasíte?

Akce / slevy

Kdo chce koupit levnou dovolenou, musí sledovat nabídky zájezdů už na podzim a v zimě, kdy začínají First minute, dovolená stojí mnohem méně a pobyt pro děti často vyjde zdarma. Případně pokud jste flexibilní, a je vám jedno, kdy v létě odjedete či odletíte do zahraničí, sledujte Last minute zájezdy a uvidíte, že se dá k moři letět i za pouhých pár tisíc.

Pokud budete mít díky radám a doporučením z článku našetřeno, slevy u cestovek rozhodně využijte.

Skoro zadarmo můžete sehnat levné letenky a pak už stačí jen zamluvit ubytování a máte dovču za hubičku.

A jak jste se naučili šetřit a na čem šetříte peníze vy?

2 komentáře u „Jak ušetřit na cestování a dovolenou“

  1. Já ušetřil tak, že jsem před 2 roky přestal kouřit. Dříve denně padly 2 krabičky, takže místo toho jsem si odkládal ty peníze bokem, a protože to bylo 150 korun za den, ušetřeno bylo poměrně rychle. Cca 4500kč za měsíc a za rok jsem poprvé v životě mohl vzít manželku i děti letadlem k moři. Byly jsme nadšený všichni.

Napsat komentář