Jak ušetřit za celodenní jízdné v MHD po Praze


Neplaťte drahé celodenní jízdné v pražské MHD. Přečtěte si, jak pomocí tohoto návodu ušetřit.

Před pár dny jsme jeli vlakem do Prahy a protože mám zajímavou informaci, jak neplatit plnou částku za celodenní jízdné a ušetřit, rozhodně se o toto musím podělit i s čtenáři těchto stránek.

Kolik stojí celodenní jízdenka po Praze (ceník jízdného)

Pro dospělého je cena 110kč a platí 24 hodin. Týká se to pouze středu Prahy a zóny P,0,B. Cena to je na první pohled vysoká, ale pokud si spočítáte, že si sice můžete koupit i jízdenku v hodnotě 32kč, která ale platí pouze 90 minut, rozhodně se ta celodenní vyplatí.

metro praha
Metro v Praze

Jak koupit tuto jízdenku levněji

Zvýhodněná jízdenka T+R (jak je vidět na obrázku), platí pouze s příslušnou jízdenkou ČD. Bez této jízdenky je neplatná. Jízdenka musí obsahovat obsahovat jednu stanici „Praha“. Tzn. musíte jet do nebo z Prahy.

Je třeba zakoupit jízdenku na vlak od ČD, kde je ale podmínkou, aby výchozí nebo konečná stanice byla v Praze. Díky tomu vás vyjde jízdenka na mhd PID (Pražská integrovaná doprava) na celý den místo 110kč pouze na 70 kč.

Cena se může lišit podle vaší jízdenky od ČD (IN25, IN50).

Pro ukázku přikládám jízdenku PID T+R jednodenní a IN50.

PID T R jednodenní MHD Praha
PID T R jednodenní MHD Praha

Protože mám režijku (zaměstnanecké jízdní výhody), a abych dodržel podmínku platné jízdenky ČD (mám jízdenku v hodnotě 7kč -IN 50), pokud ale na dráze nepracujete nebo nemáte manžela/manželku, platíte plnou cenu (IN 25, IN 50 nebo obyčejnou – beze slevy).

in 50 jednosměrná Praha
in 50 jednosměrná Praha

Někdo možná namítne, že to není moc a že se to nevyplatí, ale pokud by vás jelo víc, např. 2 dospělí a dvě děti (ty platí jízdné PID celodenní 55,-) ušetříte za rodinu dohromady za den 80kč. Navíc, pokud v Praze budete na více dní, za týden by to bylo ušetřených 560kč a to už je cena za jeden rodinný (skromný) oběd nebo 2x vstup třeba do Národního muzea či jeden rodinný do NTM.

My dnes strávili v Praze celý den a to jsme viděli „jen“ Vyšehrad, Pražský hrad, Karlův most a Orloj. Díky celodenní jízdence není nutné hlídat čas a můžete ji použít nejen na metro, ale i na autobus, tramvaj, nebo i lanovku na Petřín.

Jízdenky je možné zakoupit v jakékoliv pokladně Českých drah po celé České republice.

České dráhy ale prodávají i skupinovou víkendovou jízdenku + MHD (Praha, Plzeň, Brno, Ostrava, Olomouc). Podrobnější informace zjistíte na webu www.cd.cz

Jeli jste někdy 1.třídou vlakem ČD? Svezte se, není to drahé.

Další informace