Jak vybrat letní dovolenou u moře


Výběr dovolené je často běh na dlouhou trať. Pokud ale víte, jak a kde zájezd vybrat, pak je za pár minut vybráno a můžete vyrazit k moři.

Vybíráme letní dovolenou u moře

Stejně jako neexistuje ideální muž nebo žena, nenajdete ani ideální zájezd (samozřejmě pokud nemáte neomezený rozpočet, pak by se asi ta vysněná dovolená našla jednoduše).

Akce dovolená 2019 začala u nás doma už počátkem listopadu, jakmile cestovní kanceláře vydaly nové katalogy.

Letní dovolená u moře - jak ji vybrat
Katalogy cestovních kanceláří

Ale co jsem sledoval už koncem října, mám pocit, že letní sezona ještě skoro nekončí a už jsou v nabídce zájezdy na příští rok.

Rodina s dětmi má jednoduchou volbu – cestovat k moři letecky a netrpět hodiny v kolonách na dálnicích.

Kdo má čas, ten může zájezd vybrat u cestovní kanceláře a to buď procházením papírových katalogů nebo přímo na webu.

Největší české cestovky

Pokud máte času méně (do této kategorie také sám jako rodič 2 dětí patřím), rychlejší volbou je vybírat u cestovní agentury.

To je web, kde jsou všechny české a mnohdy i německé cestovní kanceláře na jednom místě a vy si jen vyberete termín a další parametry zájezdu a pak jen porovnáváte ceny nebo další kritéria.

České cestovní agentury

Jak jsem vybíral já (a stále vybírám)

Kdo tento web čtete pravidelně, pak víte, že Řecko je naše srdeční záležitost. Je tam opravdu hezky a napsal jsem o této zemi už mnoho článků. A přestože jsme na některých řeckých ostrovech byli několikrát, tentokrát jsem měl jasný výběr, poletíme na Krétu.

Sice jsme zde byli také, ale na západě ostrova poblíž města Chania v hotelu Elotia, tentokrát bych rád na východ, kde jsme sice byli při cestování autem po ostrově, ale díky tomu, že celá Kréta má na délku 400km, je tam stále co prozkoumávat.

Než si začnete vybírat zájezd u moře, doporučuji mít ujasněných pár věcí, jak jsem to udělal já.

Požadavky

  • Minimálně 10 dní, ideálně 11 nocí / 12 dní
  • Stravování formou All Inclusive (není to kvůli tomu, že bychom se chtěli na dovolené jen přejídat, ale z důvodu, že máte nápoje po celý den zdarma a není nutné stále tahat lahev s vodou)
  • Písčitá pláž (kdo má rád oblázky nebo kameny u pláže, musí přibalit boty do vody)
  • Aquapark nebo tobogán v blízkosti (požadavek syna)
  • Dětský klub výhodou (není to podmínka, ale občas není špatné si dáchnout jen tak a nehlídat ty děti celou dovolenou :))
  • Dítě zdarma (ideálně děti do 12-13 let se slevou)

Řecko letos podražilo

Kdo se chystáte do Řecka, dobře vybírejte, kam se vydat na dovolenou a v jakém termínu. Hodně známých jezdí k moři v květnu a červnu nebo září a říjnu, kdy jsou ty dovolené podstatně levnější, ale když máte děti školou povinné, důležitější je pokrýt dobu letních prázdnin, takže vybírám pouze zájezd v červenci a srpnu.

Cena dovolené

Šok ale může nastat, když zjistíte ceny, kolik stojí zájezd s dítětem, kterému už bylo 12 let, což je i náš případ. Sice někde mají děti zdarma nebo se slevou do 13 či dokonce 14 let, ve více případech je ale už od 12 roků bráno jako dospělá osoba a pak ty ceny naskakují celkem dost.

Měl jsem požadavky jisté, ale po objednání na Dovolena.cz mi bylo sděleno, že by celková cena vycházela za námi vybraný hotel skoro na 100 000 kč. A to je částka, kterou bych dal radši za dovolené dvě, než jednu. Ochotná paní mi obratem volala a sdělila tuto šokující informaci a nabídla alternativu, místo dovolené v Řecku vybrat Turecko. Jídlo prý je lepší a cena nižší. Takže asi uděláme změnu a zkusíme vyrazit do Turecka.

Levné destinace

Protože je stále hodně lidí, kterým stačí, když jen celou dovolenou jí a z restaurace dojdou maximálně k bazénu, těm doporučím Egypt nebo Tunis. Rodinná dovolená (2 dospělí a 2 větší děti) na 10 dní s allinclusive vás vyjde i během letních prázdnin na 40-50 000kč. Není to málo, ale v porovnání s Řeckem nebo Tureckem to je opravdu hodně levné.

Problémy při výběru letní dovolené

Vždy se jedná o kompromis, jak jsem psal na začátku článku. Když najdete hotel, který se vám líbí, nakonec je to k pláži třeba 800 m (rozuměj aspoň o 200 – 500m víc). Pokud je pláž blízko, hotel pěkný i jeho okolí, v recenzích se dočtete, že jídlo nebylo nic moc, ač all inclusive a několik hostů mělo zdravotní problémy.

A když vše vyjde tak, jak jste si představovali, hotel je pěkný, ideálně u pláže, jídlo dobré, recenze hotelu také v pořádku, cena také příznivá, tak se podívejte na informace, jak daleko to je od letiště.

Přesně takový hotel teď mám v hledáčku, vše vyhovuje, ale z letiště to je 120km takže 2 hodiny ještě v autobuse.

ALE pokud zvládnete to, že vaše dovolená začne tím, že pojedete v Čr hodinu na letiště, kde budete další 2 hodiny čekat, následně skoro 3 hodiny poletíte a ještě 2 hodiny pojedete autobusem, pak asi není problém a můžete vyrazit.

Slovník cestovatele

Při výběru dovolené se můžete setkat s pojmy, kterým nebudete rozumět. Pokud vás zajímá, co znamená all inclusive, cestovní doklad, fakultativní výlet, charterový let, kontinentální snídaně, voucher a další pojmy, na které můžete už při nákupu zájezdu narazit, podívejte se do nového cestovatelského slovníku na tomto webu.

Kde vybírám dovolenou já

Dříve jsem hodně vybíral na webu Invia, aktuálně sleduji pouze stránky Dovolena.cz.

Ještě si přečtěte

Napsat komentář