Jak začala naše rodinná dovolená v Řecku na Korfu


Podruhé jsme se vypravili na dovolenou k moři do Řecka. Poprvé jsme byli na Korfu v roce 2012 a protože to byla i naše první rodinná dovolená u moře vůbec, máme na tento malebný a stále zelený ostrov v Jónském moři, velmi krásné vzpomínky.

O tom, jak jsem vybíral dovolenou, jste si mohli přečíst zde. V sezoně moc volných termínů, které musíte „nacpat“ do 14 dnů, už nebylo, takže jsme vyrazili pouze na 8 dní místo obvyklých 11/12.

Odlet na noc nebo brzy ráno je klasika

První pozitivum bylo to, že odlet jsme letos měli večer a ne v noci k ránu, jako v minulých letech. Vyrazili jsme tedy ve 14h směrem ku Praze pohodovou jízdou. Protože i zájezd jsme měli koupený přes web Dovolena.cz, parkování nestálo obvyklých 1000kč ale pouze 299kč. A také jsme parkovali u GO Parking, který je opravdu skoro vedle letiště, než Air parking, kde jsme parkovali doposud.

GO Parking – parkování téměř na letišti

Oceňuji také parkování pod střechou, odkud nás téměř okamžitě dodávka odvezla na letiště k Terminálu 2 (odkud se létá v rámci Schengenu), ne jako vždy u parkingu u vstupu na letiště u vchodu F, odkud se pak musí jít „půl kilometru“ pěšky :) Takže další bod pro GO Parking.

Čtěte pokud letíte na dovolenou letadlem poprvé.

A jsme na letišti Václava Havla

Na letišti se dětí zabaví, zahráli jsme velké šachy, pak Člověče, nezlob se, kde figurky mají půl metru :) a díky aplikaci PRG Aero jsem měl přehled o tom, kde a kdy budou odbaveny naše zavazadla. Do Řecka celkem to bylo často u přepážky 236 / 237 – Corfu / Kerkyra, stejně jako dnes.

Cestování do Řecka na občanský průkaz

Poprvé jsem letěl na občanský průkaz, protože pas mám propadlý, ale nebyl žádný problém. Několik dotazů na toto téma mi přišlo mailem, takže se nebojte, na občanku v rámci Schengenu i do Řecka létat a cestovat lze a můžete bez problémů, do letadla se také dostanete bez pasu pouze s platnou občankou a na dotaz Dostanu se letecky do Řecka na občanku je také kladná odpověď- můžu :)

Co ale byl problém, byť neplánovaný, byla kontrola u detekčního rámu. Věci (pásek s kovovou sponou, hodinky, mobil, notebook, foťák, příruční zavazadla jako batoh nebo tašku v požadovaných rozměrech a také vody pro děti – 0,5 a 0,75L v originálním balení neotevřené) jsme vyskládali do připravených vaniček a ty projely rentgenem.

My bez problémů prošli rámem, který je hned vedle rentgenu, ale hned to začlo.

Paní u obsluhy „pásu“ říká: Vy tam máte klíče, ty do letadla nesmí. Tak já se divím jaké a ona mi ukazuje, že u fotoaparátu mám klíče na kolo, které jsem půl roku hledal :) Co se dalo dělat, musel jsem je vyhodit. Další věc byla ta, že dcera si vzala do batůžku dětské nůžky, což je samozřejmě také zakázáno. Naštěstí prý nůžky do 6cm délky do letadla můžou být, takže ty nám nechali :)

Vody se přepravovat nesmí větší než 100ml, ale pokud jedete s dětmi, je to tolerováno a naše 3 lahve byly v pohodě.

Na letišti si děti vyhráli opět na prolézačkách, které jsou úplně na konci vlevo kousek od wc, kdo byste hledali kde je to nebo to. Protože jsem zjišťoval info ohledně občerstvení v letadle a všude psali, že již nic nepodávají, tak jsme navštívili restauraci na letišti a koupili si bagety a „další mňamky“. Cena samozřejmě s letištním příplatkem, ale byly výborné bagety za 130kč :)

Právě odlétáme

Letadlo odlétalo s 15 minutovým zpožděním, ale po cestě to pilot dohnal.

Youtube video

výhled z okénka letadla

Odlétali jsme večer za světla, ale přiletěli už v noci díky časovému posunu o hodinu napřed (v Řecku).

Letadlo nebylo plné na 100%, takže bylo možné si přesednou a fotit a točit, jak vidíte na fotkách a videích.

V letadle

Jídlo ani pití, jak jsem předpokládal, již zdarma není a kdo máte hlad, pak bageta v letadle stojí 95 kč a voda, cola, pivo, víno, což bylo dříve zdarma, jak popisuji v tomto článku, je již také placené.

Letiště Kerkyra a odjezd do hotelu

Pro příletu na letiště Kerkyra airport, které je opravdu maličké, vás po výstupu z letadla odveze autobus pár desítek metrů k hale, kde počkáte až vyjedou kufry a jdete do příletové haly, kde čekají delegáti cestovních kanceláří a tito vám předají dokumenty s informaci o hotelu, řeknou vám do jakého hotelu jede jaký autobus a kde parkuje hned u letiště a pak už jen nastoupíte a autobus vás odveze. Autobus jel do 3 hotelů, jeden byl půl hodiny od letiště v letovisku Dassia a ten náš, Summertime hotel v Sidari na severu ostrova, další hodinu. Z Kerkyry to je do letoviska Sidari 40km, ale zde to je obvykle čas dvojnásobný, takže to trvalo cca 1:20h.

Recepci hotelu i jeho okolí si můžete prohlédnout zde.

V hotelu jsme vystupovali jen dvě rodiny, ale jelikož to je komplex několika budov, je možné, že autobus ještě popojel. Některá ubytování jsou prý až půl kilometru vzdálena a zde 100m pro Řeka je spíše 200m pro Čecha, pro upřesnění :)

Na recepci, které je hned vedle jídelny, byla Češka, která s námi vše vyřešila a pak také Řek, který nám řek, kolik … ale ne, tak to nebylo, který nám řekl, kde máme pokoj :)

Pokoj, to je kapitola sama pro sebe, vybavení pamatuje snad ještě dobu hippies a sprcha už má také nejlepší léta za sebou. Hotel a ubytování popíšu v samostatném článku.

Dali jsme sprchu a šli spát. Další článek popíše okolí hotelu, letovisko Sidari, písečné pláže a kanál lásky.