Jánošíkove Diery – soustava soutěsek v Malé Fatře na Slovensku

Jánošíkove Diery jsou soustavou soutěsek a skalních kaňonů, jimiž protéká Dierový potok, který utvářel a stále utváří tento jedinečný komplex. Diery jsou součástí NP Malá Fatra, jejíž všechny vrcholy nabízí za jasného počasí nezapomenutelné výhledy do širého okolí.


Turistické cesty jsou zde přehledně značeny, nemusíte se proto bát, že byste snad někde zabloudili. Než se však na tento výlet vydáte, je potřeba si uvědomit, že cesta v těchto skalnatých horách je tvořena dřevěnými ale především kovovými žebříky a lávkami a vede mj. přes několik vodopádů.

Jánošíkovy diery – Malá Fatra

Jánošíkovy diery - Malá Fatra - Slovensko

I v létě je zde vše kluzké a i drobná neopatrnost nebo uklouznutí by mohly mít za následek vážnější úraz. Doporučuji proto zvolit také vhodnou obuv, ve které budete mít pevnou nohu. Na výlet se čtyřnohými miláčky je toto místo vysloveně nevhodné a pokud se zde chystáte s malými dětmi – snad dokonce v nosítkách – určitě dobře promyslete vaše schopnosti a fyzickou zdatnost.

Jánošíkovy diery - Malá Fatra - Slovensko 2

Klasický žebřík na této stezce

Jak již bylo výše zmíněno, stezka vede také přes několik vodopádů a v kombinaci se skalisky se zde i v horkých letních dnech příjemně zchladíte. Naopak v zimě zde lávky a žebříky pokrývá sníh a led a je proto na místě dvojnásobná opatrnost. Ze skal ční převisy sněhu a mohutné rampouchy.

Po úspěšném projití Dierami dojdete na krásnou horskou louku, kde se turisté často zastaví na malou pauzu, aby si odpočinuli. Zároveň se zde nachází rozcestí, ze kterého můžete pokračovat dále na Malý nebo Velký Rozsutec.

TIP: Z Terchové přes významné vrcholy Malé Fatry

Cesta na Malý Rozsutec je kamenitá a budete zde potřebovat dost síly. Přitahujete se po ocelovém laně vedoucím skobami zabudovanými ve skále. Pozor je potřeba dávat také na kameny, které padají svrchu. Velký Rozsutec se nachází jižně od Malého Ruzsutce a se svými 1609 m převyšuje svého menšího kolegu o více než 250 m. Z obou vrcholů je za jasného počasí nádherný výhled do krajiny, který bez pochyby stojí za tu dřinu a šplhání.

Jánošíkove diery malý okruh

Toto je jednodušší okruh, kde to zvládnete i s dětmi. Start je v místě Biely Potok, během cesty projdete Nové i Dolné Diery a nakonec se vrátíte na místo, odkud jste vyrazili. Délka trasy je cca 5 km a ujdete ji za přibližně 2 hodiny.

Než se vydáte na tento nezapomenutelný výlet, doporučuji si předem ověřit, zda momentálně neprobíhá období klidu a na obě hory Vám bude umožněn výstup. Jedná se o dobu mezi březnem a červnem, kdy zde můžete narazit na stráž přírody, která hlídá přístupové trasy. Toto omezení je z důvodu zamezení rušení hnízdícího ptactva.

Ubytování Jánošíkove Diery

Související:

Krásy Malé Fatry na Slovensku

Napsat komentář