Jánské Lázně jsou světoznámým lázeňským městem a současně druhým nejlépe hodnoceným lyžařským střediskem v České republice. Toto klidné městečko se rozkládá na úpatí Černé Hory, na jejíž vrchol vede přímo z města lanová dráha.
Díky nově vybudovaným lanovkám a vlekům se stalo špičkovým sportovním a rekreačním areálem a ideálním východiskem do nejvyšších českých hor – Krkonoš.
Obsah článku
Město Jánské Lázně
První pramen se v písemných pramenech, které dokumentují existenci města, objevuje už v roce 1006, byl objeven Janem z Chockova, zbrojnošem rytíře Albrechta z Trautenberku. Přijatelnější je ale teorie, že pramen byl objeven až v 11. století prospektory, kteří hledali nová naleziště drahých kovů. První písemná zmínka o obci Jánské lázně pochází z roku 1552.
K léčebným účelům se prameny začali používat až o 300 let později. První lázeňská budova vznikla v 17. století. Po roce 1935 získali lázně mezinárodní ohlas a to hlavě z důvodu možnosti léčby dětské obrny. V současnosti se lázně zaměřují především na léčbu dýchacích obtíží a pohybového ústrojí. Kromě toho nabízí také rekondiční a ozdravné pobyty. Vyvěrá zde několik desítek pramenů, srdcem lázní je secesní kolonáda s blízkou sochou Krakonoše.
Vyhlídka
Muchomůrka je místo s výletním altánem ve tvaru houby mezi Jánskými Lázněmi a Svobodou nad Úpou. Tato vyhlídka existovala už v 19. století, kdy bylo nazýváno Princeznina tišina, která byla pojmenována podle princezny Almy-Thurn-Taxisové, která sem prý ráda chodívala.
Sport
Jánské Lázně jsou rájem nejen pro ty, kteří si chtějí v lázních odpočinout, ale i pro milovníky sportu. V zimě je zde možnost využít tratě ve skiareálu Černá Hora, i s možností nočního lyžování, sáňkařskou dráhu. Od jara do podzimu je zde možnost využít cyklistickou naučnou stezku nebo prozkoumat Černohorské rašeliniště.
Stezka
Relativně nedávno, v červenci 2017 vznikla v Jánských Lázních Stezka korunami stromů. Tato vyhlídková věž nabízí výhled do širokého okolí Jánských lázní. Věž je vysoká 45 metrů. Po trase mezi korunami stromů návštěvníci ujdou 1,5 kilometru a zpátky dolů se lze svést tobogánem. Tato stezka zavede návštěvníky i do podzemní části, kde budou mít příležitost prostudovat si mikrosvět půdy a vidět také spletitý kořenový systém krkonošských lesů. Na návštěvníky čeká několik didaktických zastavení a tři zábavně pojaté stanice. Stezka je zcela bezbariérová, tedy přístupná i pro lidi s hendikepem, malé děti i kočárky.
V České republice je podobných míst více – Stezka v oblacích na Dolní Moravě nebo Stezka v korunách stromů na Lipně.
Pamětihodnosti
Nejzajímavějšími pamětihodnostmi ve městě je Kostel sv. Jana Křtitele, Evangelický kostel, secesní Kolonáda, četné lázeňské domy a vily, hotel Evropa, socha Krakonoše.