Janův hrad Vizovice. Vyrazte na výlet i za kulturou

Návštěvníci města Vizovice si mohou vychutnat příjemnou atmosféru Valašska. K vidění se nabízí nádherný barokní zámek se zámeckou zahradou i stylovou čokoládovnou. Na své si přijdou i ctitelé rekonstruovaných zřícenin hradů.


Janův hrad není zříceninou v pravém slova smyslu, jedná se o hospodářský dvorec z 18. století, který se dochoval do dnešních dnů a našel si své nadšené příznivce.

Z historie hradu

Prokopský dvůr dal postavit hrabě Prokop Gervas Gollen letech 1710 – 1713. Původně se jednalo o hospodářský objekt k chovu hovězího dobytka a pěstování hospodářských plodin vybavený samostatnou studnou. Následně se z něj stala ovčírna. V roce 1746 se jeho novým majitelem stal hrabě Heřman Hannibal z Blümegenu. Od roku 1815 je spojován se šlechtickým rodem Stillfriedů z Ratenic (ti hrad přestavili na myslivnu). Z jejich vlastnictví přechází roku 1945 do správy státu.

Novodobá historie hradu

V letech 1992 – 1993 se o hrad starala Lesní správa v Luhačovicích a v letech 1993 – 2015 město Vizovice. Hrad byl v letech 1922 – 1990 trvale obývaný hajným a jeho rodinou. Po smrti hajného se zde zdržovalo skautské hnutí. Od roku 1993 zůstal objekt opuštěný a o dva roky později došlo v jeho areálu k požáru. Dvůr postupně chátral až do roku 2013, kdy se o jeho obnovu pokusilo místní Občanské sdružení Janův hrad Vizovice.

Proč se Prokopskému dvoru říká Janův hrad?

Rodák z Vizovic – historik a folklorista Josef Čižmář (1868 – 1965) se pokusil najít v dobových kronikách odpověď na tuto otázku.

Původně se dvoru říkalo Starý hrad.

Jeho poloha na Janově hoře (495 m) a také poměrně rozsáhlá přestavba na myslivnu ve stylu romantické zříceniny hradu (v letech 1815 – 1850), měly zásadní vliv na změnu názvu. Označení Janův hrad se ujalo mezi místními obyvateli.

Kudy se dostanete ke zřícenině?

Pokud pojedete autem od Zlína, je nutné před kostelem Sv. Vavřince zabočit doprava a pokračovat do kopce po ulici 3. května. Po asfaltové cestě můžete autem asi 1 km k lesu, ale pak již trasa pokračuje kamenitou cestou bez podkladu. K hradu vás bezpečně dovede červená turistická značka (součást naučné stezky Vizovické prameny), která vás provede nádhernou chatovou oblastí. Nepřehlédněte cedulku s odbočkou ke zřícenině, až si zbytečně nezajdete! Pokud vyrazíte k hradu i s malými dětmi je lepší si vzít nosítko pro dítě nebo kočár do terénu.

Aktivity a život na hradě

Současný stav zříceniny je výsledkem obětavé práce místních dobrovolníků, kteří záchraně tohoto unikátního místa věnovali tisíce odpracovaných hodin. Díky nim vzniklo nejen výletní místo, ale své útočiště zde našly také kulturní akce, které pravidelně přilákají příznivce divadla, hudby, historického šermu i kulturních tradic. Areál hradu je vybavený zastřešeným venkovním posezením i tábořištěm. Pro své příznivce je přístupný téměř celoročně. Dokonce si zde můžete vypít i svůj silvestrovský punč a přispět tak na další revitalizaci hradu!

Zámek Vizovice

Ten stojí také jistě za to navštívit, je od Janova hradu vzdálen cca 3 kilometry.

Fotogalerie

Ubytování v okolí

Kam dál na výlety:

Napsat komentář