Javorná na Šumavě – malebná vesnička u Železné Rudy


Malebná vesnička Javorná je částí obce Čachrov a nachází se 10 kilometrů od Železné Rudy. I přes svou malou rozlohu disponuje bohatou historií a i dnes je vyhledávaným místem.

V minulosti byla známá pod jménem Zejbiš, které pravděpodobně pochází z německého Seewisen = lidová louka.

Historie Javorné

Dříve se na území Javorné nacházelo mnoho sklářských hutí. Osada náležela ke Královskému hvozdu a právě skláři patřili mezi jeho nejbohatší obyvatele.

Kostel svaté Anny

Roku 1968 zde postavili kapli, která byla následně v letech 1718-1721 přestavena na současný barokní kostel zasvěcený svaté Anně a to podle návrhu architekta M. A. Gilmettiho.

Zajímavostí může být, že lustry v kostele vyrobili právě místní skláři.

Vedle kostela se nachází hřbitov. Většina náhrobních kamenů z 18. a 19. století náleží významných sklářským rodinám.

Současnost

Ještě v minulém století zde byla funkční škola, obchod a několik restauračních zařízení. V současné době využívá Javornou většina lidí zejména k rekreaci, neboť se zde nachází krásná příroda a klid. Část obce spadá do CHKO Šumava a část do Přírodního parku Kochánov.

TIP: Kam na výlet na Šumavě.

Výše zmíněný kostel je dodnes funkčním a často vyhledávaným místem. Konají se v něm slavnostní mše.

Naproti Javorné se nachází také kopec s lyžařským vlekem. K dalšímu sportovnímu vyžití v Železné Rudě se autem přesunete do čtvrt hodiny. Ve všední dny zde jezdí i autobus.

Ubytování

Poskytovatelé ubytování se v posledních letech poměrně často mění. To zejména proto, že ubytování často zprostředkovávají sami majitelé soukromých chat. Výhodou je ovšem příjemné ubytování v domácím prostředí.

Nachází se zde taky penziony a hotely. Příkladem může být Hotel U anděla Michaela, který slouží také jako restaurační zařízení i pro neubytované hosty. Kromě točeného piva a velkého množství nápojů je návštěvníkovi nabídnuta také teplá domácí kuchyně.

Fotogalerie

Doporučujeme:

Kneippovy lázně Železná Ruda

Napsat komentář