Javorový vrch – Beskydy


Rázovitý region s ještě s rázovitějšími a přitom tak krásnými Beskydami. Až pojedete příště z Frýdku – Místku do Třince, odbočte v půli z cesty a vydejte se do krásné vesnice Řeka, odkud se nenarušenými lesy můžete vydat na Beskydské kopce, například na vrch Javorový.

Parkování

Dole ve vesnici Řeka zaparkujete u místního hřbitova, nebo u obecního domu auto a můžete se vydat na procházku mnoha směry – Na Prašivou, Ropici a nespočet dalších kopců.

Trasa, kudy pěšky na Javorový vrch

My se vydáváme na horu Javorový, protože je krásný a teplý den a víme, že nahoře nás čeká občerstvení. Z obce se vydáváme nejdříve okolo několika zastrčených hospod pro místní chataře, kde je možné před menším výšlapem doplnit palivo. Kráčíme po asfaltové silnici, která se ale po chvíli mění na pěknou, turistickou, úzkou cestičku. Celou dobu následujeme zelené značení, které nás vede přes přírodní rezervaci Gutské peklo. Tohle peklo se Vám ale bude líbit, to hlavně díky unikátní flóře. Najdete zde husté mechy, lišejníky, kapradiny a mnoho vzácných druhů rostlin.

Javorový vrch v Beskydech
Javorový vrch v Beskydech

Co se fauny týká, žije zde ropucha obecná, která je v Moravskoslezském kraji velice ohrožena. Mezi mohutnými stromy pak vede cestička, která Vás dovede k rozcestí.

Můžete pokračovat po zelené, po které se na Javorový dostanete rychleji, ale pokud máte děti, vydejte se po žluté trase, která vede po vrstevnici a není tak strmá.

Za necelou hodinu od rozcestí pak dojdete na Javorový, odkud se naskytne dechberoucí pohled na okolní kopce a na Ostravskou pánev. Za dobré viditelnosti je možné vidět také Jeseníky s nejvyšší horou Pradědem.

Jakmile dojdete na Javorový, spláchněte svačinu jedním pivem a užívejte si celý kraj na dlani, nebo můžete obdivovat letce ve vzduchu. Je totiž oblíbeným místem paraglidistů. Cestu zpět můžete zvolit stejnou, nebo celou po zelené trase, kterou opačným směrem zvládnou bez problémů i děti.

Druhý článek o Javorovém vrchu

Ano, i mezi Třincem a Jablunkovem můžeme zažít dobrodružství v nedotknuté přírodě. Plno turistických a běžeckých tras, adrenalinových sportů a dokonce lyžařských svahů. To vše nedaleko Třince v CHKO Beskydy.

Javorový vrch se nachází v severní části Moravskoslezských Beskyd.  Asi 15 km od Třince a 25 km od Českého Těšína.

Nachází se na dvou vrcholech. První, nejvyšší vrchol s názvem Javorový vrch má výšku 1032 m. Druhý vrchol s názvem Malý Javorový s výškou 945 m se nachází 1,5 km od Javorového vrchu (modrá značka).

Podle čeho Javorový vrch? Zřejmě podle toho, že se na kopcích nejvíce rozrostl Javor klen, který zde najdete ve větší míře i dnes.

Na vrcholu Malý Javorový stojí turistická chata, stanice horské služby, vysílač a také konec lanovky (500 m od turistické chaty), která začíná v Oldřichovicích. Lanovka funguje každý den od 8 do 17 hodin. Kromě lyžařských svahů, které nabízí modrou i červenou sjezdovku, se kolem Javorového vrchu rozléhá asi 25 km běžeckých tras. A v létě si můžete vyzkoušet i paragliding, který vám nabídne krásný rozhled do krajiny a nevšední zážitek. V zimně let trvá 7-10 minut a v létě 10- 15 minut.

Ubytovat se je možné přímo v turistické chatě, která nabízí vybavené pokoje s 3- 8 lůžky. Cena se pohybuje od 250 do 350 Kč. V nabídce najdete i polopenzi nebo plnou penzi (od 110 do 230 Kč). Chata v letních měsících nabízí letní kino a pořádá i během roku mnoho aktivit např. den dětí. Na javorovém vrchu je možné také slavit promoci, narozeniny či svatbu.

Kromě mnoha aktivit je z Malého Javorového nádherný výhled na Třinec, Český Těšín, Frýdek- Místek. Za hezkého počasí můžete vidět i vodní nádrž Těrlicko a Žermanice, s nimi i město Havířov. A když narazíte na opravdu krásné počasí tak na jedné straně uvidíte Jeseníky a na druhé slovenské Tatry. Pokud si počkáte do večera, tak se vám naskytne krásný pohled na osvětlená města a vesnice. Vlivem aglomerace vám města budou připadat jako jedno velké, ale i za to to stojí!

Za sebe rozhodně doporučuji sem vyrazit. Je to něco jiného, ojedinělého, zajímavého a se všemi aktivitami parádní. Neváhejte a vyrazte sem!

Z Javorového vrchu vede i mnoho turistických tras. Tipy na které se vydat, viz níže. (všechny trasy vedou od turistické chaty)

Tip 1 (cca 5 km): Po modré na Javorový vrh, potom na Šidelnou a na rozcestí do Ropice.

Tip 2 (cca 6 km): Po modré do Guty pře Oldřichovický les.

Tip 3 (cca 9 km): Po zelené do přírodního parku Gutské peklo, následně na Gutské sedlo a přes obec Řeka a nakonec do Smilovic.

Tip 4 (cca 13 km): Po zelené do Oldřichovic a potom do Vendryně a nakonec až na hranice s Polskem.

Ubytování v okolí