Javorový vrch – Beskydy


Rázovitý region s ještě s rázovitějšími a přitom tak krásnými Beskydami. Až pojedete příště z Frýdku – Místku do Třince, odbočte v půli z cesty a vydejte se do krásné vesnice Řeka, odkud se nenarušenými lesy můžete vydat na Beskydské kopce, například na vrch Javorový.

Parkování

Dole ve vesnici Řeka zaparkujete u místního hřbitova, nebo u obecního domu auto a můžete se vydat na procházku mnoha směry – Na Prašivou, Ropici a nespočet dalších kopců.

Trasa, kudy pěšky na Javorový vrch

My se vydáváme na horu Javorový, protože je krásný a teplý den a víme, že nahoře nás čeká občerstvení. Z obce se vydáváme nejdříve okolo několika zastrčených hospod pro místní chataře, kde je možné před menším výšlapem doplnit palivo. Kráčíme po asfaltové silnici, která se ale po chvíli mění na pěknou, turistickou, úzkou cestičku. Celou dobu následujeme zelené značení, které nás vede přes přírodní rezervaci Gutské peklo. Tohle peklo se Vám ale bude líbit, to hlavně díky unikátní flóře. Najdete zde husté mechy, lišejníky, kapradiny a mnoho vzácných druhů rostlin.

Javorový vrch v Beskydech
Javorový vrch v Beskydech

Co se fauny týká, žije zde ropucha obecná, která je v Moravskoslezském kraji velice ohrožena. Mezi mohutnými stromy pak vede cestička, která Vás dovede k rozcestí.

Můžete pokračovat po zelené, po které se na Javorový dostanete rychleji, ale pokud máte děti, vydejte se po žluté trase, která vede po vrstevnici a není tak strmá.

Za necelou hodinu od rozcestí pak dojdete na Javorový, odkud se naskytne dechberoucí pohled na okolní kopce a na Ostravskou pánev. Za dobré viditelnosti je možné vidět také Jeseníky s nejvyšší horou Pradědem.

Jakmile dojdete na Javorový, spláchněte svačinu jedním pivem a užívejte si celý kraj na dlani, nebo můžete obdivovat letce ve vzduchu. Je totiž oblíbeným místem paraglidistů. Cestu zpět můžete zvolit stejnou, nebo celou po zelené trase, kterou opačným směrem zvládnou bez problémů i děti.

Ubytování v okolí

Doporučujeme:

Bielsko Biala je nejzajímavější město jižního Polska

Napsat komentář