Jeden den ve Wroclawi v Polsku

Historické město Wroclaw, které je čtvrté největší v Polsku, skýtá mnoho zajímavých památek, galerií, restaurací a turistických zajímavostí. Je to ideální místo pro jednodenní výlet, jelikož centrum není veliké a za jeden den ho hravě zvládnete projít. Náš Wroclaw průvodce je zde, aby vám pomohl.

Na své si přijdou jak milovníci kultury a architektury, tak instagramoví nadšenci. Toto město je totiž velmi fotogenické. Ať už míříte do Vratislavi na výlet nebo ji navštívite pouze kvůli odletu z nedalekého letiště, určitě se vám zalíbí.

Město Wroclaw Polsko (také Vratislav, Wroclav nebo Vroclav)

Město Wroclaw Polsko

Wroclaw leží při soutoku pěti řek, proto se jí také říká „město sta mostů“. Řeky totiž vytváří nespočet ostrůvků, které jsou příležitostí k tvoření architektonicky zajímavých mostů. Můžete navštívit například tzv. zamilovaný most, na který lidé věší zámky, jako stvrzení své lásky.

Víte, že do Polska se jezdí také k moři? Je to oblíbená levná dovolená.

Wroclaw město - Polsko 4

Polsko Wroclaw památky

Pokud chcete na procházce po městě zabavit děti, nechte je hledat malé bronzové trpaslíky, kteří jsou rozmístěni po celém historickém centru. Místní těmto postavičkám říkají Krasnale (Vratislav trpaslíci)a k jejich hledání existují dokonce i speciální mapy. Tito trpaslíci připomínají protirežimní hnutí Oranžová alternativa, které v 80. letech vzniklo právě ve Wroclawi.

Wroclaw město - Polsko 5

Jakožto jedno z největších polských měst skýtá Wroclaw i mnoho kostelů a chrámů. Jedním z nejznámějších je gotický kostel svaté Alžběty (Church of st. Elizabeth), který dominuje městskému panoramatu.

Čtěte další články o Polsku.

Vratislav Polsko a vánoční trhy

V zimě se zde konají slavné vánoční trhy, které potěší všechny vaše smysly. Vůně a chutě zdejších gastronomických specialit a krása ručně malovaných vánočních ozdob každoročně nalákají tisíce návštěvníků. Hlavní náměstí tradičně zdobí i vánoční stromek, ale ne ledajaký! Wroclaw je známá tím, že vybírá velmi originální, až extravagantní, zdobení tohoto stromku.

Wroclaw město - Polsko 3

Výhodou Wroclawi je její krása za každého počasí a v každém ročním období. Vždy si můžete vychutnat romantickou procházku po historickém centru a atmosféru zapadlých kaváren.

TIP: Pěkný je také polský Krakov.

Wroclaw město - Polsko 6

A v případě, že by vám zbylo ještě trochu času během návštěvy tohoto města, můžete se vydat také do zdejší zoo, která je jedna z největších v Polsku.

Wroclaw co vidět. Inspirací může být plavba po Odře

Šum vody a větru, blízkost přírody a neobvyklá panorama, ze kterých můžete obdivovat město, to vše způsobí, že vyhlídkové plavby po Odře jsou považovány za jeden z nejpříjemnějších způsobů poznávání města a za nezapomenutelný zážitek.

Vyhlídkovou plavbu po Odře můžete začít v jedním ze čtyř stanovišť: z ostrova Piasek, staré Tržnice, ZOO nebo z přístaviště Przystań Zwierzyniecka (poblíž ZOO). Můžete si vybrat mezi parníky různé velikosti a mezi různé trasy plavby.

Plavební trasy vedou historickým centrem města, pod nejkrásnějšími vratislavskými mosty jako jsou: Grunwaldzki, Młyński, Piaskowy anebo Zwierzyniecki. Z hladiny vody jedinečně vypadá také památková část města – Ostrów Tumski a ostrovy – Piasek nebo Słodowa. V závislosti na vámi vybrané trase minete např. Národní Muzeum a Vratislavskou Univerzitu.

Vratislav univerzita

Samozřejmě můžete vystoupit na břeh na jedné ze zastávek a navštívit Ostrów Tumski nebo ZOO. Výlet parníkem poskytuje nejen možnost prohlídky města, ale je to také ideální způsob rekreace. Na některých parnících je k dispozici občerstvení a během plavby můžete I poobědvat. Vyhlídkové plavby trvají kolem hodiny.

Ale Odrou plavou nejen turisté. Plavby jsou populární také mezi obyvateli města. Jsou ideální volbou na odpočinkový víkend a skvělým místem pro zábavu – na lodi můžete uspořádat firemní večírek, mládenecký večírek a dokonce i svatbu.

Můžete si také vybrat více romantickou verzi cestování po Odře. Na nábřeží naproti Ostrowa Tumského v Zatoce Gondoli si můžete půjčit lod‘ku a vydat se se svou milou na romantickou projížd‘ku, k čemuž Vám samozřejmě dopomůže kouzlo Vratislavi. O víkendech jsou pořádány noční plavby. Výhledy na nasvícená panoramata nejvýznamnějších památek, kostelů a mostů udělají z projížďky nezapomenutelný zážitek.

Vyhlídková plavba po Odře je ideální volbou, když chcete poznat město méně konvenčním způsobem, hledáte odpočinek od vřavy města, nebo prostě chcete strávit s přáteli příjemný večer. Když navštívíte Vratislav co vidět ještě musíte.

Vyhlídková místa ve Vratislavi

Panoráma Wrocławi je z ptačí perspektivy opravdu úchvatná. Toužíte-li po takovým zážitku, stačí se podívat na město z jedné z několika vyhlídkových teras, nacházejících se většinou na kostelních věžích. I když Vás občas čekají stovky schodů, nádherný pohled na město stojí za to.

Nejvyšší vyhlídková plošina se nachází v Bazilice svaté Alžběty Uherské (Durynské), hned vedle Rynku, legendárních činžovních domků Jeníček a Mařenka a Fanouškovské zóny. Terasa se nachází na vrcholovém ochoze kostelní věže ve výšce 90 metrů. Máte odtud výjimečný pohled na Vratislavský Rynek a na panorama starého města. Chcete-li se dostat nahoru musíte překonat velké množství úzkých a točitých schodů, ale výhled Vám rozhodně tuto námahu vynahradí!

Wroclaw město - Polsko

Nedaleko hlavního náměstí se nachází jiné zajímavé místo – Mostek Czarownic (Můstek Čarodějnic), tj. průchod spojující dvě věže kostela svaté Máří Magdalény. Název pochází z legendy, která vypráví, že za soumraku se na můstku ukazovaly kajícné duše, nebo podle jiné verze – duše ješitných dívek, které strávily svůj život na zábavách a koketováním místo výchovy dětí a starání se o domácnost. Můstek se nachází ve výšce 45 metrů a je tajuplným a kouzelným vyhlídkovým místem.

Městské panorama můžete také obdivovat z hlavní budovy Vratislavské Univerzity. Vyhlídková terasa se nachází na Matematické věži, která je součásti Univerzitního Muzea. Zpočátku se zde nacházela astronomická observatoř, která byla uzavřena na počátku 20. století. V roce 1800 observatoř navštívil a pak popsal ve svých pamětech budoucí prezident USA John Quincy Adams. I když tato vrcholová terasa je jednou z nejnižších, poskytuje nádherný výhled na město a stříšky domů.

Wroclaw - Vratislav

Kousek vzdálené od Rynku je vyhlídkové místo na Ostrově Tumským. Z věže Katedrály svatého Jana Křtitele můžete obdivovat památkovou část města. Co je důležité – na vrcholový ochoz nacházející se ve výšce 97 metrů se dostanete výtahem.

At‘ už si zvolíte kteroukoliv z vyhlídkových teras, bude pro Vás obdivování Wrocławi z ptačí perspektivy výjimečným a inspirujícím zážitkem. Panorama města s výhledem na kostelní věže, střechy památkových činžáků a moderní budovy je jednou z nejkrásnějších v Polsku.

Vratislavské parky jsou dalším tipem kam ve Wroclawi

Hledáte místo kam se skrýt před vedrem ve stínu stromů? Vydejte se do Vratislavských parků. Celkový počet parků ve Vratislavi přesahuje 15 v různých částech města. Na jaře jsou plné milovníků přírody, rodičů s dětmi, cyklistů a lidi toužících po odpočinku. Jedním z nejoblíbenějších a také nejkrásnějších parků je Park Szczytnicki. Park o rozloze 115 ha byl vytvořen v anglickém stylu a najdete zde mnoho malebných rostlinných krajin. Procházejíc se parkovými stezkami a přecházejíc čarovné parkovní můstky můžete dojít do Břízového lesíku, obdivovat barevné pěnišníky a víc než 190 domácích a 300 exotických druhů stromů a keřů. V blízkém sousedství Parku Szczytnického se nachází Japonská zahrada; odtud je také jen pár kroků do Zoologické zahrady.

Vratislav park

Druhým oblíbeným parkem Vratislavanů je nacházející se na jihu města Park Południowy. Jako jeden z nečetných byl postaven od nuly V roce 1892 byl zřízen krajinný park s loukami, rybníkem a vyhlídkovou terasou architektem krajiny Hugem Richterem a botanikem Ferdinandem Cohnem. V roce 2004 byl zde postaven pomník Fryderyka Chopina. Park Południowy je ceněn pro jedinečné krajiny, romantický můstek nad rybníkem a nádhernou kompozici přes 100 druhů rostlin.

V samém centru Vratislavi, v blízkosti Teatru Lalek (Loutkové divadlo) a Opery se nachází maličký a čarovný Park Staromiejski (Staroměstský park), který celkem nedávno proběhl rekonstrukcí a získal znova svoji historickou kompoziční soustavu z XIX století. Nespornou atrakcí tohoto parku je dětské hřiště a ptačí voliéra, ve které v létě žijí papoušci a bažanty. Dalším lákadlem je francouzský kolotoč vybaven koňmi a kočáry, stylizovaný na XIX století, ozdoben obrazy vratislavských památek. Staroměstský park má vynikající akustiku a z toho důvodu se letní scéna s koncerty, představeními a recitály vždy těší velké návštěvností.

Budete-li mít dost času, náhražku parků s vůní květin, ptačím zpěvem a uvolňující atmosférou najdete na valech podél Odry, nad příkopem nebo na jednom z mnoha ostrovů a poloostrovů nacházejících se v okolí centra města.

Wroclaw s dětmi ? Za osvěžením do vratislavského Aquaparku!

Stojí za to navštívit oblíbené místo Vratislavanů – Aquapark Vratislav. Bazény, skluzavky, vířivky, saunarium, zóna Wellness a Fitness centrum pomohou rychle regenerovat síly a poskytnou skvělou zábavu pro celou rodinu.

Aquapark Vratislav je moderní, víceúčelové sportovní a rekreační středisko, ve kterém se nachází rekreační zóna, sauny, fitness centrum, kavárny a bistro. Rekreační zóna se skládá z několika vnitřních a venkovních bazénů– najdete zde bazén s mořskou vodou, plavecký bazén a další atrakce jako jsou divoká řeka nebo bazén s umělým vlnobitím. Hledající zábavu čeká několik tobogánů (třeba multimediální) a milovníky adrenalinů – skokanský můstek a tobogán Turbo. Pro nejmenší návštěvníky je určené brouzdaliště se skluzavkou; jiným ideálním místem pro malé děti je mírný vstup do bazénu s umělým vlnobitím, který imituje vstup do moře. V létě většina návštěvníků vybírá zónu na čerstvém vzduchu, která navíc umožňuje sluneční koupel.

Saunová zóna je komplex suchých saun a pár. Moderní interiéry zajišťují výjimečnou atmosféru, která pomáhá se uvolnit a uklidnit. Mezi dostupné sauny jsou aromatická a kamenná sauna, biosauna, římské lázně a klasické finské sauny. Můžete také využit Kneippový lázně a bazén Thalasso. Jisté zlepšení nálady garantuje návštěva zóny Wellness, kde najdete celou řádu masážních a tělových ošetření.

Příznivce aktivního oddechu čeká moderní a plně vybavené Fitness Centrum, ve kterém se nezapomnělo ani na ty nejmladší. Když rodiče cvičí, o děti se postarají profesionální animátorky v dětském koutku.

Jestli se chystáte navštívit Aquapark na dobu delší než hodina, stojí za to koupit turistickou kartu OpenWroclaw, která nabízí dodatečnou hodinu vodní zábavy zdarma.

Wroclaw zajímavosti – město sta mostů

„Benátky střední Evropy” – důvod proč si Vratislav zaslouží právě takovou pověst je zcela jasný – po Benátkách a Amsterodamu má město největší množství mostů, můstků a lávek – je jich zde přes 130. Když se podíváte na logo Vratislavi, hostitele UEFA EURO 2012 uvidíte…

Most Grunwaldzki, je to jeden z turistických symbolů města. Na druhé straně když stojíte u nového Městského Stadionu nebo jedete městským silničním okruhem spatříte nový Most Rędziński připomínající jemnou pavučinu, který se chlubí nejvyššími pilíři v Evropě a také impozantní délkou.

Řeka obtékající město měla nepochybně vliv na architekturu a ovzduší Vratislavi, a také na nejnovější dějiny. V roce 1997 se obyvatelé Vratislavi stali pro Polsko vzorem solidarity, když se společně snažili zachránit před povodňovou vlnou kolébku města na ostrově Ostrów Tumski a oblíbené staroměstské náměstí Rynek.

Většina nejkrásnějších mostů se nachází v centru Vratislavi. V blízkosti hlavního náměstí Rynek je městský příkop, podél kterého vedou ve stínu starého stromoví pěší stezky se stylovými lavičkami. Z můstků a lávek nacházejících se nad příkopem děti krmí labutě a kachny plovoucí ve vodě.

Za nejznámější a nejkouzelnější je považován Most Tumski, nazývaný občas mostem zamilovaných, který spojuje Ostrow Tumski s ostrovem Wyspa Piasek. Tento ocelový, dvouobloukový, nýtovaný most byl postaven v roce 1889. Každý rok zde zamilované páry společně připevňují visací zámek jako symbol své lásky. Jak vypraví městská pověst, dokud visací zámek bude na mostě viset, potud láska bude trvat. Jen pár kroků od mostu Tumského se nachází památkový, neobyčejný Most Młyński, který byl kdysi součástí nejstarší wrocławské obchodní stezky přes Odru. V dnešní době zde můžete obdivovat ocelový, nýtovaný, jednoobloukový most, který byl po několika přestavbách dokončen v roce 1861. Současně je to nejstarší ocelový most ve Vratislavi.

Pokud chcete zachytit západ slunce je nejlepším místem Most Pokoje, odkud se rozprostírá nádherný výhled na Ostrow Tumski a Most Grunwaldzki z roku 1910. Jedná se o největší visutý most v Polsku s charakteristickými kamennými bránami. Právě tento most sehrál důležitou roli během bojů a pouličních demonstrací wrocławské Solidarity.

Během návštěvy Vratislavi nutně musíte uvidět Most Zwierzyniecki, který se nachází v blízkosti zoologické zahrady. Tento most dlouhou dobu sloužil jako hranice města. Během epidemie moru v roce 1704 právě zde byly kontrolované propustky, pak sloužil k kontrolovaní cestujících. V dnešní době most je zdoben čtyřmi secesními obelisky z červeného pískovce a je průchodem mezi rušným náměstí Plac Grunwaldzki a klidnou rekreační čtvrti, ve které se nachází zoologická zahrada, multimediální fontána, Hala Století, Japonská zahrada a Park Szczytnicki.

Na severní straně Rynku se nacházejí mosty Uniwersyteckie (Univerzitní), které lákají svým okouzlujícím večerním výhledem na stavbu Univerzity. Mezi mosty se nachází jachetní přístav a nablízku mají své přístaviště malé turistické parníky.

Univerzitní most ve Vratislavi

Zahrady

Ve Vratislavi najdete spoustu výjimečných míst. Milovníci přírody mohou navštívit alespoň jednu ze tří vratislavských zahrad: Zoologickou zahradu a Japonskou zahradu, obě se nacházející v okolí Haly století, anebo Botanickou zahradu v blízkostí Ostrova Tumského. Něco opravdu exotického uprostřed léta? Perfektně!

Japonská zahrada Wroclaw

Pokud chcete zažít atmosféru Japonska stačí jen překročit bránu Japonské zahrady. První zahrada zde byla otevřena při Výstavě století v roce 1913 hrabětem Fritzem von Hochbergem. Po výstavě byla zničena, a teprve v roce 1994 díky spolupráci s Japonským Velvyslanectvím zahrada byla obnovena v souladu s uměním japonské zahradní architektury. Rybník, vodní kaskády, stylové dřevěné můstky, čajový pavilon (občas se zde konají ukázky čajových rituálů) a také originální japonské kamenné svítidla – všechny ty prvky zahradní architektury tvoří dokonalý celek s exotickým rostlinstvem. Každý kámen a rostlina mají důkladně určené místo a díky tomu je zahrada je místem harmonie a klidu.

Vratislav ubytování (Wroclaw hotely)