Jednodenní výlet Čížov (CZ) – Hardegg (Rakousko)

Tento výlet určitě nejlépe ocení turisté z Jihomoravského kraje, protože město Hardegg se nachází jen pouhých 26 km od Znojma. Je takřka hned za hranicemi s Českou Republikou, konkrétně hranice tvoří řeka Dyje.

Čím je Hardegg zajímavý?

  • Nachází se v Národním parku Thayatal (Podyjí)
  • Na celou vesnici dohlíží robustní stejnojmenný hrad Hardegg, pod nímž právě vzniklo malé město
  • Hrad Hardegg je jeden z největších hradů v Rakousku
  • Hardek objímají lesy Národního parku Podyjí
  • Na město je nádherný pohled z vyhlídky, uvidíme vše výše uvedeno
  • Je označován za nejmenší rakouské město, dle počtu stálých obyvatel

Jak se sem dostat?

Samozřejmě můžete jet na výlet autem, ale to by jste přišli o tu nejhezčí podívanou a tou je vyhlídka na celé město, pěknou procházku Národním parkem a dalších zajímavých podívaných. Trasa není náročná ani dlouhá. Trasa na vyhlídku je 7 km a zpět a trasa do Hardeggu je 13 km a zpět.

Výlet na vyhlídku, či do města, začneme v Čížově. V této malé vesničce můžeme bezplatně zaparkovat, nebo pokračovat dále po hlavní pěšky, či na kole. Trasa je vhodná i pro kočárky a děti. Dále se napojíme na modrou turistickou značku.

V Čížově mineme kapli Panny Marie Bolestné. Na konci vesnice můžeme vidět jedinou zachovalou část železné opony v Česku, z dob studené války, která sloužila jako hranice s Rakouskem.

Dále pokračujeme po modré a užíváme si krás přírody Národního parku Podyjí. Pokud chceme pokračovat do města a i když tato trasa není náročná, určitě nám vyhládne. O to se postará příjemná restaurace hned za mostem, přes řeku Dyje.

Prohlídka Hradu je určitě nutností, Hardeggský hrad je opravdu nádherný a velký. Malebné město vás určitě uchvátí svojí uspořádaností a její obyvatelé vám rádi zamávají. Proč taky ne, můžou se pyšnit jedním z nejmenších a nejkrásnějších měst Rakouska.

Zpět do Čížova můžeme po modré, nebo po zelené, která vede lesem a je to báječná procházka a podívaná. Národní park vás uchvátí nejen svojí zelení a rozmanitostí ale i skalami.

Výlet můžeme zakončit v Čížově v rodinné restauraci u Švestků.

Fotogalerie