Jednodenní výlet na bájné místo Blaník u Vlašimi


Málo které místo v Čechách v sobě skrývá tolik tajemna jako hora Blaník nacházející se asi deset kilometrů od města Vlašim. Blaník se stojí na rozhraní Středočeské pahorkatiny a Českomoravské Vysočiny. Patří k oblíbeným cílům výletů i tradičních poutí.

Vyjedou, až bude českému národu nejhůře

Každý už asi slyšel pověst o Blanických rytířích, kteří vyjedou českému národu na pomoc, až bude nejhůře. Díky této pověsti Blaník patří k těm nejvýznamnější národním symbolům, které máme. O rozšíření této pověsti, pocházející pravděpodobně z 15. Století, se zasloužil Alois Jirásek a v současné době především známá hra Divadla Járy Cimrmana Blaník. K tajemnu přispívá i nádherný bukový les vypínající se na vrcholu hory.

Hora Blaník - Vlašim

Vyrážíme na Blaník

Pokud se chystáte na výlet na kole, popřípadě s kočárkem, zvolte trasu začínající nedaleko obce Louňovice. Cesta z Louňovic na vrchol se dá zvládnout asi za hodinu a ujdete celkem asi 2,3km. V průběhu cesty překonáte výškový rozdíl asi 237m.

Zúčastnit se můžete i tradičního Silvestrovského výstupu na Blaník.

Druhou možností je vyrazit z cesty mezi Kondrací a Křížovem. Naleznete zde nové parkoviště a navíc zde můžete navštívit Dům přírody Blaníku. Cesta od parkoviště na vrchol měří asi 2,5 kilometru a dá se zvládnout lehce přes hodinu pěší chůze. Tuto trasu však doporučujeme pouze pro pěší. Cestu si můžete zpestřit naučnými tabulemi nebo návštěvou místa, odkud byl v roce 1868 vytěžen jeden ze základních kamenů pro Národní divadlo. Obě cesty na vrchol jsou dobře značené a stačí se držet turistické značky.

Blaník Rozhledna

Na vrcholu Blaníku se můžete rozhlédnout do kraje z 30 metrů vysoké dřevěné rozhledny z roku 1941. V přízemí rozhledny si kromě vstupného a turistických známek můžete zakoupit i nějaké občerstvení. Vyrazit sem můžete i v zimě. Rozhledna je otevřena celoročně a bufet na rozhledně je příjemně vytápěn velkými kamny.

Byli jste i na dalších českých rozhlednách?

Hora Blaník - Vlašim 2

Vrchol Blaníku je porostlý již zmíněnými mohutnými buky a po okolí je rozeseto mnoho kamenů. Kromě krásné skály si zde můžete prohlédnout i zbytky hradiště pocházejícího z 5. století př. n. l..

Hledáte-li cíl na pohodlný jednodenní výlet poblíž Prahy, je tato pověstmi opředená hora ideální volbou. Navíc je nedaleko odtud i volnočasový areál Farma-park Blaník, takže pro děti prima místo.

Mapa

Ubytování v okolí Vlašimi

Napsat komentář