Jeskyně Na Pomezí je unikátní tím, že je v mramoru na rozdíl od většiny jeskyní v České republice, které jsou ve vápencích. Celková délka do této doby objevených částí jeskyně dosahuje 1 700 metrů a stala se tak největší jeskyní svého druhu v naší zemi. Patří mezi české národní přírodní památky a to již od roku 1965.
První jeskyně v krasovém území Na Pomezí byly objeveny díky těžbě mramoru už ve 30. letech 19. století. Jeskyně Na Pomezí byla zpřístupněna veřejnosti v takovém rozsahu, v jakém si ji můžete prohlédnout i dnes, v roce 1955.
Obsah článku
Příjezd + parkování
Pokud přijedete autem ze směru od Jeseníku, jeskyni najdete po levé straně. Za vjezdem do areálu se nachází poměrně velké parkoviště, které je zdarma. Pokud si uděláte cyklovýlet, tak pro kola je vyhrazený prostor, konkrétně stojany u provozní budovy. Přímo kolem jeskyně vede cyklostezka číslo 6279, označená modrou barvou. Můžete přijet i autobusem, a to na zastávku „Lipová-lázně, jeskyně žel.st.“ a pak dojít po zelené turistické značce zhruba 550 metrů až k jeskyni. K jeskyni se dostanete i vlakem od zastávky „Lipová Lázně jeskyně“ a dojdete taktéž po zelené turistické značce asi 450 m.
Okolí jeskyně
My jsme k jeskyni přišli pěšky, udělali jsme si delší okruh v jejím okolí, které určitě také stojí za návštěvu. Jsou zde zajímavé naučné stezky jako například Schroth-Priessnitz, velmi zajímavá naučná stezka Živé vody, kde je možné ochutnávat různé prameny, nebo naučná stezka Krajem Rychlebských hor, která prochází opravdu kousek od jeskyně. My jsme přišli z Thyllovy vyhlídky, odkud je krásný výhled na Rychlebské hory včetně okolí jeskyně Na Pomezí.
Zázemí jeskyně
V provozní budově najdete nejen prodejnu vstupenek, ale také toalety, prodejnu se suvenýry, informační tabule o dalších jeskyních na našem území a malou výstavu minerálů. Paní pokladní nám ochotně uschovala batohy i kočárek po dobu naší prohlídky. Před provozní budovou jsou lavičky, kde je možné vyčkat na začátek prohlídky. Přímo před vstupem do jeskyně si můžete přečíst informace o místní lokalitě i samotné jeskyni. Co nás ale velmi zaujalo, byl malý geologický park.
Geologický park
Před vchodem do jeskyně se nachází malý rybníček, několik dřevořezeb ale i velké informační tabule s geologickou tématikou a hlavně chodníček, kolem kterého je umístěno okolo 20 druhů hornin, které se vyskytují v okolí. Každá hornina má nábrus, aby bylo vidět její vnitřní stavbu. Na každém stanovišti je umístěna informační tabulka s názvem a popisem horniny, z jaké pochází oblasti, její stáří a dalšími zajímavostmi.
Prohlídka jeskyně Na Pomezí
Prohlídku je možné absolvovat pouze s průvodcem v předem určený čas, který je označen na světelné tabuli. Vstupenky na určité časy lze koupit i online, na místě je možné platit kartou. Každý den je otevřeno pouze o prázdninách, naopak úplně zavřeno je v prosinci. Na prohlídce se lze i domluvit mimo otevírací dobu. Celý okruh projdete za 45 minut, je dlouhý pouze 390 metrů, ale vystoupáte a sestoupáte celkem 196 schodů. Pokud jdete na prohlídku v letních měsících, vezměte si sebou teplé oblečení, v jeskyni je celoročně teplota 7-8˚C.
Na prohlídkovém okruhu můžete obdivovat bohatou výzdobu v podobě různých typů krápníků. Najdete zde stalagmity, stalaktity, stalagnáty, sintrové vodopády, brčka a jezírka s jeskynními perlami. Pokud máte bohatou představivost uvidíte krápník ve tvaru smuteční vrby, mapu naší republiky, eskymáka v kajaku nebo srdce. Krápník ve tvaru srdce je jediný krápník, na který si v této jeskyni můžete sáhnout. Jeskyně je dvoupodlažní s vysokými stropy, což ocení především vyšší lidé. Vyskytuje se zde až jedenáct druhů netopýrů a vrápenců, kteří zde i zimují. V jedné části jeskyně se zabydlel pavouk meta temnostní. My jsme žádného pavouka ani netopýra nepotkali, tak se nemusíte bát.
Jaké je aktuální vstupné a otevírací doba zjistíte na webu https://napomezi.caves.cz/.