Jeskyně Na Turoldu v Mikulově jsou unikátní


Na okraji malebného, turisty i milovníky vína oblíbeného jihomoravského města Mikulov se nachází vrch zvaný Turold. Je umístěn v pěkné přírodě a je součástí naučné stezky s geoparkem. Jeskyně byly objeveny v padesátých letech během těžby kamene.

Rozhodně se osvěžíte, pokud je navštívíte v horkém létě, protože v jeskyni je samozřejmě celoroční chládek. Na Pálavě se jedná o největší jeskyně. Navíc jsou jedinečné tím, že jsou z bělostné horniny vápence jurského, která je pro tuto jihomoravskou oblast typická.

Jeskyně Na Turoldu parkování

Zaparkovat můžete ve vzdálenosti asi půl kilometru od jeskyní na parkovišti, které se nazývá Hliniště. Parkoviště je štěrkové s kolmým způsobem parkování. Najdete ho ihned při silnici u drátěného plotu, který ohraničuje areál mikulovského Amfiteátru. Snadno ho tedy najdete. Pokud se v místním přírodním divadle nekoná některá z oblíbených akcí, bez problémů tu zaparkujete.

Zde je video, jak sem dojet od Lidlu.

Kudy k jeskyním

Až umístíte svůj vůz, bude vaše cesta pokračovat pěšky kolem bytového domu ulicí U Lomu. Sem je vjezd automobilů povolen jen v případě dopravní obsluhy. Na prvním rozcestí zamiřte doprava. Uvidíte budovu, ve které sídlí jeskynní správa, pokladna a suvenýry.

Jeskyně Na Turoldu pokladna

Využít zde můžete také toalety nebo občerstvení. Poté se můžete vydat ke slujím.

TIP: Jeskyně v ČR. Seznam 14-ti veřejně přístupných

Dovede vás udržovaná pěšina, na které narazíte na několik informačních tabulí Geoparku Turold, které seznamují se vzácnými druhy hornin. Toto místo můžete dobře využít během čekání na začátek prohlídky.

Trasa k jeskyni Na Turoldu

Geopark Na Turoldu

Vstup do jeskyně Na Turoldu

Recenze

Prohlídka probíhá s výkladem průvodce a trvá necelou hodinu, průměrně asi 55 minut. Dozvíte se zajímavosti o vápenci jurském a nebudete ochuzeni ani o humornou historku. Jeskyně v létě nabízí také romantické večerní prohlídky při svíčkách, takže pokud chcete například dětem zajistit neopakovatelný zážitek, pak toho určitě využijte.

Jeskyně Na Turoldu

Toto je zajímavá vychytávka, jak kontrolovat, zda se jeskyně „nehýbe“. Pokud by ten pásek byl prasklý, je nutné okamžitě opustit prostory a pokud by si toho nevšiml průvodce, tak mu to nahlásit.

Jeskyně Na Turoldu 2

Jeskyně Na Turoldu 3

TIP: Sirotčí hrádek – zřícenina hradu na Pálavě

Jeskyně Na Turoldu 4

Jeskyně Na Turoldu 5

Určitě během prohlídky zbystříte, až se vám průvodce zmíní o tom, že Turoldské jeskyně slouží jako největší zimoviště ohroženého druhu netopýra.

TIP: Zoo Sedlec u Mikulova

Teplota vzduchu je zde cca 8 C, tak nezapomeňte na mikinu či bundu i v horkém létě, tady se bude hodit.

Otevírací doba

Jeskyně můžete navštívit od dubna do listopadu. Hlavní sezóna je však klasicky během letních prázdnin. Aktuální informace najdete na webových stránkách.

Web: www.caves.cz/jeskyne/jeskyne-na-turoldu

Související články z Mikulova