Jeskyně Výpustek – Křtiny


Jeskyně Výpustek sice nepatří mezi nejznámější jeskyně Moravského krasu, ale rozhodně je jednou z nejzajímavějších. Najdete ji nedaleko obce Křtiny a překvapí vás nejen svou temnou minulostí, ale také velmi neobvyklým vzhledem.

Historie jeskyně Výpustek

První zmínky o této jeskyni pochází již ze 17. století, kdy začaly být prováděny první výzkumy. Během druhé světové války ale začali jevit zájem o tento skvost také Němci, kteří udělali z jeskyně vojenské skladiště. Ke konci války se jim dokonce podařilo vytvořit z jeskyně továrnu. Právě toto období dalo Výpustku současnou netradiční podobu.

3D mapa jeskyně

V části jeskyně je totiž dlouhý tunel, který sloužil pro ubytovávání lidí, jako strojovna a velín. A právě zde začíná prohlídková trasa, během které se dozvíte mnoho zajímavých informací o historii Výpustek jeskyně. Poté projdete do další části, ve které už hravě poznáte, že se nacházíte v jeskyni. Něco je ale přece jen jinak.

Začátek prohlídkové trasy

Prostory jsou obrovské a podlahy jsou ve většině případů betonové. Krápníková výzdoba je zde o poznání chudší než v jiných jeskyních, ale to rozhodně Výpustku na kráse neubírá. Velkou zajímavostí je zde také komín, který vede až nad zem a sloužil k vytápění jeskyně v době, kdy ji navštěvovalo mnoho dělníků a pracovníků. Tato trasa je bezbariérová a je vhodná pro mechanické invalidní vozíky.

Jeskyně Výpustek 4

Pokud máte rádi alespoň trochu adrenalinu, můžete zvolit také zážitkovou trasu, během které se dostanete do prostor vysokých zhruba jeden metr. Část cesty tak budete muset kráčet po kolenou. Tato trasa není vhodná pro zcela malé děti a lidi s pohybovým omezením.

Jeskyně Výpustek

Otevírací doba

  • 9 – 16h

Vstupné

Abyste měli jisté, že v době vaší návštěvy bude volno, nebudete stát ve frontě nebo by se na vás naopak nedostalo v čase, kdy sem přijedete, doporučuji navštívit stránku punkevních jeskyní a lístky si koupit právě zde. Můžete si koupit vstupenky téměř do všech jeskyní v Čechách a na Moravě.

Parkování

Pokud chcete navštívit tuto jeskyni, která sloužila nejen jako skladiště a továrna, ale také bunkr, dostanete se k ní velmi snadno autem. Parkoviště je přímo u areálu. Tento výlet je tak tedy vhodný i na dny, kdy vám počasí příliš nepřeje. Z Brna vede nejkratší cesta přes obec Křtiny, která se nachází nedaleko jeskyně Výpustek. Stejně dobře se k jeskyni dostanete také autobusem, který zastavuje zhruba 300m od jeskyně.

Mapa

Ubytování v okolí

Související články