Ještěd je rozhledna, hotel i vysílač


Ještěd je symbol města Liberec a také rozhledna. Vyrazili jsme jednu říjnovou sobotu, kdy bylo relativně dobré počasí. Doporučuji si ale předem zjistit, zda jezdí lanovka, abyste nedopadli jako my dnes.

Kudy na Ještěd a kde zaparkovat u lanovky

Jeli jsme z Ústí nad Labem přes Liberec. Sledujte pozorně ukazatele, vše je značeno dobře, nehledě na to, že Ještěd stále uvidíte. Protože jsme pod Ještědem několikrát bydleli v hotelu Fénix, kudy jet jsem věděl. Kolem hotelu pokračujte stále rovně do kopce, přejedete tramvajové koleje a o kousek dál budete mít vlevo jedno velké parkoviště – to asi hlavně pro lyžaře a pak další o kousek výše vpravo, před ostrou zatáčkou, je parkoviště pro návštěvníky, kteří se chtějí svézt lanovkou.

Zde zaparkujte, cena za parkování je 100kč / den.

Dolní stanice lanovky je odtud pár kroků, takže nebudete mít problém, jak se dostat na Ještěd.

Provozní doba lanovky

  • Denně 8 – 19h
  • V pondělí 14 – 19h

Aktuální ceník jízdného a parametry lanovky najdete na webu Českých drah.

Pokud je nepříznivé počasí, lanovka není v provozu.

A to se přesně stalo nám, takže jsme jeli autem skoro až nahoru na kopec.

Hora Ještěd na Youtube

Parkování pod Ještědem

Jedno parkoviště je vzdáleno cca 3 kilometry od rozhledny, druhé, to kde jsme parkovali my, je blíže. Pěšky dojdete k tomuto televiznímu vysílači po 1km. Sice lenochodi mohou vyjet až nahoru, ale není špatné se po 2h v autě trošku protáhnout. Podívejte se na obrázky ve fotogalerii, televizní vysílač je pěkně vidět.

Rozhledna na Ještědu

Jak se sami můžete podívat na fotkách, počasí v den, kdy jsme sem vyrazili na výlet, nebylo nic extra, ale s tím se musí počítat v říjnu. Radost z výletu nám to nepřekazilo.

TIP: Kam na výlet do Liberce a okolí

Hlavní je, že nepršelo (resp spadlo pár kapek, ale až cestou zpět k autu). Výstup doporučuji absolvovat v létě, kdy je přecejen více sucho, tepleji a cesta pěšky bude pohodovější.

Pár lidí jsme viděli, kteří si dali výšlap přímo pod lanovkou.

Nadmořská výška je 1012 m. n.m.

Je zde i hotel a restaurace. Nevím, zda je tak míněno to bistro, kde mají jídla klasická ala párek v rohlíku a hranolky, zde jsme si koupili pouze pití. Ceny samozřejmě včetně horské přirážky.

Fotogalerie

Ubytování Ještěd

Jak vypadá tento horský hotel, jeho interiér, jaké jsou ceny a jaký má tento hotel hodnocení se můžete podívat na webu Booking.com Pobyt zde musí být nádherný, výhled za jasné viditelnosti nemá chybu a noc na Ještědu bude jistě nezapomenutelná.

Koloběžky Ještěd – půjčovna koloběžek

Přestože v den, kdy jsme zde byli, počasí bylo pochmurné a teplota se pohybovala pouze kolem 7C, dost lidí zde využilo služeb půjčovny koloběžek a frčeli od rozhledny až k parkovišti dolů.

Naopak cyklisté v té zimě šlapali k vysílači a rozhodně jich bylo víc než lidí na koloběžkách. Kopec to je fakt slušný, takže kdo to vyjel, má můj respekt.

Kdo jste na Ještědu ještě nebyl, určitě sem vyrazte, ale doporučuji si dopředu zjistit, zda jezdí lanovka a jaká bude předpověď počasí. Aktuální počasí zjistíte, pokud se podíváte na webkameru na Ještědu.

Další důvody, proč jet na Ještěd na výlet

  • Ski areál – tam jede sedačková lanovka, kabinová lanová dráha pouze směr tv vysílač.
  • Bikepark
  • Závody do vrchu
  • Čerti na Ještědu – svijanská pivnice a restaurace
  • Turistické trasy po okolí

Důležité odkazy

Webkamera Ještěd – pohled ze zdejší restaurace

Wikipedie

Co ještě v Liberci a okolí můžete vidět