Ještěd je symbol města Liberec a také rozhledna. Vyrazili jsme jednu říjnovou sobotu, kdy bylo relativně dobré počasí. Můžete se sem vydat ale po celý rok, stojí to za to.
Ještěd parkování + trasa
Jeli jsme z Ústí nad Labem přes Liberec. Sledujte pozorně ukazatele, vše je značeno dobře, nehledě na to, že Ještěd stále uvidíte. Protože jsme zde několikrát bydleli v hotelu Fénix, kudy jet jsem věděl. Kolem hotelu pokračujte stále rovně do kopce, přejedete tramvajové koleje a o kousek dál budete mít vlevo jedno velké Centrální parkoviště P1 – to asi hlavně pro lyžaře. (Trasa je dlouhá 3,5 km).
Právě zde je konečná tramvaje Horní Hanychov a každoročně na Nový rok se zde pořádá výstup na Ještěd Klubem českých turistů.
Další možnost, kde zaparkovat, o kousek výše vpravo, před ostrou zatáčkou, je v ulici Ještědská další parkoviště pro návštěvníky, kteří se v minulosti mohli svézt lanovkou. Dolní stanice lanovky je odtud pár kroků. Bohužel nyní je mimo provoz a po nedávné nehodě by zde měla být časem zcela nová. Odtud to je 2,8 km pěšky. Na foto vidíte ještě tu původní.
Parkoviště Výpřež je další místo, kde lze nechat auto a jít na vrchol po červené a následně modré turistické značce. Je to sice jen 1,8 km, ale díky velkému převýšení vám to bude trvat hodinu.
Parkoviště Ještědka je nejblíže a zde jsme parkovali i my. Pěšky dojdete k tomuto televiznímu vysílači po 800 metrech. Není špatné se po 2h v autě trošku protáhnout, když pojedete z Ústí jako my.
Na fotografii výše je vedle domečku semafor. Ten signalizuje možnost vyjet až na vrchol a zde zaparkovat. Často je to parkoviště ale zaplněné hotelovými hosty.
Raději doporučím auto nechat opravdu na Ještědce a ten necelý kilometr jít po svých. Je to nejjednodušší trasa, jak se sem dostat.
Co nás na Ještědu nejvíc zaujalo
Samotný vrchol je něco, co se těžko popisuje slovy. Ta ikonická stavba vysílače a hotelu, kterou známe z pohlednic, je v reálu ještě působivější. Spojuje v sobě architekturu 70. let s futuristickým nádechem.
Když budete stát přímo u vysílače, budete si připadat skoro jako ve sci-fi filmu. Za stavbou stojí architekt Karel Hubáček.
Ale není to jen o budově. Z vrcholu je fantastický kruhový výhled. Na jedné straně vidíte Liberec a Jizerské hory, na druhé straně Český ráj, Krkonoše a při dobré viditelnosti dokonce i část německých a polských hor. Ten pocit, kdy máte celou krajinu jako na dlani, je k nezaplacení.
Asi nejvíc fotografovaným bodem zde bude hned po vysílači také toto dítě z Marsu. Celá socha je z bronzu a je vysoká 170 cm. Je zde od roku 2010.
Kde se najíst
Rozhodně doporučuji návštěvu restaurace ve zdejším hotelu. Můžete si zde dát například tradiční českou svíčkovou. A ten výhled z okna k během oběda, to je něco, co žádná jiná restaurace nenabízí.
Ubytování Ještěd
Jak vypadá tento horský hotel, jeho interiér, jaké jsou ceny a jaký má tento hotel hodnocení se můžete podívat na webu Booking.com Pobyt zde musí být nádherný, výhled za jasné viditelnosti nemá chybu a noc na Ještědu bude jistě nezapomenutelná.
Půjčovna koloběžek
Přestože v den, kdy jsme zde byli, počasí bylo pochmurné a teplota se pohybovala pouze kolem 7C, dost lidí zde využilo služeb půjčovny koloběžek a frčeli od rozhledny až k parkovišti dolů.
Naopak cyklisté v té zimě šlapali k vysílači a rozhodně jich bylo víc než lidí na koloběžkách. Kopec to je fakt slušný, takže kdo to vyjel, má můj respekt.
Kdo jste na Ještědu ještě nebyl, určitě sem vyrazte.
Další důvody, proč jet na Ještěd na výlet
- Ski areál – tam jede sedačková lanovka
- Bikepark
- Závody do vrchu
- Čerti na Ještědu – svijanská pivnice a restaurace poblíž parkoviště P1
- Turistické trasy po okolí
Ještěd informace a zajímavosti
Co se natáčelo na Ještědu
Točily se zde 2 známé české filmy. První byl Grandhotel od režiséra Davida Ondříčka a druhý film Tři bratři, který natočil Jan Svěrák.
Kdy byl postaven Ještěd a jak dlouho se stavěl
Postaven byl v roce 1973 a stavba trvala pouze 6 měsíců.
Ještěd výška
Nadmořská výška je 1012 m. n.m., stavba je vysoká 94 metrů a výška věže (anténa vysílače) je 17 metrů.
Kdo je majitelem Ještědu
Současným majitelem jsou České radiokomunikace.
Mapa
Související
- Kam na výlet do Liberce a okolí
- Lesopark Horka
- Rozhledna Císařský kámen – Vratislavice nad Nisou
- Kryštofovo Údolí je skvělé místo na výlet
Přečtěte si ještě