Jezero Kristýna – zatopený důl u Hrádku nad Nisou


Pokud hledáte přírodní koupaliště, doporučuji jezero Kristýna. Je to čisté, příjemné místo, které stojí za zkoušku, vytopený lignitový důl je hluboký přibližně 28 m. Najdete jej na severu České republiky v Libereckém kraji, asi 1 km od Hrádku nad Nisou.

Asi 1 km od jezera je trojmezí, kde se stýkají hranice Německa, Polska a České republiky.

Máte možnost odpočívat na koupališti na písčitém břehu nebo na travnatém místě a pokud Vás přestane bavit opalovat se na slunci, najde se zde dost temných zákoutí, kde si natáhnete deku a můžete odpočívat podle Vaší libosti.

Jezero Kristýna

Jestli máte děti, určitě oceníte, že zde najdete dětské atrakce. Jedná se o skluzavku na břehu nebo lanový park mezi stromy, toto je spíš pro starší a odrostlejší děti.

Dále je zde půjčovna kol a koloběžek a také in-line dráhy.

Z historie jezera Kristýna

Lom, ve kterým se těžil lignit, což je třetihorní uhlí. Nechal ho hledat Christian Philipp, po nálezu se vytvořily malé šachty, které se časem změnili na větší doly. Jeden z nich je důl Christian, který dostal jméno po svém majiteli grabštejnského panství. V roce 1896 byl důl uzavřen, byl opět otevřen v roce 1926, těžba trvala I po 2 světové válce, kde pak dostal nynější jméno ,,Kristýna”. Jezero bylo uměle vytvořeno v roce 1975, když byla jáma vytěžena.

Západ slunce u jezera Kristýna

Místo je v lesnatém prostředí, hned pár kroků od jezera. Pokud Vás omrzel pobyt u vody, můžete vyrazit na výlet po krajině nebo vyrazit do Liberce, kde najdete nákupní centra a jiné obchody.

Ubytování v okolí

Vyberte si, co vám vyhovuje, zda autokemp a tamní chatky nebo máte raději penzion.

Kam dál na výlet v okolí:

Napsat komentář