Jezero Laka na Šumavě


Jezero Laka (nebo též jezero Pleso), jedno ze šumavských jezer, se nachází 10 km od Prášil. Kolem něj se nachází mnoho cyklostezek. Krásná příroda, čistý vzduch a všudypřítomný klid najdete právě na Šumavě.

Nejmenší, nejmělčí a nejvýše postavené šumavské jezero získalo název podle bažin či močálů od staročeského slova „mlaka“ nebo latinského „lacus“ označující stojící vodu.

Historie

První zmínka o jezeru pochází z mapy Prácheňského kraje z roku 1831. Roku 1852 již mělo jezero dnešní podobu. Po 2. světové válce bylo jezero uzavřeno kvůli železné oponě. V okolí stála strážní budova, která byla později zbourána.

Umístění

Jezero Laka se nachází pod horou Plasná. Leží 10 km od Železné Rudy a Prášil. Jeho rozloha je pouhých 2,78 ha a nejhlubší místo má 3,9 m. Od ostatních šumavských ledovcových jezer se liší dnem z rašeliny a plovoucími ostrůvky organogenního původu. Najdete zde vegetaci jako je např. rašeliník, suchopýr, zábělník, sítina nebo borůvčí. Jezero kdysi obývali pstruzi.

Zajímavosti o jezeru

Může pyšnit tím, že se zde natáčel film, a to exteriéry pro český film Divá Bára. Má i přes svou malou velikost nejrozsáhlejší sběrnou oblast vody ze všech šumavských jezer.

Patří do soustavy pěti ledovcových šumavských jezer:

  • Černé, které je nejhlubší
  • Čertovo
  • Laka, které je nejmenší
  • Plešné
  • Prášilské

Místa v okolí

Kolem jezera se nachází mnoho tras, dlouhých i krátkých.

První trasou k jezeru je trasa z Prášil. Je vhodná pro pěší i cykloturistiku. Je dlouhá 10 km a převýšení je 300 metrů.

Další stezkou je trasa kolem pramenů řeky Vltavy. Také se k jezeru můžete dostat z Nové Hůrky. Trasa je dlouhá 5,5 km.

V blízkosti jezera se nachází také Poledník. Poledník je hora, na které vás přivítá stejnojmenná rozhledna nabízející kouzelný výhled.

Fotogalerie

Ubytování Prášily

Související výlety: