Jezero Milada pěšky, na kole i autem


Jezero Milada najdete u Ústí nad Labem nedaleko obce Chabařovice. Často sem jezdím na kole, ale tentokrát jsem jej celé obešel pěšky a domů dojel autem.

Mnoho lidí, kteří o Severních Čechách jen slyšeli z doslechu, si myslí, že to tady je hnusné jako za komunismu, samé továrny, nedýchatelný vzduch a města, kde by nikdo nechtěl bydlet. Sice tak tento kraj vykreslují skvělé seriály Pustina nebo Svět pod hlavou, ALE, byli jste tu někdy v posledních pár letech? Přijeďte se sem podívat osobně, je tu hezky :)

Kdo čtete tyto stránky pravidelně, určitě vám neuniklo, že před 2 roky se konečně pro veřejnost zpřístupnilo Jezero Milada u Chabařovic v Ústeckém kraji, jak jsem popisoval zde.

Na kole

Od té doby sem často jezdím na kole, z Ústí to je cca 10 kilometrů, kolem jezera to je kilometrů 9 a zpět zase 10km, takže pěkná skoro 30km projížďka. Protože jsem ale vždy dokola jen prosvištěl :) a nestihl si zde vše prohlédnout a nafotit, nastal čas sem vyrazit autem a pěkně tu cestu kolem dokola absolvovat pěšky.

Pěšky

Vyrazil jsem ve středu ráno, to je výhoda toho, když jste na volné noze a můžete cestovat, když ostatní pracují, ale zase často pracujete, když mají ostatní volno. Ale o tom dnešní článek není.

Ráno v 9h zde opravdu nikdo nebyl a za celé dvě hodiny, co jsem kolem jezera šel, jsem potkal pouze 2 cyklisty, jednu běžkyni a jednu „osobu“ sedící v jednom z přístřešků.

Jezero Milada Ústí Chabařovice 5

Ale je teprve začátek května, teploty ještě nejsou letní a navíc to bylo v týdnu, takže počítejte s tím, pokud sem dorazíte o víkendu když bude 20C a víc, bude tu plno.

Youtube video

Jak jsem psal výše, trasa kolem jezera je asi 9km dlouhá, osobně mi přijde záživnější strana druhá „za jezerem“, kde jdete kolem rákosí, v němž bydlí kachny, které právě v tento krásný slunečný den vyvedly svá mláďata na výlet po hladině.

Jezero Milada Ústí Chabařovice 11

Na kamenech se vyhřívaly žáby a jak jsem procházel kolem, skoro pravidelně postupně skákaly do vody, působivé :) Botanik nejsem, takže vám nepovím, jaké všechny květiny a rostliny zde rostou, ale to je třeba si prohlédnout osobně, je to zde opravdu pěkné. Jen by ten pohled nemusely rušit komíny trmické teplárny.

Jezero Milada Ústí Chabařovice 13

Cestou si můžete odpočinout v několika „domečcích“ a na několika lavičkách. Protože celou dobu jdete po slunci a není zde žádný stín, doporučuji se občas schovat pod stříšku a zde doplnit tekutiny nebo se nasvačit.

Jezero Milada Ústí Chabařovice 17

V létě je zde i kiosek s občerstvením a kolem celého jezera jsou dobře rozmístěny wc (toitoi). Takže se myslelo opravdu na všechno.

Koupání na Miladě

Podívejte se na fotky, nafotil jsem snad všechna místa, malé pláže i hlavní pláž, kam můžete v létě vyrazit.

Jezero Milada Ústí Chabařovice 27

Kdo má rád Chorvatsko, ten si zde bude připadat jako doma, protože všechny pláže jsou kamenité.

Jezero Milada Ústí Chabařovice 19

Já mám raději písečné pláže, takže bych si spíše popojel na pískovnu v Píšťanech u Litoměřic (cca 30km) nebo do Chlumce k rybníku (cca 10km), kde je tráva kolem dokola. Pěkná je i Barbora – jezero kousek od Teplic (cca 20km). A nedávno jsme objevili i přírodní koupaliště Oprám u Varvažova.

Jak se dostat na Jezero Milada autem

Z Chabařovic

Zde máte dvě možnosti:

  1. Můžete zaparkovat u hřbitova a poté projít po cca kilometr dlouhé alfatové cestě až k jezeru. To doporučuji pouze v případě, že se chcete dobře projít, neboť nejbližší pláž je odtud vzdálena asi 3km.
  2. Z Chabařovic jeďte směrem na Modlany a po cca kilometru za železničním přejezdem odbočte vlevo k Miladě. Je zde i šipka. Po asi 200 metrech dojedete na konec cesty, kde zaparkujte. Dávejte si ale pozor, aby vaše auto nestálo „za cedulí“, jinak to prý je na pokutu od MP.

Z Předlic

Z ústecké městské části Předlice jeďte na Chabařovice, ale asi po kilometru odbočte vlevo do kopce, kde na jeho konci poté zaparkujte. Toto je nejlepší místo a nejkratší trasa k hlavní pláži.

Pokud pojedete autobusem, vystupte na zastávce Hrbovice.

Aktivity

Kromě koupání se zde často někteří věnují disciplíně zvané kitesurfing, což je vlastně surf s plachtou :)

U hlavní pláže je také kemp, je nutné ale dodržovat pokyny na cedulích. Je sem zákaz vstupu se psy.

Nedávno se mě někdo ptal, zda se tam dá jezdit i na in-line bruslích. Tak to bohužel, protože je všude štěrk nebo větší kameny, ale na kole i pěšky to je v pohodě.

Ubytování u jezera Milada

Místo je to pěkné, takže ubytování v okolí určitě doporučuji. A až se nabažíte jezera, můžete se vydat na některý z těchto turistických cílů v okolí.

Mapa

Podívejte se, kde leží jezero Milada.

Sdílejte článek s přáteli
  •  
  •  

2 komentáře u „Jezero Milada pěšky, na kole i autem“

  1. Až na drobnosti, jako že kačka v rákosí není kačka, ale potápka roháč a kachní rodinka není kachní ale husí, je to vcelku pěkný článek. :)

Napsat komentář