Jezero Milada pěšky, na kole i autem


Jezero Milada – vodní nádrž najdete u Ústí nad Labem nedaleko obce Chabařovice. Často sem jezdím na kole, ale tentokrát jsem jej celé obešel pěšky a domů dojel autem.

Mnoho lidí, kteří o Severních Čechách jen slyšeli z doslechu, si myslí, že to tady je hnusné jako za komunismu, samé továrny, nedýchatelný vzduch a města, kde by nikdo nechtěl bydlet. Sice tak tento kraj vykreslují skvělé seriály Pustina nebo Svět pod hlavou, ALE, byli jste tu někdy v posledních pár letech? Přijeďte se sem podívat osobně, je tu hezky :)

Kdo čtete tyto stránky pravidelně, určitě vám neuniklo, že před 2 roky se konečně pro veřejnost zpřístupnilo Jezero Milada u Chabařovic v Ústeckém kraji, jak jsem popisoval zde.

Na kole

Od té doby sem často jezdím na kole, z Ústí to je cca 10 kilometrů, kolem jezera to je kilometrů 9 a zpět zase 10km, takže pěkná skoro 30km projížďka. Protože jsem ale vždy dokola jen prosvištěl :) a nestihl si zde vše prohlédnout a nafotit, nastal čas sem vyrazit autem a pěkně tu cestu kolem dokola absolvovat pěšky.

Pěšky

Vyrazil jsem ve středu ráno, to je výhoda toho, když jste na volné noze a můžete cestovat, když ostatní pracují, ale zase často pracujete, když mají ostatní volno. Ale o tom dnešní článek není.

Ráno v 9h zde opravdu nikdo nebyl a za celé dvě hodiny, co jsem kolem jezera šel, jsem potkal pouze 2 cyklisty, jednu běžkyni a jednu „osobu“ sedící v jednom z přístřešků.

Ale je teprve začátek května, teploty ještě nejsou letní a navíc to bylo v týdnu, takže počítejte s tím, pokud sem dorazíte o víkendu když bude 20C a víc, bude tu plno.

Youtube video

Jak jsem psal výše, trasa kolem jezera je asi 9km dlouhá, osobně mi přijde záživnější strana druhá „za jezerem“, kde jdete kolem rákosí, v němž bydlí kachny, které právě v tento krásný slunečný den vyvedly svá mláďata na výlet po hladině.

Na kamenech se vyhřívaly žáby a jak jsem procházel kolem, skoro pravidelně postupně skákaly do vody, působivé :) Botanik nejsem, takže vám nepovím, jaké všechny květiny a rostliny zde rostou, ale to je třeba si prohlédnout osobně, je to zde opravdu pěkné. Jen by ten pohled nemusely rušit komíny trmické teplárny.

Cestou si můžete odpočinout v několika „domečcích“ a na několika lavičkách. Protože celou dobu jdete po slunci a není zde žádný stín, doporučuji se občas schovat pod stříšku a zde doplnit tekutiny nebo se nasvačit.

V létě je zde i kiosek s občerstvením a kolem celého jezera jsou dobře rozmístěny wc (toitoi). Takže se myslelo opravdu na všechno.

Koupání na Miladě

Podívejte se na fotky v galerii, nafotil jsem snad všechna místa, malé pláže i hlavní pláž, kam můžete v létě vyrazit. Kdo má rád Chorvatsko, ten si zde bude připadat jako doma, protože všechny pláže jsou kamenité.

Zajímavost: Průměrná hloubka je 15,5 m a maximální hloubka je 24,7 metrů.

Já mám raději písečné pláže, takže bych si spíše popojel na pískovnu v Píšťanech u Litoměřic (cca 30km) nebo do Chlumce k rybníku (cca 10km), kde je tráva kolem dokola. Pěkná je i Barbora – jezero kousek od Teplic (cca 20km). A nedávno jsme objevili i přírodní koupaliště Oprám u Varvažova.

Jak se dostat na Jezero Milada autem

Z Chabařovic

Zde máte dvě možnosti:

  1. Můžete zaparkovat u hřbitova a poté projít po cca kilometr dlouhé alfatové cestě až k jezeru. To doporučuji pouze v případě, že se chcete dobře projít, neboť nejbližší pláž je odtud vzdálena asi 3km.
  2. Z Chabařovic jeďte směrem na Modlany a po cca kilometru za železničním přejezdem odbočte vlevo k Miladě. Je zde i šipka. Po asi 200 metrech dojedete na konec cesty, kde zaparkujte. Dávejte si ale pozor, aby vaše auto nestálo „za cedulí“, jinak to prý je na pokutu od MP.

Z Předlic

Z ústecké městské části Předlice jeďte na Chabařovice, ale asi po kilometru odbočte vlevo do kopce, kde na jeho konci poté zaparkujte. Toto je nejlepší místo a nejkratší trasa k hlavní pláži.

Pokud pojedete autobusem, vystupte na zastávce Hrbovice.

Aktivity

Kromě koupání se zde často někteří věnují disciplíně zvané kitesurfing, což je vlastně surf s plachtou :)

Můžete se zde půjčit i paddleboard a po jezeru se projet.

U hlavní pláže je také kemp, je nutné ale dodržovat pokyny na cedulích. Je sem zákaz vstupu se psy.

Nedávno se mě někdo ptal, zda se tam dá jezdit i na in-line bruslích. Tak to bohužel, protože je všude štěrk nebo větší kameny, ale na kole i pěšky to je v pohodě.

Fotogalerie

Ubytování u jezera Milada

Místo je to pěkné, takže ubytování v okolí určitě doporučuji. Na vyhrazených místech je povolené stanování (kousek od hlavní pláže), takže zde to máte zdarma. A až se nabažíte jezera, můžete se vydat na některý z těchto turistických cílů v okolí.

Mapa

Podívejte se, kde leží jezero Milada.

Sdílejte článek s přáteli
  •  
  •  

2 komentáře u „Jezero Milada pěšky, na kole i autem“

  1. Až na drobnosti, jako že kačka v rákosí není kačka, ale potápka roháč a kachní rodinka není kachní ale husí, je to vcelku pěkný článek. :)

Napsat komentář