Jezero Milada pěšky, na kole i autem


Jezero Milada – vodní nádrž najdete u Ústí nad Labem nedaleko obce Chabařovice. Často sem jezdím na kole, ale tentokrát jsem jej celé obešel pěšky a domů dojel autem.

Mnoho lidí, kteří o Severních Čechách jen slyšeli z doslechu, si myslí, že to tady je hnusné jako za komunismu, samé továrny, nedýchatelný vzduch a města, kde by nikdo nechtěl bydlet. Sice tak tento kraj vykreslují skvělé seriály Pustina nebo Svět pod hlavou, ALE, byli jste tu někdy v posledních pár letech? Přijeďte se sem podívat osobně, je tu hezky :)

Parkování u jezera Milada

Jsou zde 4 větší parkoviště, na každé straně jezera jedno. Dávete si ale pozor na dopravní značky, hlavně ty zákazové. Nejen o víkendu sem jezdí policie dávat pokuty.

Jezero Milada mapa parkování

Podívejte se na video, kde jsem přístupové cesty na tyto parkoviště nahrál.

Parkoviště Milada hlavní pláž

Většina obyvatel Ústí bude parkovat právě zde. Je to asi největší zdejší parkoviště, je jak vpravo, tak i pár míst vlevo a když popojedete kousek dál, tam je nalevo další odstavná plocha. Pozor, dál už je zákaz vjezdu.

Parkoviště pláž Trmice

Kdo přijede od Trmic, ten může auto nechat zde, odtud to je asi nejblíže k vodě. Často zde ale parkují obytná auta, takže doporučuji přijet dopoledne, odpo už zde často nezaparkujete.

Parkoviště Roudníky

Kdo jede od Chlumce, může zaparkovat zde, míst je tu také dost, ale je to vhodné místo spíše pokud jste sem vyrazili za sportem než si zaplavat, k vodě a pláži to je dál.

Parkoviště Zalužany

Pro obyvatele Teplic nejbližší místo, kudy k jezeru. Je to menší parkoviště, odkud dojdete k ne moc velké pláži, u které ale také nechybí toalety či občerstvení. Kdo přijede na kole, může si ho zamknout do „boxu“, těch je kolem celého jezera několik.

Fotogalerie parkovišť u Milady

Jezero Milada na kole

Často sem jezdím na kole, z Ústí to je cca 10 kilometrů, kolem jezera to je kilometrů 9 (podél vody) a zpět zase 10km, takže pěkná skoro 30km projížďka. Protože jsem ale vždy dokola jen prosvištěl :) a nestihl si zde vše prohlédnout a nafotit, nastal čas sem vyrazit autem a pěkně tu cestu kolem dokola absolvovat pěšky.

Přímo kolem jezera je cesta celkem kamenitá, ale na horském kole to je v pohodě. Okruh výše položený je celý asfaltový, takže nebudete mít problém jak na silničním kole, tak i třeba na inline bruslích.

Podívejte se na video, jak jsem obě trasy natočil i s komentářem.

Okruhy kolem jezera

Okruh pěšky podél vody

Vyrazil jsem ve středu ráno, v 9h zde opravdu nikdo nebyl a za celé dvě hodiny, co jsem kolem jezera šel, jsem potkal pouze 2 cyklisty, jednu běžkyni a jednu „osobu“ sedící v jednom z přístřešků.

Ale ale bylo na začátku května, teploty ještě nejsou letní a navíc to bylo v týdnu, takže počítejte s tím, pokud sem dorazíte o víkendu když bude 20C a víc, bude tu plno.

Youtube video

Jak jsem psal výše, trasa kolem jezera je asi 9km dlouhá, osobně mi přijde záživnější strana druhá „za jezerem“, kde jdete kolem rákosí, v němž bydlí kachny, které právě v tento krásný slunečný den vyvedly svá mláďata na výlet po hladině.

Na kamenech se vyhřívaly žáby a jak jsem procházel kolem, skoro pravidelně postupně skákaly do vody, působivé :) Botanik nejsem, takže vám nepovím, jaké všechny květiny a rostliny zde rostou, ale to je třeba si prohlédnout osobně, je to zde opravdu pěkné. Jen by ten pohled nemusely rušit komíny trmické teplárny.

Cestou si můžete odpočinout v několika „domečcích“ a na několika lavičkách. Protože celou dobu jdete po slunci a není zde žádný stín, doporučuji se občas schovat pod stříšku a zde doplnit tekutiny nebo se nasvačit.

V létě jsou zde i kiosky s občerstvením a kolem celého jezera jsou dobře rozmístěny wc (toitoi). Takže se myslelo opravdu na všechno.

Okruh po asfaltu

Oblíbenou aktivitou je zde sportování na inline bruslích, jízda na koloběžkách, běh, ale i na silničních kolech. Okruh je celý kolem dokola jezera, takže ani brusle není nutné sundat, jen úsek od parkoviště u hlavní pláže k parkovišti u pláže Trmice není moc kvalitní a dá vám zabrat :) Jinak to je relativně rovina a délka okruhu je cca 10km.

Koupání na Miladě

Podívejte se na fotky v galerii, nafotil jsem snad všechna místa, malé pláže i hlavní pláž, kam můžete v létě vyrazit. Kdo má rád Chorvatsko, ten si zde bude připadat jako doma, protože všechny pláže jsou kamenité. Nově na nich najdete z části písek, jen u vody jsou ty kameny.

Zajímavost: Průměrná hloubka je 15,5 m a maximální hloubka je 24,7 metrů.

Já mám raději písečné pláže, takže bych si spíše popojel na pískovnu v Píšťanech u Litoměřic (cca 30km) nebo do Chlumce k rybníku (cca 10km), kde je tráva kolem dokola. Pěkná je i Barbora – jezero kousek od Teplic (cca 20km). A nedávno jsme objevili i přírodní koupaliště Oprám u Varvažova.

Kdo se zde ale koupat nechce, tomu doporučím čistou chlorovanou vodu v „placeném“ Aquaparku Děčín nebo bazénu na Klíši v Ústí.

Jak se dostat na jezero Milada autem

Z Chabařovic

Zde máte dvě možnosti:

  1. Můžete zaparkovat u hřbitova a poté projít po cca kilometr dlouhé alfatové cestě až k jezeru. To doporučuji pouze v případě, že se chcete dobře projít, neboť nejbližší pláž je odtud vzdálena asi 3km.
  2. Z Chabařovic jeďte směrem na Modlany a po cca kilometru za železničním přejezdem odbočte vlevo k Miladě. Je zde i šipka. Po asi 200 metrech dojedete na konec cesty, kde zaparkujte. Dávejte si ale pozor, aby vaše auto nestálo „za cedulí“, jinak to prý je na pokutu od MP.

Z Předlic

Z ústecké městské části Předlice jeďte na Chabařovice, ale asi po kilometru odbočte vlevo do kopce, kde na jeho konci poté zaparkujte. Toto je nejlepší místo a nejkratší trasa k hlavní pláži.

Pokud pojedete autobusem, vystupte na zastávce Hrbovice.

Autobusem zdarma

Od května do října jezdí k jezeru zadarmo autobus z Ústí. Více info zde.

Aktivity

Kromě koupání se zde často někteří věnují disciplíně zvané kitesurfing, což je vlastně surf s plachtou :) Můžete se zde půjčit i paddleboard nebo šlapadla a po jezeru se projet. U hlavní pláže je také kemp, je nutné ale dodržovat pokyny na cedulích.

Je sem zákaz vstupu se psy.

Fotogalerie

Ubytování

Místo je to pěkné, takže ubytování v okolí určitě doporučuji. Na vyhrazených místech je povolené stanování (kousek od hlavní pláže), takže zde to máte zdarma.

Mapa

Webové stránky

Wikipedie