Jezero Most – nové místo pro sport i relax


Mostecké jezero bylo otevřeno veřejnosti v září 2020. Kdo rád jezdíte na kole, inline bruslích, zaplavete si nebo se jen prostě projdete na čerstvém vzduchu, měl byste sem zavítat. Vsadím se, že budete při vaší první návštěvě také nadšeni jako my.

Video, kdy jsem jezero objel na kole

Jezero Most parkování

Nejčastější otázka, na kterou jsem ale na hodně webech, popisujících toto jezero, nenašel odpověď, tak se do toho pustím sám, abyste nemuseli bloudit :) Můžete dojet skoro až na pláž, kde je jedno z velkých parkovišť. V případě, že sem dojedete v neděli odpoledne jako my, pak je možné, že volné místo zde nenajdete a budete se muset vracet. Já rovnou zaparkoval poblíž Kostela Nanebevzetí Panny Marie před restaurací U Svatého ducha. Jinde nebylo místo. Sice stání jen na 2h, takže potřebujete parkovací hodiny, ale pokud přijedete třeba dopoledne, pak zaparkujete podle mě i blíže a bez problémů.

Kudy k jezeru u Mostu

Kdo bude mít auto až „na místě“, ten to řešit nemusí, kdo jej nechá dál, pak může jít s dětmi třeba na hřiště před kostelem a pak po pěkné stezce za 10 minut dojít až k vodě. Synkovi jsme vzali koloběžku, kterou jsem tu nedávno popisoval, využil ji dost.

Z jedné strany vede cyklostezka, na druhé straně je chodník, mezi nimi silnice, takže vás žádný zběsilý závodník na kole ohrožovat nebude a dojdete tam v pohodě. Je to od kostela asi 1 kilometr.

Lidí bylo opravdu dost, na koupání to tedy podle mě už nebylo, přestože se někteří návštěvníci koupali (teplota vzduchu byla v polovině září cca 25C a vody dle odhadu řekl bych tak 23C).

Na hlavní pláži jsou teda mega kameny, narozdíl od ústecké Milady, kde najdete jen menší oblázky, bylo hodně lidí, dalo by se říct, že to je taková skoro přímořská kolonáda. Hned vedle je dětské hřiště a již zmíněné parkoviště, takže určitě pro maminky s menšími dětmi to zde bude oblíbené místo do doby, než napadne sníh (což v posledních letech naštěstí moc časté není). Jak se můžete podívat na foto, vidíte několik mol i včetně schůdků, takže do vody se dostanete aniž byste šlápli na kámen, to je dobře vymyšlené.

Mostecký jezero historie

Jezero v Mostě vzniklo rekultivací bývalého dolu Ležáky, kde od 70.let až do roku 1999 těžilo hnědé uhlí. Najdete jej pod Hněvínem, zdejším známým kopcem s hradem i rozhlednou, která je vidět už z dáli ze všech světových stran. Původně zde stálo staré město Most, to ale muselo v 70.letech minulého století ustoupit budovanému hnědouhelnému dolu.

Zajímavost

Napouštění začalo 24.října 2008 a bylo zastaveno 25.6.2012. V květnu 2014 začalo dopouštění na konečnou výšku hladiny a v září 2014 bylo hotovo. V roce 2016 se díky teplému počasí z jezera vypařilo více vody, než do něj nateklo.

Parametry mosteckého jezera

  • Rozloha – 311 ha
  • Délka – 2,5 km
  • Šířka – 1,5 km
  • Hloubka – maximální 75 m, průměrná 22 metrů
  • Nadmořská výška hladiny – 199 m
  • Zpřístupněno – otevření proběhlo  12.září 2020
  • Okruh – délka okruhu kolem jezera je 9 km

Fotogalerie

Jezero Most panorama
Jezero Most panorama

Jezero Most je určitě prima rekreační místo a příště, až sem pojedeme, beru inlajny a objedu to kolem dokola, přecejen to je pouhých 9 kiláků. Na mostecku jsou ale i další jezera, přírodní koupaliště a zajímavá místa, kam se vydat nejen s dětmi, tak vyrazte také ven, dokud nám to ještě počasí dovolí.

Další tipy na koupání v Mostě:

Související:

Funpark Most je lanové centrum, 3D bludiště + rozhledna

Napsat komentář