Jezero Most není ve městě jediné. Jsou tu celkem 3


Jezero Most bylo otevřeno veřejnosti v září 2020. Kdo rád jezdíte na kole, inline bruslích, zaplavete si nebo se jen prostě projdete na čerstvém vzduchu, zavítejte sem. Vsadím se, že budete při vaší první návštěvě také nadšeni jako my. Ale ve městě najdete celkem 3 vodní plochy ke koupání, takže se inspirujte a vyberte tu, která vám bude nejvíc vyhovovat.

Jezero Most

Jezero Most panorama

Parkování

Kde zaparkovat? Můžete dojet skoro až na pláž, kde je jedno z velkých parkovišť. V případě, že sem dojedete v neděli odpoledne jako my, pak je možné, že volné místo zde nenajdete a budete se muset vracet.

Já rovnou zaparkoval poblíž Kostela Nanebevzetí Panny Marie před restaurací U Svatého ducha. Jinde nebylo místo. Sice stání jen na 2h, takže potřebujete parkovací hodiny, ale pokud přijedete třeba dopoledne, pak zaparkujete podle mě i blíže a bez problémů.

Kudy k jezeru

Kdo bude mít auto až „na místě“, ten to řešit nemusí, kdo jej nechá dál, pak může jít s dětmi třeba na hřiště před kostelem a pak po pěkné stezce za 10 minut dojít až k vodě. Synkovi jsme vzali koloběžku, kterou jsem tu nedávno popisoval, využil ji dost.

Z jedné strany vede cyklostezka, na druhé straně je chodník, mezi nimi silnice, takže vás žádný zběsilý závodník na kole ohrožovat nebude a dojdete tam v pohodě. Je to od kostela asi 1 kilometr.

Lidí bylo opravdu dost, na koupání to tedy podle mě už nebylo, přestože se někteří návštěvníci koupali (teplota vzduchu byla v polovině září cca 25C a vody dle odhadu řekl bych tak 23C).

Na hlavní pláži jsou teda mega kameny, narozdíl od ústecké Milady, kde najdete jen menší oblázky, bylo hodně lidí, dalo by se říct, že to je taková skoro přímořská kolonáda. Hned vedle je dětské hřiště a již zmíněné parkoviště, takže určitě pro maminky s menšími dětmi to zde bude oblíbené místo do doby, než napadne sníh (což v posledních letech naštěstí moc časté není). Jak se můžete podívat na foto, vidíte několik mol i včetně schůdků, takže do vody se dostanete aniž byste šlápli na kámen, to je dobře vymyšlené.

Historie

Jezero v Mostě vzniklo rekultivací bývalého dolu Ležáky, kde od 70.let až do roku 1999 těžilo hnědé uhlí. Najdete jej pod Hněvínem, zdejším známým kopcem s hradem i rozhlednou, která je vidět už z dáli ze všech světových stran. Původně zde stálo staré město Most, to ale muselo v 70.letech minulého století ustoupit budovanému hnědouhelnému dolu.

Zajímavost

Napouštění začalo 24.října 2008 a bylo zastaveno 25.6.2012. V květnu 2014 začalo dopouštění na konečnou výšku hladiny a v září 2014 bylo hotovo. V roce 2016 se díky teplému počasí z jezera vypařilo více vody, než do něj nateklo.

Parametry mosteckého jezera

  • Rozloha – 311 ha
  • Délka – 2,5 km
  • Šířka – 1,5 km
  • Hloubka – maximální 75 m, průměrná 22 metrů
  • Nadmořská výška hladiny – 199 m
  • Zpřístupněno – otevření proběhlo  12.září 2020
  • Okruh – délka okruhu kolem jezera je 9 km

Fotogalerie

Jezero Most je určitě prima rekreační místo a proto jsem si sem ještě vyrazil sám a celé jej objel na kole a jako vždy zdokumentoval..

Video

Jezero Matylda

Matylda v Mostě je jezero, kam mnoho lidí vyráží za koupáním, ale oblíbené je také inline bruslaři i cyklisty.

Parkování

Jsou zde dvě parkoviště, to placené je hned u vody. Pokud vám nevadí se kousek projít, nechte auto na horním parkingu, místa je dost.

Kudy k vodě

Protože jsme zde byli poprvé, šli jsme „s davem“ podél silnice dolů z kopce. Zde jsme odbočili na polní cestu a po chvíli došli k vodě a cyklostezce. Provoz zde byl dost velký, aby ne, stezka to je parádní. Abych měl zmapováno vše, prošli jsme se i k hlavnímu vstupu, kde je kromě restaurace i kemp.

Tato vodní nádrž je nejen vhodná na koupání, ale jak se můžete podívat na fotce, i na vodních lyžích se tu dá projet.

Často se zde konají různé akce, jako třeba Dračí lodě.

Fotogalerie

Také jsem jej po několika letech od první návštěvy na kolem objel, okruh má cca 4 kilometry a na kameru zaznamenal.

Video

Jezero Benedikt

Benedikt je oblíbený rekreační areál v Mostě. Najdete zde vše, co k létu patří. Koupání, restauraci, atrakce pro děti i workout hřiště, takže si každý přijde na své.

Parkování

Orientační bod je Autobazar Benedikt a přilehlý kruhový objezd. Kolem něj projedete na bezplatné parkoviště.

Popis

Hned vedle je restaurace, takže kdo bude mít hlad, může si dát něco na zub. V den naší návštěvy byla plná, takže asi vaří dobře.

Kdo zná město Most jen z televize, ten se po příchodu do tohoto areálu bude hodně divit, jak je to tu pěkné. Ostatně podívejte se na několik fotek, které jsem udělal, když jsem se sám taky divil, kde to jsme a jestli to je opravdu „Dycky Most“. :)

Zdejší jezero, resp. rybník, je plný ryb, jak se můžete podívat v galerii.

Ryby v Benediktu jsou velké, je jich hodně a kdo bude rychlý, i do ruky je chytí.

Když přijdete včas, můžete si zabrat místo pod jedním ze slaměných „slunečníků“. Po celém okolí je tráva, děti můžete pustit na prolézačky a další atrakce.

Vstup je zdarma.

Fotogalerie

Odkazy