Jihlavské podzemí je druhé největší v Čr

Podzemí v Jihlavě je jedno z nejzajímavějších míst v tomto městě a protože je možné jej navštívit i v zimě, během naší dovolené zde jsme také tyto chodby šli omrknout.

Když je únor a venku zima, moc míst, kam se dá i s dětmi jít, není. Ale naštěstí město Jihlava má moc zajímavé podzemí, druhé největší v České republice (25km chodeb). Nejdelší je ve Znojmě, tam mají chodby pod městem délku 30km.

Mnohokrát jsem se přesvědčil, když jsem chtěl v zimě vyrazit na výlet, že na internetu byly informace, že toto místo je zavřené. Mnohé rozhledny mají na webu toto info, ale když tam přijedete, jsou otevřené. Stejně tak u jihlavského podzemí jsem se na několika webech dočetl, že je otevřeno až v turistické sezoně.

Jihlavské podzemí – recenze

Jihlavské podzemí

V turistické informačním centru v Jihlavě u radnice nám ale sdělili informaci, že si tam máme zavolat a prohlídku domluvit, v zimě je prohlídka možná od 3 osob. Naše rodina má 4 členy, takže nebyl problém. Zavolal jsem ve středu a prohlídku domluvil hned na čtvrtek na 10 hodinu.

Vstup do chodeb je v horní části náměstí za kostelem Sv.Ignáce z Loyloly. Stačí jen projít ulicí Hluboká a pak odbočit vlevo, kde jsou katakomby.

Jestli přijdete dřív, nebojte se použít klepadlo na dveřích, paní průvodkyně vám otevře.

Na pokladně zaplatíte vstupné a můžete si tu koupit třeba i turistickou známku nebo jiné upomínkové předměty. Po krátkém bezpečnostním poučení jsme sešli do podzemí.

Jihlavské podzemí 2

Dozvěděli jsme se mnoho zajímavých informací, například to, že chodby patřily jen k domům bohatších měšťanů, kteří zde měli skladovány např. potraviny, pivo, víno a další zásoby.

Jihlavské podzemí 3

Zimní turistická má délku cca 250 metrů. Uvidíte i původní schody, které se zachovaly.

Jihlavské podzemí - původní schody

A takto vypadá původní chodba.

Jihlavské podzemí - původní chodba

Dříve zde těžili rudu a stříbro a poté si tyto pracanty najímali movitější obyvatelé města, aby jim razily dále chodby. Práce to byla těžká a horníci se dožívali pouze 30 let (samozřejmě to záleželo na fyzickém stavu každého z nich).

Jihlavské podzemí 4

Na konci prohlídkové trasy se dostanete do chodby, která ve tmě svítí a také je zde prý průchod do jiné dimenze.

Jihlavské podzemí - svítící chodba

Jak jsme slyšeli, několik puberťáků se zde snažilo zdí proskočit ale žádnému to nevyšlo, maximálně měli krvavý loket :)

Jihlavské podzemí 5

Prohlídka, která má délku cca 60 minut, se nám moc líbila a doporučím ji určitě každému. Paní průvodkyně vyprávěla opravdu poutavě, že i děti dávaly pozor (a sami víte, že v dnešní moderní elektronické době je dost těžké je zaujmout).

Pokud přijedete autem, doporučuji jej nechat v obchodním centru City park, odtud to je ani ne 10 minut chůze.

Web: www.jihlava.cz

Levné ubytování v Jihlavě