Jilemnice – město v Podkrkonoší se Zvědavou uličkou


Město Jilemnice se 6 tisíci obyvateli v okrese Semily proslulo vznikem Českého krkonošského lyžařského spolku SKI Jilemnice v roce 1894. Stalo se tak nejstarším lyžařským spolkem na našem území.

Jilemnice Zvědavá ulička

Soubor lidové architektury, tzv. Zvědavá ulička v Jilemnici vznikla po velkém požáru města v roce 1788. Dnes patří mezi největší zajímavosti Jilemnice. Domy jsou postaveny tak, že každý další je posunut o jednu okenní římsu blíž do ulice. Zvědavá ulička leží zhruba 200 metrů od náměstí a lze ji celkem snadno dle ukazatelů nalézt.

Jilemnice zvědavá ulička

Součástí Zvědavé uličky je i roubený Šaldův statek, ve kterém se dnes nachází nekuřácká restaurace s vynikající obsluhou. Možné je i posedět za pěkného počasí na zahrádce. Šaldův statek je umístěn na spodní částí uličky.

Jilemnice zvědavá ulička 2

Jilemnice zajímavosti a památky

Mezi další významné památky patří například zámek hraběcího rodu Harrachů, ve kterém se dnes nachází Krkonošské muzeum. Více informací o těchto dvou zajímavých památkách lze získat v jilemnickém infocentru, které sídlí přímo na Masarykově náměstí 140.

Jilemnice náměstí 2

Jilemnice náměstí

Ten, kdo má rád sport může zavítat do Sportovního centra Jilemnice, které nabízí nejen bazén, saunu, ale i tenisové kurty a minigolf. V zimě lze využít lyžařský běžecký areál Hraběnka, který nabízí 20 km upravených běžeckých stop. Skiareál Kozinec má k dispozici 2 lyžařské vleky a plus jeden dětský.

V Jilemnici se narodila celkem pěkná řádka zajímavých osobností naší společnosti. Jmenujme alespoň některé z nich – chemik Josef Hanuš (1872-1957), jehož podobiznu lze spatřit jen pár metrů od Zvědavé uličky, herec Stanislav Zindulka a například další herec Jaromír Nosek známý z filmů Rebelové, Účastníci zájezdu a ze seriálu Vyprávěj.

Akademik Josef Hanuš

Jilemnice získala ocenění Historické město roku 2012.

Nejlépe dostupnou variantou jak se do Jilemnice dostat je osobním automobilem. Zde uvádíme zeměpisnou šířku a délku pro lepší orientaci:  50°36′34″ s. š.,15°30′23″ v. d.

Autor textu a fotografií: Katka H.

Ubytování Jilemnice

Oblíbený je zde hotel Sumo.

Kam na výlety v okolí:

Napsat komentář