Jindřichohradecká úzkokolejka vás sveze historickým vlakem


Na pomezí jižních Čech a Vysočiny se nachází nejrozsáhlejších systém úzkokolejných železnic na území bývalého Československa, který je evropsky jedinečnou technickou památkou, stejně jako výjimečným krajinotvorným prvkem.

Jindřichohradecká úzkokolejka

Jindřichohradecká úzkokolejka

Historie jindřichohradeckých úzkokolejek se začala psát před více jak 120 lety. Svolení s vybudováním železniční dráhy mezi Jindřichovým Hradcem a Novou Bystřicí vydal císař František Josef I. v roce 1894. První vlaky začaly po 33 km dlouhé trati jezdit do tří let.

Jindřichohradecká úzkokolejka 1

Druhá úzkokolejka z Jindřichova Hradce do Obrataně u Tábora v délce 46 km byla uvedena do provozu v roce 1907. Bystřička je vůbec nestarší úzkokolejkou v České republice a zároveň první tratí u nás, kde byly do řádného provozu v roce 1954 nasazeny diesel-elektrické lokomotivy.

Jindřichohradecká úzkokolejka 2

Obě tratě jsou ale v celé Evropě výjimečné hlavně tím, že dodnes slouží svému původnímu účelu a nepředstavují jen pouhou turistickou atrakci. Vedle osobních vlaků na nich stále funguje i nákladní přeprava realizovaná pomocí technicky specifických podvalových vozíků, jedinečných brzdících úzkorozchodných vozů a spřahovacích a narážecích ústrojí.

Jindřichohradecká úzkokolejka 3

Spolu s těmito technickými zvláštnostmi jsou obě tratě unikátní také díky staničním budovám a dalším provozním stavbám, které se dochovaly v původní podobě nebo jen s malými zásahy, jež dokumentují stavební vývoj na lokálních železnicích do 50. let 20. století.

Jindřichohradecká úzkokolejka 6

Také díky uvedeným zvláštnostem, která zvyšují turistickou atraktivitu tatí i celého regionu, se po jindřichohradeckých úzkokolejkách každoročně přepraví na 300 tisíc cestujících, z toho zhruba 30 tisíc využije historických parních souprav.

Patří tak k nejvýznamnějším turistickým lákadlům Jihočeského kraje i Kraje Vysočina.

Jindřichohradecké místní dráhy, a. s., které od konce minulého století úzkokolejky vlastní, tak patří k nejvýznamnějším přepravcům v regionu s bonusovou nabídkou v oblasti zážitkové turistiky. Kromě přepravy nabízejí i další služby, aktivity a zážitky, které jsou prostě jinde nemožné. Posuďte sami…

Jindřichohradecká úzkokolejka 4

Jindřichohradecká úzkokolejka 7

Web: www.jhmd.cz