Kairouan – nejvýznamnější islámské poutní místo


Ve Sbeitle je občanské fórum z druhého století, v hotelu Amina v Kairouanu nemají známky na pohledy ani televizi, ale funguje klimatizace.

Kairouan je čtvrté svaté a poutní místo muslimů, našla se zde zlatá rituální miska ztracená v Mekce (Saudská Arábie), druhá je Medina (hrob zakladatele islámu Mohammeda), třetí je Jeruzalém (Muslimové věří, že se Mohamed zázračně přenesl z Mekky na Chrámovou horu, odkud vstoupil na nebesa, kde se setkal s proroky islámu).

Kairouan Tunisko

Sedm poutí do Kairouanu se rovná jedné pouti do Mekky. V muzeu jsou koberce + mozaiky + kočka žebrající panáčkováním o žrádlo, prohlížíme si korán, ale nesmíme na něj sáhnout. Velká mešita Okba Ibn Nafaa je jako jediná přístupná nevěřícím, 35 m vysoký minaret je z devátého století, po  schůdkách se dojde ke slunečním hodinám. Díky bundě šetřím opět jeden dinár za foťák (ke vstupnému), to by se jedna fotka z každé památky velmi prodražila.

kairouan tunis

Hřbitov je celý bílý, nemá na většině hrobů nápisy, je to velká rodina a všichni znají místa pohřbených, muži mají vyryto obrácené V, ženy mají obrácené U a svatý muž má obrácené U s roztaženými nožkami. Naproti v kobercích nás nutí koupit ruční originály velké za stovky dinárů a končí malými za 25, později 20 a 10. Nekupujeme nic !! Ani paní Líba s dcerou Karolinou (20 let – VŠE Brno), nechce zajet na hotel pro kartu, již mají bubínek. Tuniskou branou přicházíme k vodní nádrži průměr 128 x 138 x 5 m, vedle ní jsou bílé hrobky proroků, „Lazebník“ měl v kůži zašity tři vlasy Mohameda.

Medinou procházíme ke studni Bir Barouta spojené s posvátným pramenem Zem Zem v Mekce, velbloud se zavázanýma očima točí korečkovým čerpacím kolem. Kupuji známku a mandle v cukru, v hotelu Amina posílám pohled domů. Cestou do Hammametu se vybírá na průvodce arabského + řidiče, dávám poslední dva dináry, ostatním také mnoho nezbylo, předchozí prý dávali 10/osoba. Zastavujeme na foto oveček a stihneme to dříve, než přiběhne majitel a chce dináry. V Hammametu bydlíme ve stejném hotelu jako první noc, číslo 703 je na konci chodby, televize půjčují za dináry !! Jsme v přízemí, vidíme na minigolf, před balkónem pod citrónovníkem hrají Italové petang a hrozně řvou. Dopisuji deník a jdu na krátkou procházku, vedle hotelu mají trika za 5 – 9 DNT, pohledy za 0.15 atd. Kdybych to byl býval věděl !? Plavu  600 m v bazénu, vzdávám noční program 22.15 – 23 hod. – hadi + škorpióni a balím, protože budíček je ve 4.50 hod.

Zájezdy a dovolená

Poznávací zájezd Tunisko

Dovolená v Tunisu

Další díly cestopisu

Napsat komentář