Kalifornie, nejlidnatější stát USA, je oblast natolik rozmanitá, že dvě třetiny zahraničních turistů dávají před pobytovou dovolenou přednost raději okružní cestě. Není divu, stačí jeden příklad za všechny: zatímco je už v květnu v poušti Anza-Borrego vedro k padnutí, v Lassen Volcanic National Parku je krajina zcela pokrytá sněhem.
Na Kalifornii se příroda jednoduše ,,vyřádila“, což dokazuje také Yosemitský národní park, v němž si člověk vedle 100metrových sekvojů připadá jako trpaslík. Nicméně tento americký stát není zajímavý jen z pohledu přírodního, ale i kulturního, vždyť nebýt Hollywoodu, světová kinematografie by přišla o hodně! Pojďme se tedy na kalifornské zajímavosti podívat zblízka…
Kalifornie zajímavosti
Big Basin Redwoods State Park
Největší atrakcí parku, založeného už roku 1902, jsou bezpochyby majestátní sekvoje, z nichž některé dosahují výšky až 100 metrů. Oblast se nachází cca 60 mil jižně od San Francisca.
Catalina Island
Tento přírodní ráj se nachází 1-2 hodiny cesty trajektem z Los Angeles (alternativou může být i dvacetiminutová cesta vrtulníkem). Ostrov byl po čtyři tisíce let domovem Indiánů a možná díky nim se zdejší přírodu podařilo uchovat v tak skvělém stavu. Většina ostrova je tak chráněnou oblastí a proto je možné jeho přírodní krásy poznávat pouze pěšky nebo na kole. Zážitkem je rovněž potápění v průzračně čisté vodě Tichého oceánu.
Death Valley
Death Valley na hranici Kalifornie a Nevady je údolí extrémů: s nadmořskou (spíše podmořskou) výškou 86 metrů nejnižším a zároveň také nejteplejším místem USA (průměrná teplota zde v létě činí asi 47°C) , na druhou stranu třeba Badwater nebo Telescope Peak se tyčí do výšky více než 3000 m. n. m. Dále tu najdete vyhaslý kráter sopky Ubehebe, nevšední krajinu značně poznamenanou přírodními živly u Zabriskie Point, skalní formace podél Artist´s Drive a pokochat se můžete výhledem z 1700metrové Dante´s View.
Channel Islands National Park
Pět z osmi ostrovů podél pobřeží Santa Barbary je součástí národního parku Channel Islands, jehož cílem je chránit zdejší unikátní biotop, proto jsou zde turisté vítáni pouze jako jednodenní návštěvníci, popř. mohou přenocovat v přírodních kempech. Ostrovy poskytují domov mnoha druhům vodních ptáků, netopýrům, skunkům, volně se zde pasou krávy, a pouze na ostrově Santa Cruz žije vzácná ostrovní liška.
Los Angeles
Los Angeles je město plné protikladů: na jedné straně se nad ním vypíná horský masiv, na straně opačné je ohraničeno vodami Tichého oceánu. Pláže podél pobřeží oceánu bývají během horkých slunečných v obležení davů lidí, zato ve dnech, kdy město přikrývá smog (a tento jev není v Los Angeles neobvyklý), tu nepotkáte skoro ani živáčka.
Ačkoli je Los Angeles americké město a úředním jazykem je tu samozřejmě angličtina, bez obtíží se tu lze domluvit také španělsky a dle odhadů se ve městě a okolní aglomeraci (tedy celkem 14-15 mil. obyvatel) používá na 150 dalších jazyků.
Pamětihodnosti ve městě:
Aquarium of the Pacific
Bezpochyby největší atrakcí pro rodiny s dětmi je právě toto akvárium na Long Beach, v němž lze žraloky a ryby všech možných druhů pozorovat z podmořského tunelu.
Little Tokyo
Stejně jako v mnoha dalších amerických městech, i v Los Angeles mají Asiaté, v tomto případě Japonci, svou vlastní čtvrť, v níž prezentují kulturu své rodné země. V ,,Malém Tokiu“ v Downtownu sídlí Japonské kulturní centrum a nespočet japonských barů a restaurací.
Mann´s Chinese Theater and Hollywood Walk of Fame
Tak jako kdysi se i teď zde, v komplexu čínských pagod a chrámů na Hollywood Boulevard, odehrávají premiéry světových trháků a do cementových deskách na prostranství před kinem zanechávají otisky svých rukou a bot hvězdy první kategorie. Rovněž na nedalekém Chodníku slávy už má svou hvězdu přes 2000 světoznámých umělců.
Queen Mary
Někdejší ,,královna moří“ tráví svůj zasloužený odpočinek v přístavu na Long Beach a funguje jako botel, zájemci mohou absolvovat prohlídku kapitánského můstku, horní paluby a strojovny.
Universal Studios
Kdo by neznal filmy z dílny Universal Studios! Právě zde totiž vznikají ty největší americké trháky, ale i reklamní spoty a zábavné televizní pořady. U návštěvníků studií na Lankershim Boulevard se těší velké oblibě ,,hororové jízdy“, jež se uskutečňují přímo v kulisách známých filmů, např. King Kong či Jurský Park.
Venice Beach
Jedině tady můžete poznat nefalšovanou americkou plážovou kulturu: pouliční akrobaté a umělci, sportovci na in-line bruslích, tanečníci a kulturisté, ti všichni vytvářejí obraz tolik známý třeba z Pobřežní hlídky. Spíše než na samotné pláži se toto ,,divadlo“ odehrává na vedlejší promenádě, která je během slunečných dnů doslova zahlcená lidmi.
Muzea v Los Angeles:
John Paul Getty Museum v Getty Center- v komplexu budov na kopci v Brentwoodu, severně od města, jsou vystavena díla autorů zvučných jmen, jako je např. Claude Monet, Vincent van Gogh či Rembrandt.
Petersen Automotive Museum- na Wilshire Boulevard se nachází ojedinělé muzeum jako dělané pro automobilové nadšence: seznámíte se v něm se vším co se aut týče, tedy i s jejich dějinami a uměním s automobily spjatým.
Nákupy
Rodeo Drive – během nákupů ve zdejších luxusních buticích existuje jistá pravděpodobnost přečerpání zlaté kreditní karty, nicméně pravděpodobněji tu narazíte na holywoodskou hvězdu :-)
Grand Central Market – na trhu ve čtvrti Downtown nakupíte nejen čerstvé potraviny, ale rovněž oblečení a suvenýry.
Doprava
MTA = veřejná autobusová síť
Metro – má celkem tři trasy: modrou, červenou a zelenou, přičemž modrá spojuje MacArthur Park a Union Station, zelená Norwalk a Redondo Beach a červená propojuje Long Beach a Downtown
Taxi – taxík je třeba objednat předem ať už v hotelu, restaurací, nebo přímo zavoláním na centrálu
Red Rock Canyon
Cca 120 mil severně od Los Angeles lze spatřit úchvatné scenérie skalních věží, náhorních plošin a propastí z červeného a bílého pískovce, které vám možná budou připadat povědomé – s oblibou je totiž využívají filmaři jako kulisy pro natáčení westernů a sci-fi filmů.
San Francisco
Nebýt jeho polohy, mohli bychom San Francisco označit za evropské město – jeho tvář by tomu odpovídala. ,,The City“, jak město nazývají místní, vyniká i dalšími atributy: otevřenou a přátelskou atmosférou, která zaručuje, že tady se musí cítit dobře každý!
Kalifornie památky
Alcatraz Island
Téměř 30 let (1934 – 1963) platila věznice na tomto ostrově za jednu z nejpřísnějších v USA – možnost úniku z ní byla prakticky nulová. To už je naštěstí minulostí, nicméně ponurá atmosféra vládne mezi jejími zdmi dodnes, což ale nebrání tomu, aby byl ostrov den co den v obležení turistů. Výletní lodě pravidelně vyplouvají z mola 41 u Fisherman´s Wharf a o lístky na ně bývá velký zájem!
Golden Gate Bridge
Známější než samotné město je možná most klenoucí se nad zálivem San Francisco Bay, který tu stojí už od roku 1937. Budete-li mít štěstí na počasí a vydáte se na tříkilometrovou procházku po mostě, odměnou za ni vám bude panorama města a celé zátoky.
Golden Gate Park
Tato učiněná oáza klidu se rozkládá mezi Tichým oceánem a Haight-Ashbury. Své místo zde mají stezky pro pěší, rybníky a jezera, všemožná mueza a vyhlášená Japanese Tea Garden – nádherně a pečlivě upravené japonské zahrady i s čajovnou, v níž vám naservírují prvotřídní čaj přesně podle japonského rituálu.
Fisherman´s Wharf
Ráno tu sice potkáte rybáře vykládající svůj úlovek, jinak oblast Bay Street platí za nákupní a turistické centrum: vyplouvají odtud výletní lodě, sídlí zde nákupní centra a restaurace, a u Hyde Street Pier kotví repliky historických lodí, které je možné si prohlédnout i zevnitř.
Chinatown
San Francisco je jedním z celé plejády amerických měst, v níž má čínská komunita svou vlastní čtvrť (v SF žije na 170 000 Číňanů). Mezi Powell a Kearny Street tak můžete navštívit čínské obchody a restaurace.
Muzea v San Franciscu
California Academy of Sciences
Má tři části:
Morrisonovo planetárium – seznamuje s hvězdnou kalifornskou oblohou, součástí je i laserová show.
Natural History Museum – největší atrakcí je zde simulace velkého zemětřesení.
Steinhartovo akvárium – vyniká chovem asi 14 000 ryb, savců a plazů.
Cartoon Art Museum
Muzeum svým návštěvníkům přibližuje proces tvorby komiksů a kreslených filmů.
SFMOMA (Muzeum moderního umění)
Budova muzea je význačná už jen svým architektonickým ztvárněním, jehož autorem je švýcarský architekt Mario Botta, uvnitř se však také skrývají hotové skvosty: obrazy, plastiky a multimediální instalace od Andyho Warhola, Fridy kahlo, Diega Rivery a mnohých dalších velikánů umění 20. století.
Doprava po městě i mimo něj:
Muni – veřejná hromadná doprava zahrnuje podzemní a nadzemní dráhu, autobusy a cable cars, v provozu je 24 hodin denně.
BART – podzemní rychlovlaky, které jezdí rychlostí až 130km/h do Berkeley, Oaklandu a dalších měst u sanfranciského zálivu.
Vinohrady Santa Ynez
V údolích Santa Maria, Santa Ynez a Los Alamos severně od města Santa Barbara má dlouhou tradici pěstování vinic a výroba kvalitních vín, za což místní vinaři vděčí mořské bríze a ranním mlhám, které zde udržují optimální klima. Některé vinice (např. Firestone Vineyard v Los Olivos nebo Gainey Vineyard v Santa Ynez) nabízejí prohlídky spojené s procházkou po vinohradech a ochutnávkou vín.
Yosemite National Park
Yosemitský národní park ležící v pohoří Sierra Nevada je kalifornskou turistickou atrakci číslo 1. Z kilometr vysoké žulové stěny Glacier Point se otevírá výhled na vodopády, rozlehlé lesy a louky,…
A například v porovnání se stěnami El Capitan je newyorský Empire State Building třkrát menší! Také je nutné podotknout, že ubytování přímo v parku je rezervováno měsíce dopředu, ovšem pokud o něj máte zájem, určitě se co nejdřív obraťte na kancelář Yosemite Reservations v přilehlém městě Fresno.
A protože je seznam kalifornských turistických lákadel skutečně rozsáhlý, na konec přídáváme ještě tipy na návštěvu jezera Lake Tahoe na hranici Nevady a Kalifornie, s průzračně čistou vodou, obklopeného pohořím Sierra Nevada a zábavního parku Six Flags Magic Mountain severně od Los Angeles, v němž se jistě pobaví děti i dospělí: v provozu je zde několik horských a vodních drah a dalších více než sto atrakcí.