Kalvárie – krásný výhled do Českého středohoří (Porta Bohemica)


Můžete se setkat i s označením Tři kříže, které jsou viditelné již od Velkých Žernosek.

Kalvárie tři kříže

Legenda praví, že tyto kříže tam byly postaveny již před mnoha lety, kdy se 3 dívky zamilovaly do rytíře, ale protože on byl 1 a ony 3, tak když ho nemohla mít žádná tak skočily právě z této skály všechny společně. A protože už tam 1 kříž byl, tak tento rytíř tam další dva nechal přidat. Ale zda to je pravda, to nepotvrdím, ale ani nevyvrátím :)

Kalvárie - Tři kříže

Kudy ke 3 křížům

Je několik možností, jak se na tuto vyhlídku dostat.

Asi nejjednodušší je zaparkovat auto u křižovatky nedaleko zříceniny hradu Kamýk, je tam autobusová zastávka na kopci a přesně na polovině cesty mezi Velkými Žernosekami a Libochovany, odtud je to jen kus cesty do mírného kopce.

Přesně touto trasou jsme šli během jednoho jarního výletu.

Další možností je do Velkých Žernosek přijet vlakem, ale Kalvárie je od vlakového nádraží vzdálená asi 3km pěšky, takže lepší varianta je lodí od Litoměřic, která jede i přes přístav Marina Labe na „pískovně“ a pak staví u přístaviště ve Velkých Žernosekách a odtud už to je asi kilometr pěšky, cca 600m podél vody a pak +-400metrů do kopce přímo od Labe.

Já zvolil variantu takovou, že jsem jel na kole z Ústí nad Labem přes Sebuzín, Církvice a Libochovany po cyklostezce kolem vlakového nádraží v Libochovanech, odtud to už je ani ne 2 kilometry k odbočce na Kalvárii jak vidíte na fotkách.

Kalvárie - České středohoří 1

Kalvárie - České středohoří 5

Kalvárie - České středohoří 9

Na kole se ten krpál vyjet nedá, ale o to více je pak zajímavější sjezd buď zase zpět do Libochovan ale jinou cestou přes les nebo směr Kamýk, nebo přes vinice do Velkých Žernosek a odtud možno přívozem do Opárna například.

Z Kalvárie je vidět mnoho zajímavostí, již popisované Velké i Malé Žernoseky, kopec Radobýl, za řekou Labe potom Lovoš a také Milešovka – nejvyšší hora Českého středohoří.

Kalvárie - České středohoří 14

Českém středohoří je mnoho tras jak na turistiku i cyklistiku a je na každém, na jak velký okruh či trasu se cítí ;-)

Ubytování v Litoměřicích

Sdílejte článek s přáteli
  •  
  •  

1 komentář u „Kalvárie – krásný výhled do Českého středohoří (Porta Bohemica)“

Napsat komentář