Vyhlídka Tři kříže (Kalvárie)


Můžete se setkat i s označením vyhlídka Tři kříže, které jsou viditelné již od Velkých Žernosek. Vyrazte sem autem a pěšky nebo třeba i na kole.

Kalvárie – vyhlídka Tři kříže

Legenda praví, že tyto kříže tam byly postaveny již před mnoha lety, kdy se 3 dívky zamilovaly do rytíře, ale protože on byl 1 a ony 3, proto když ho nemohla mít žádná, tak skočily právě z této skály všechny společně. A protože už tam 1 kříž byl, tak tento rytíř tam další dva nechal přidat. Ale zda to je pravda, to nepotvrdím, ale ani nevyvrátím :)

Kalvárie - vyhlídka Tři kříže

Kudy ke 3 křížům

Je několik možností, jak se na tuto vyhlídku dostat.

Asi nejjednodušší je zaparkovat auto u křižovatky nedaleko zříceniny hradu Kamýk, je tam autobusová zastávka na kopci a přesně na polovině cesty mezi Velkými Žernosekami a Libochovany, odtud je to jen kus cesty do mírného kopce.

TIP: Knobloška – parádní vyhlídka u Malíče

Další možností je do Velkých Žernosek přijet vlakem, ale Kalvárie je od vlakového nádraží vzdálená asi 3km pěšky, takže lepší varianta je lodí od Litoměřic, která jede i přes přístav Marina Labe na „pískovně“ a pak staví u přístaviště ve Velkých Žernosekách a odtud už to je asi kilometr pěšky, cca 600m podél vody a pak +-400metrů do kopce přímo od Labe.

Já zvolil variantu takovou, že jsem jel na kole z Ústí nad Labem přes Sebuzín, Církvice a Libochovany po cyklostezce kolem vlakového nádraží v Libochovanech, odtud to už je ani ne 2 kilometry k odbočce na Kalvárii jak vidíte na fotkách.

Kalvárie - České středohoří 1

Kalvárie - České středohoří 5

Kalvárie - České středohoří 9

Na kole se ten krpál vyjet nedá, ale o to více je pak zajímavější sjezd buď zase zpět do Libochovan ale jinou cestou přes les nebo směr Kamýk, nebo přes vinice do Velkých Žernosek a odtud možno přívozem do Opárna například.

Kalvárie - České středohoří 14

V Českém středohoří je mnoho tras jak na turistiku i cyklistiku a je na každém, na jak velký okruh či trasu se cítí ;-)

Kalvárie u Velkých Žernosek a výlet autem

Vyhlídka Tři kříže se nachází u Litoměřic mezi obcemi Libochovany a Velké Žernoseky v Českém středohoří. Jeli jsme autem z Ústí nad Labem a auto nechali na rozcestí u Kamýku.

Parkování

Je zde pro cca 3 auta, ale když nebude místo, můžete zaparkovat „kde se dá“, zákazy zde nejsou. Dříve se dalo parkovat i na louce, po které jdete ke Třem křížům, nyní zde je ale zákaz, tak pozor na to.

Rozcestí u Kamýku - parkování

Trasa

Od výše zmíněného rozcestí půjdete stále po zelené turistické značce a po cca 2 kilometrech jste na místě. Cesta nebyla ani koncem března všude suchá, takže doporučuji dobré boty a občas jít lesem.

Cesta ke Třem křížům

Co je udtud vidět

Výhled je parádní, je vidět mnoho zajímavostí – kopec Radobýl, Velké i Malé Žernoseky, nedaleká pískovna v Píšťanech, v dáli za řekou hora Říp, hrad Hazmburk a samozřejmě i kopec Lovoš a hora Milešovka a další turistické cíle, které ústecký kraj má k vidění.

Vyhlídka Tři kříže - Kalvárie

Je zde posezení, ideální na odpočinek a na připravenou svačinku z domova, ta se hodí vždy :)

Výhled do krajiny

Co ještě uvidíte cestou

Při cestě je je vidět několik zajímavostí. Posed a také kaple Panny Marie.

Kaple Svaté Anny u Libochovan

Turistický přístřešek u Třech křížů

Mapa

Ubytování v Litoměřicích