Kalvárie Ostré u Úštěka

Pokud hledáme místo, ze kterého je krásný výhled do okolí nebo jste rodič s dětmi a chtěli byste je unavit, tak právě výšlap na vrch Kalvárie je ta správná volba. Toto poutní místo, ke kterému vede křížová cesta, vás uchvátí svou dominantou, se kterou se tyčí nad obcí Ostré a městem Úštěk. A protože se nachází v poměrně vysoké nadmořské výšce, můžete jej vidět již z dálky.


Historie

Historie tohoto místa sahá až do 18. století, odkud pocházejí první doložené zmínky. Za autora je považován architekt z nedalekých Litoměřic, které rozhodně stojí za návštěvu, avšak toto tvrzení není nikde potvrzeno. Na místě naleznete informační tabuli, na které se dozvíte spoustu jiných a nových zajímavostí.

Kudy ke Kalvárii

Jestli tedy máte cestu na sever, do muzea čertů v Úštěku nebo na zříceninu hradu Helfenburk, rozhodně byste neměli vynechat tuto památku. Z obce Ostré vede křížová cesta až na spodní podestu objektu. Odtud stoupají široké pískovcové schody zdobené sochami, pravděpodobně z dob baroka. Na samém vrcholu se nachází Boží hrob a dvě impozantní věže.

Jak již bylo zmíněno, pohled, který se Vám po vystoupání nahoru naskytne je dechberoucí. Nejen že se pod Vámi rozkládá město Úštěk společně s rybníkem Chmelař, ale krásně dohlédnete i na České Středohoří. Nejvíce se vyjímá vrch Sedlo, který také stojí za návštěvu. Pokud si s sebou vezmete dalekohled, tak se Vám nabídne ještě širší rozhled. Přes pahorky Českého Středohoří můžete zahlédnout vrcholky věží zříceniny hradu Hazmburk. Pokud stočíte svůj pohled více vlevo, tak můžete vidět město Roudnice nad Labem.

Při cestě dolů se zastavte na občerstvení v Penzionu a restauraci Pod Kalvárií, kde nabízejí vynikající palačinky, koláče a v chladném počasí Vám rozhodně přijde k chuti poctivá domácí polévka. Neměli byste zapomenout ochutnat domácí BIO mošt, který vám rádi nabídnou.

Kalvárie Ostré parkování

Z Úštěku jeďte autem směr obec Ostrá, kde hned u hlavní silnice je parkoviště. Odtud to je do cíle cca 300 metrů a asi 4 minuty chůze.

Fotogalerie

Jaké zajímavosti ještě v okolí navštívit:

Napsat komentář