Kam na dovolenou k moři s dětmi. Letecky nebo autem?


Protože s dětmi k moři cestujeme každý rok a již od roku 2012, kdy bylo synovi 2,5 roku a dceři 6, určitě máme hodně informací, poznatků a zkušeností, které by každý rodič měl vědět, než se na cesty k moři vydá a na co nezapomenout.

Otázka první a zásadní – kdy jet či letět k moři.

Kdy vyrazit s dětmi k moři

Kdo nemá rád velká vedra, ten pojede mimo sezonu, ideálně v červnu nebo naopak v září. Výhoda je jasná, bude zde méně turistů, ale hlavně ceny budou mnohem nižší než v době letních prázdnin.

Na první dovolené jsme byli letecky na Korfu na týden na začátku června s polopenzí za 25 tisíc. Cena v pohodě, řekl bych, na to, že to byl letecký zájezd s cestovkou.

Pokud ale máte děti již školou povinné, pak se budete snažit dovolenou naplánovat právě na červenec a srpen. Přesně tak to děláme i my, holt ne každá babička a děda chtějí mít vnoučata půl prázdnin na starost, takže je třeba to prázdninové volno rozplánovat.

Kam na dovolenou k moři s dětmi

Byli jsme u moře jak v době, kdy děti chodily do školky a tak bylo možné jet v červnu, ale i následně v dalších letech během letních prázdnin v červenci i srpnu.

Kde vybrat dovolenou a na co pamatovat

S malými dětmi je nutné hledat takový hotel, aby nebyl moc daleko od pláže a měl ideálně i malý bazén, kde děti budou stačit. To, že si v něm dospělý zaplave je dobré, pokud budou v moři třeba ten den velké vlny, ale když dítě ani nedosáhne na dno a bude muset být celou dobu v nafukovacím kruhu, to není nic moc.

Naše rodina miluje Řecko a zde se nám moc líbilo právě díky požadavkům na dětský bazén na Rhodosu v hotelu Delfinia (zde byla ale pláž celkem dál, cca 5 minut chůze od hotelu), na Kosu v Blue Jay hotelu, na Korfu v hotelu Golden Sands a podle mě nej hotel pro rodiny s dětmi je Admiral na Zakynthosu.

Jednou jsme byli i v Bulharsku v hotelu Avliga beach na Slunečném pobřeží, ale to stačilo. Jídlo ani lidé nebylo nic moc a pláž špinavá a v moři velké vlny, takže to bych nedoporučil.

Zájezdy vybírám na Dovolena.cz (případně Invia) a to už v zimě půl roku dopředu, kdy jsou lepší ceny za včasný nákup příznivější než pokud byste čekali až na výhodné nabídky last minute pár dní před odletem.

Před cestou

Jsem zastánce toho, aby s dětmi byla cesta co nejkratší a tím pádem jediná rozumná volba je právě cesta letadlem. Zatím nikdy se nám nestalo, že bychom na letišti čekali déle, bylo zpoždění nebo tak něco. Tudíž nebyl problém být několikrát při dovolené do Řecka za cca 6 hodin od bytu v ČR až u hotelu a naopak.

Seznam, co vše na dovolenou s dětmi sbalit, znám již skoro nazpaměť a proto jsem jej také sepsal. Určitě nezapomeňte na cestovní doklady, pamatujte na to, že i když cestujete po Evropské unii, dospělým stačí občanský průkaz, ale i malé miminko musí mít svůj doklad, kterým je cestovní pas.

Dovolená letecky

Jak jsem psal výše, naše rodina je příznivcem leteckých dovolených. Pokud poletíte poprvé, podívejte se, jak probíhá odbavení na letišti, abyste věděli co a jak.

V letadle

Pamatuji doby, kdy jídlo v letadle ještě rozdávali zdarma. Dnes už se za vše platí, kolik co stojí se dočtete v článku. Platit je možné kartou, českými korunami i Eury. Podle toho kam letíte.

Děti by určitě měly mít svůj batůžek, kam si dají své věci a v letadle se díky nim zabaví. Malým dětem stačí hračky, blok, tužky a pastelky, děti větší určitě dobře využijí mp3 přehrávač, tablet nebo mobil. Powerbanka se určitě také hodí. Cesta  letadlem pak bude poklidná nejen pro ně, ale i pro rodiče a další spolucestující :)

V hotelu

Z letiště vás doveze autobus do hotelu a dovolená může začít. Rozhodně doporučuji stravování all inclusive, ne z důvodu, že se můžete celý den „přejídat“, ale díky tomu, že máte nápoje v ceně po celý den. Majitelé hotelů neradi vidí, když máte u lehátka vedle bazénu svoji lahev vody, pokud máte třeba jen polopenzi nebo jste úplně bez stravování v hotelu a vše si zařizujete sami.

U moře

U moře malému dítěti stačí často klobouk na hlavě, tričko, díky kterému se hned nepřipálí a také nezbytná lopatička :)

Lopatka v písku u moře

Hodně věcí není nutné s sebou tahat, protože vše se dá na místě koupit.

Dovolená autem

Výhoda při dovolené autem je ta, že do něj dáte v podstatě i to, „co nepotřebujete“ – co kdyby se to hodilo. Naše děti nikdy nebyly moc „spací“ a tak když byly hodně malé, jezdili jsme jen po ČR, kdy je dojezdová vzdálenost v pohodě. K moři autem do Polska jsme jeli až minulý rok poprvé, když už máte děti „odrostlejší“ a je jim 8 a 12 let, pak jim opravdu stačí koukat na tablet na pohádku či film nebo poslouchat hudbu z mobilu a ani si nevšimnou a jste v cíli.

Co si budeme nalhávat, autem se do Chorvatska jezdí hlavně proto, „že to je levný“. No, nevím, ta cesta celý den asi není pro každého, navíc pokud musíte jet v červenci nebo srpnu, kolony si užijete určitě a to je věc, kterou rád přenechám jiným. Proto volím variantu dovolená letecky a zapůjčení auta na místě.

Půjčení auta

Půjčit auto u moře zvládne každý, žena i muž. Pokud neumíte jazyk, ani to není problém, protože lze přes delegátku cestovní kanceláře auto vybrat a půjčit.

TIP: Auto si můžete rezervovat ještě před dovolenou přes internet.

Často vám i jen jeden den bude stačit na to poznat okolí, v Řecku i celý ostrov a rozhodně, pokud spočítáte cenu za půjčení auta plus vstupy na zajímavá místa, vyjde vás to levněji než když si zaplatíte cestovkou pořádané fakultativní výlety, kde navíc musíte být „na čas“ se skupinou a nezastavíte se kde chcete a neprohlédnete si místa, jaká vás zajímají atd.

Zamyšlení na závěr

V první řadě bych rovnou rád napsal, že jsem zastánce toho, že malému dítěti – miminu, je úplně jedno, jestli šťouchá klackem do louže v Čechách nebo u moře. Proto nevidím důvod, proč s kojencem (nebo dítětem minimálně do 2 let) k moři jet. Pokud poletíte letadlem, akorát bude svým řevem obtěžovat ostatní, v restauraci vám malé dítě také nevydrží v klidu a v noci se často nevyspíte nejen vy, ale půl hotelu, pokud si miminko usmyslí, že spát prostě nebude :)

Synovi bylo při první dovolené 2,5 roku a také jsme čekali, až povyroste, i když dcera byla u moře poprvé v 6 letech. Klidně jsme mohli rok počkat, o to víc si to s dětmi u moře užíváme nyní, kdy už se zabaví i sami a i rodiče mají chvilku času pro sebe :)