Kam na výlet na Valašsku


Valašsko je nádherný kraj plný kopců, ovcí, dobrého jídla, pití i lidí. Rozhodně stojí za to tam vyrazit i bez cíle a jen nasávat atmosféru a chvíli tam prostě existovat. Kdo ale potřebuje trajdat po výletech, ať nastraží uši! Tomu teď poradíme, která místa na Valašsku v žádném případě vynechat nesmí.

Pustevny

Tyto kopce asi napadnou každého jako první. Je tu hned několik turistických lákadel. Tak předně vás nahoru vyveze lanovka, pokud nejste blázni a nechcete šlapat nahoru po svých. V takovém případě si zasloužíte můj velký obdiv. Přátelé s pejsky jinou možnost nemají, protože jestli ho neschováte do kabelky, na lanovku ho prostě nedostanete.

Nahoře vás přivítá v turistické sezoně vůně všelijakých pokrmů, stánečky s rozličnými předměty od minerálů po dřevěné meče a krásné dřevěné stavby, mezi nimiž se nachází i vyhořelý Libušín. Na jeho opravy je možné přispět zakoupením pamětní medaile.

Hlavní cíl většiny turistů je ovšem hora Radhošť se sochou pohanského boha Radegasta. Říká se, že když se dotknete jeho opasku, splní se vám přání. Počítejte ale s tím, že vyfotit se u něj není jednoduché, bývá tam opravdu tlačenice. V zimě to bývá lepší.

Pokud vám to ale ještě nestačilo, pokračujte v započaté cestě dál a dojdete až k dřevěnému kostelu vysvěcenému svatým Cyrilovi a Metodějovi.

Rožnov pod Radhoštěm

Do Rožnova se jezdí především kvůli skanzenu. Valašské muzeum v přírodě je rozděleno na 3 okruhy. Rozhodně doporučuji projít všechny tři. Ve Valašské dědině se dozvíte, jak se dříve na Valašsku žilo těm nejchudším vrstvám obyvatel. V Mlýnské dolině se seznámíte s některými řemesly, kterými se lidé živili a třeba si odnesete i suvenýr od kováře. Dřevěné městečko už je komerčnější záležitostí. jsou zde hospůdky a obchůdky, ale hlavně nádherný kostel s přilehlým hřbitovem, kde odpočívá třeba autor Broučků Jan Karafiát nebo běžec Emil Zátopek.

Rozhledny a vyhlídky

Rozhledny najdete na Valašsku téměř na každém rohu. Z mnoha z nich je vidět až na Slovensko. Ať budete kdekoliv, vždy se v blízkém okolí nějaké dohledáte, nebo alespoň nějaké vyhlídky. Jednou z nich je třeba rozhledna Vartovna, na kterou vede naučná stezka Kobzáňův chodník nebo Čubův kopec.

Zajímavá je i vyhlídková věž Zašová nedaleko Rožnova.

Hrad Brumov

Kdybyste se chtěli ponořit do středověku, zajeďte si do Brumova. Ze zdejšího hradu sice zbyla už jen zřícenina, ale i ta má své kouzlo a vstupné není drahé.

Zoo Lešná

Zavítáte-li do Zlína – krajského města Zlínského kraje, vyrazte do zoo. Dle mého soudu je právě Lešná jednou z nejkrásnějších zoologických zahrad u nás. Uprostřed ní navíc stojí nádherný stejnojmenný zámek, kde si od zvířátek můžete dát pauzu.

Kostely a poutní místa

Valašsko je dost věřící kraj, proto zde o kostely, kapličky a křížové cesty není nouze. Když kolem takového místa budete projíždět, zastavte se tam a porozhlédněte. Má to takové zvláštní kouzlo…

O Valašsku by se dalo hovořit i psát dlouhé hodiny, možná až dny. Nejlepší bude, když tam vyrazíte a přesvědčíte se o jeho půvabu sami. Tak šťastnou cestu!

Fotogalerie

Ubytování na Valašsku

Sdílejte článek s přáteli
  •  
  •  

Napsat komentář