Kam na výlet na Valašsku


Valašsko je nádherný kraj plný kopců, ovcí, dobrého jídla, pití i lidí. Rozhodně stojí za to tam vyrazit i bez cíle a jen nasávat atmosféru a chvíli tam prostě existovat. Kdo ale potřebuje trajdat po výletech, ať nastraží uši! Tomu teď poradíme, která místa na Valašsku v žádném případě vynechat nesmí.

Pustevny

Tyto kopce asi napadnou každého jako první. Je tu hned několik turistických lákadel. Tak předně vás nahoru vyveze lanovka, pokud nejste blázni a nechcete šlapat nahoru po svých. V takovém případě si zasloužíte můj velký obdiv. Přátelé s pejsky jinou možnost nemají, protože jestli ho neschováte do kabelky, na lanovku ho prostě nedostanete.

Nahoře vás přivítá v turistické sezoně vůně všelijakých pokrmů, stánečky s rozličnými předměty od minerálů po dřevěné meče a krásné dřevěné stavby, mezi nimiž se nachází i vyhořelý Libušín. Na jeho opravy je možné přispět zakoupením pamětní medaile.

TIP: Lanovkou na Pustevny, kolem Radegasta na Radhošť a pěšky do Trojanovic

Hlavní cíl většiny turistů je ovšem hora Radhošť se sochou pohanského boha Radegasta. Říká se, že když se dotknete jeho opasku, splní se vám přání. Počítejte ale s tím, že vyfotit se u něj není jednoduché, bývá tam opravdu tlačenice. V zimě to bývá lepší.

Pokud vám to ale ještě nestačilo, pokračujte v započaté cestě dál a dojdete až k dřevěnému kostelu vysvěcenému svatým Cyrilovi a Metodějovi.

Rožnov pod Radhoštěm

Do Rožnova se jezdí především kvůli skanzenu. Valašské muzeum v přírodě je rozděleno na 3 okruhy. Rozhodně doporučuji projít všechny tři. Ve Valašské dědině se dozvíte, jak se dříve na Valašsku žilo těm nejchudším vrstvám obyvatel. V Mlýnské dolině se seznámíte s některými řemesly, kterými se lidé živili a třeba si odnesete i suvenýr od kováře. Dřevěné městečko už je komerčnější záležitostí. jsou zde hospůdky a obchůdky, ale hlavně nádherný kostel s přilehlým hřbitovem, kde odpočívá třeba autor Broučků Jan Karafiát nebo běžec Emil Zátopek.

Rozhledny a vyhlídky

Rozhledny najdete na Valašsku téměř na každém rohu. Z mnoha z nich je vidět až na Slovensko. Ať budete kdekoliv, vždy se v blízkém okolí nějaké dohledáte, nebo alespoň nějaké vyhlídky. Jednou z nich je třeba rozhledna Vartovna, na kterou vede naučná stezka Kobzáňův chodník nebo Čubův kopec.

Zajímavá je i vyhlídková věž Zašová nedaleko Rožnova.

Hrad Brumov

Kdybyste se chtěli ponořit do středověku, zajeďte si do Brumova. Ze zdejšího hradu sice zbyla už jen zřícenina, ale i ta má své kouzlo a vstupné není drahé.

Zoo Lešná

Zavítáte-li do Zlína – krajského města Zlínského kraje, vyrazte do zoo. Dle mého soudu je právě Lešná jednou z nejkrásnějších zoologických zahrad u nás. Uprostřed ní navíc stojí nádherný stejnojmenný zámek, kde si od zvířátek můžete dát pauzu.

Kostely a poutní místa

Valašsko je dost věřící kraj, proto zde o kostely, kapličky a křížové cesty není nouze. Když kolem takového místa budete projíždět, zastavte se tam a porozhlédněte. Má to takové zvláštní kouzlo…

O Valašsku by se dalo hovořit i psát dlouhé hodiny, možná až dny. Nejlepší bude, když tam vyrazíte a přesvědčíte se o jeho půvabu sami. Tak šťastnou cestu!

Fotogalerie

Ubytování na Valašsku