Kam na výlet se psem na Lounsku


Kdo má hyperaktivního, nikdy neunavitelného psa, a zároveň rád zdolává kopce a podobné výzvy, měl by se vydat do oblasti Českého středohoří. Krajina zde nabízí mnoho vrcholů, které se dají dobýt: většina z nich je vhodná i na jednodenní výlety. Nemusíte tak řešit ubytování, ale pouze dopravu tam a zpět.

Jednou z mých takových oblíbených tras je cesta RanáOblíkČervený vrchLenešický ChlumRaná. Má necelých 18 kilometrů, na kterých se stoupání střídají s příjemnými rovinkami.

Kam na výlet se psem na Lounsku - trasa

Pokud jedete autobusem, Raná má přímo autobusovou zastávku, pokud vlakem, můžete trasu začít v Lenešicích, pokud autem, můžete jej zanechat u místního obchodu.

Výlet se psem na Lounsku

Kam na výlet se psem na Lounsku

Začátek není pro pejskaře úplně příjemný: je potřeba projít vesnicí a opatrně, ale rychle přejít rychlostní silnici 28, ale pak to již stojí za to: přímá polní cesta vás skrze křoviny a sady zavede až k rozcestí pod Oblíkem. Nahoru vede úzká, klikatá kamenitá cestička. Není nijak strmá, ale i tak je třeba dbát opatrnosti, aby zaškobrtnutí neskončilo pádem dolů.

Doporučuji pejska, pokud poslouchá, pustit z vodítka: půjde se lépe jemu i vám.

Cestou se můžete kochat místní květenou – jako na ostatních chráněných kopcích v okolí tu roste např. hlaváček nebo koniklec – ale pozor, jedná se o národní přírodní rezervaci, takže raději nic netrhejte!

Vrch Deblík v Českém středohoří

Na vrcholu (509 m n. m.) je planina, ze které je krásný výhled do krajiny. Po levé straně spatříte energetický bod – sloup se zabudovaným kamenem.

Vrch Deblík v Českém středohoří 2

Když půjdete od cesty kterou jste přišli dál rovně, dorazíte až k nefunkčnímu světelnému majáku pro letecký provoz. Z tohoto místa se dá pokračovat na další dva kopce – Srdov a Brtník, ale pro tentokrát se spokojíme jen s výhledem na ně.

Zpět se vrátíme po cestě, kterou jsme přišli, až na rozcestí, jen místo doprava půjdeme doleva, po zelené turistické stezce. Projdeme skrz sady až ke statku Oblík (kde je spousta ovcí, koz a koní, takže doporučuji mít psa na vodítku). Zpevněný povrch cesty za chvíli končí a až k Dobroměřickému rybníku se jde po okraji polí a lesní cestě.

I zde si držte psa u sebe: žije tam hodně zvěře, takže hrozí, že se v něm probudí lovecké touhy. Nicméně i z očichávání stop srn a zajíců bude určitě u vytržení.

U rybníka začíná stoupání na Červený vrch (271 m. n. m.). Na jeho vrcholu je rozhledna Stříbrník (Frotzelova rozhledna).

TIP: Pokud máte rádi rozhledny, pak jich je v okolí několik – Stradonka, Líský, Maják nebo radniční věž a chmelový maják v Žatci.

Rozhledna Stříbrník (Frotzelova)

Vstupné je dobrovolné, v objektu se nachází občerstvení s příjemnými majiteli, místo je ke psům přátelské.

Rozhledna Stříbrník (Frotzelova) 2

Po doplnění tekutin a posilnění nastává trochu monotónnější část cesty, rovinka. Z vrchu tedy sestoupíme až k rychlostní silnici, podél které se dá jít směrem na Louny po pěší a cyklistické trase. Kousek před napojením se na silnici na Dobroměřice se dá rychlostní silnice přeběhnou a dál kráčet po polní cestě až do Lenešic. V těch se musíte dostat k druhému železničnímu přejezdu a pokračovat dále směrem k Rané, která je z vesnice stále vidět. Další stoupání nastává u Lenešického Chlumu (297 m. n. m.), kde se těsně pod vrcholem nachází příjemná umělá nádrž, ze které bude nejeden pes u vytržení.

TIP: Cestování se psem po Čr

Poté nastává asi nejnáročnější část cesty: po sestoupení z Chlumu se před vámi otevře pohled na Ranou v celé její kráse.

Raná - České středohoří 2

Ranádva vrcholy, doporučuji se ale vydat především na ten blíže k vesnici (457 m. n. m.).

Raná - České středohoří

Pokud je krásné počasí, je z něj nádherný výhled do krajiny, a zároveň je to skvělé místo pro pozorování rogalistů a paraglidistů z místního Aeroklubu.

A pokud budete mít štěstí, můžete spatřit i vzácného sysla. I proto i zde upozorním, že psa na volno mějte pouze, pokud přiběhne na zavolání i tváří v tvář divokému hlodavci.

Dolů nemusíte po stejné cestě: pokud budete po vrcholu pokračovat dále, můžete zpět do vesnice, ve které jsme začínali, sejít po trochu strmější, kamenité stezce. Nemusíte se jí však bát, v pomalém tempu a za dozoru rodičů tyto výlety zvládají i malé děti.

A je to, jste zpět ve vísce Raná. V nohách máte příjemných 18 kilometrů, objevili jste krásy Lounska a Českého středohoří a váš pes může spokojeně dva dny spát. Tedy přinejmenším ten můj další dva dny nechtěl o procházce ani slyšet…

Ubytování Louny a okolí

Související:

Chorvatsk o se psem. Na co si dát pozor a co si pohlídat

Napsat komentář