Kam v zimě na rodinný výlet v Jizerských horách?


Vydejte se s námi na výlet kolem přehrady v Josefově dole. Začneme v obci Hrabětice blízko kapličky. Přímo u kapličky zastavuje autobus, který pravidelně jezdí z Jablonce nad Nisou. Nachází se zde také placené parkoviště.

Tato trasa je vhodná nejen pro pěší výlet, ale také pro milovníky běžeckého lyžování. Až na část trasy se zde v zimě pravidelně upravuje běžecká stopa.

Jizerské hory v zimě

Začínáme u kapličky

Od kapličky vyrazíme nahoru do kopce kolem parkoviště a po první možné silničce doprava. Po této silničce dojdeme až dolů k přehradě. Z hráze se Vám nabídne úžasný výhled nejen na přehradu, ale také dolů do Josefova dolu. Přehrada není určena ke koupání, ale slouží jako zásobárna pitné vody.

Josefů Důl - Jizerské hory

Výhled z hráze

Projděte po hrázi na druhou stranu a dále se vydejte po žluté značce. Většina cesty podél přehrady je mírně zvlněná a zalesněná. Čas od času se vám naskytne mezi stromy výhled na přehradu.

Josefů Důl - přehrada - Jizerské hory

Stoupáme na Královku

Na konci přehrady se dáte na první rozcestí vlevo přes most směrem na Královku. Cesta vede většinou lesem a můžete zde vidět několik pěkných seskupení skal. Obejděte zadní část přehrady a na dalším rozcestí se dáte směrem na již zmíněnou Královku. Odtud bude cesta stoupat do táhlého kopce. Z vrchu je pěkný výhled na velkou část Jizerských hor. Nahoře se můžete občerstvit buď přímo v chatě s kamennou rozhlednou Královka, anebo o kousek dál na Prezidentské chatě.

TIP: Zájemci si mohou trasu prodloužit asi o dva kilometry až na Novou Louku. Nová Louka je samota na Blatném potoce, kde stojí Šámalova chata, v níž je restaurační zařízení. Navíc trasu přes Novou Louku můžete projet v létě i na kole.

Zpět ke kapličce v Hraběticích se můžete vydat po silnici, anebo v zimě po paralelní běžecké trase. Přímo v kapličce v Hraběticích naleznete malý bufet s vynikajícím občerstvením.

Čtěte: Kam v lednu na výlety.

Popsaný výlet je dlouhý asi dvanáct a půl kilometru a dá se zvládnout asi za tři a půl hodiny. V létě tudy projedete bez problému i s kočárkem.

Ubytování v Jizerských horách