Kam ve španělské Andalusii? Navštivte Malagu, Gibraltar i vnitrozemí


Protože rozloha Andalusie činí 87 268 km² určitě ji nestihnete za jednu dovolenou procestovat celou. To ale vůbec nevadí, krásy této jižní části Španělska naleznete na každém rohu.

Malaga a okolí

My byli ubytování ve městě Torre Del Mar jehož dominantou je krásná promenáda před obrovskou pláží. Vzduchem se prohánění volně žijící papoušci a ve vodě se občas prožene hejno delfínů. Zkrátka je poznat, že břehy Afriky jsou odtud opravdu jen pár kilometrů. Tato oblast je zároveň velice oblíbená mezi Španěly žijícími ve vnitrozemí, kteří se sem jezdí zchladit k moři, což pomáhá i místní atmosféře. Jiný než španělský jazyk zde uslyšíte jen velice zřídka. Velmi striktně se zde dodržuje i proslulá španělská siesta. Většina obchodů a restaurací úderem druhé až třetí hodiny odpolední zavírá a otevírá se až ve večerních hodinách.
Velkou výhodou města je i jeho poloha. V dojezdové vzdálenosti se nachází například historické město Nerja, kde si můžete užít krásný výhled na moře z Balcón de Evropa, což je takové malé náměstíčko postavené na skále.

Andalusie Španělsko
Andalusie ve Španělsku

První povinností při návštěvě Andalusie je ovšem město Malaga. Město skrývá spoustu krásných památek, býčí arénu nebo například rodný dům Pabla Picassa, který se v Malaze narodil. Do města se dá dostat velice snadno i místní hromadnou dopravou, která vás vyjde zhruba na 2,5€ za osobu. Záleží z jaké vzdálenosti jedete.

Malaga Španělsko
Malaga

Gibraltar

Další povinností, kterou si určitě nemůžete nechat ujít je návštěva Gibraltaru. Nedoporučuji se na něj snažit dostat po vlastní ose. Španělé během sezóny zvedají své dálniční poplatky o 100% a tak vás průjezd po dálnici může vyjít i na 20€! Čili se vyplatí zúčastnit se hromadného výletu s cestovkou nebo místním dopravcem. Nezapomeňte, že Gibraltar nepatří Španělsku ale Velké Británii, takže pasy a občanky s sebou! Ještě než vystoupíte z dopravního prostředku vás jistě uchvátí příjezdová cesta na Gibraltar, protože vede přes přistávací plochu.

Občas se stane, že spadnou závory a vy čekáte až přistane letadlo, abyste mohli pokračovat v cestě. Úžasný zážitek!

Na Gibraltaru je 30km silnic a 60km jeskyní. Některé části jsou zpřístupněné veřejnosti, takže se nebojte a určitě nějaké navštivte, stojí za to. Gibraltar je proslulý nejen tím, že z něho vidíte na Afriku ale i tím, že se na něm nachází jediná kolonie opic v Evropě. Dávejte si ale pozor, opice jsou někdy až moc kamarádské a otevřít před nimi batoh se rovná pozvání je na oběd. Nejvyšší bod Gibraltaru je možné dosáhnout pouze lanovkou, která vyjde na 20€. Odměnou vám ale bude procházka po průhledném chodníku, který v roce 2018 otevřel sám Mark Hamill. Stezka totiž nese název Skywalk.

TIP: Klášter Montserrat – významné poutní místo u Barcelony ve Španělsku

Gibraltar ročně navštíví přes 7 milionů turistů, takže musíte počítat s tím, že za většinu služeb si zde připlatíte. Je ale velice ojedinělý zážitek si na dovolené ve Španělsku vychutnat anglické pivo v anglické hospodě s anglicky mluvícím personálem.

Výhled na Gibraltarský průplav - Španělsko
Výhled na Gibraltarský průplav

Vnitrozemí

Pokud vás španělské pobřeží přeci jen omrzí, určitě neprohloupíte, když si uděláte výlet do vnitrozemí Andalusie. V takovém případě se vyplatí půjčit si auto z půjčovny. Ceny za půjčení auta nejsou nijak vysoké a cena benzínu je srovnatelná jako u nás. Nezapomeňte se ale vždy přesvědčit, že v ceně je i pojištění a co vše obsahuje. Ve Španělsku je v celku dobrá síť nezpoplatněných dálnic. Na takových dálnicích je maximální povolená rychlost 110km/h, kdežto na zpoplatněných můžete jezdit 130km/h.

Jestliže se vydáte od Malagy severozápadním směrem, dostanete se do oblasti národního parku Sierra Nevada, který je tvořen lesy, ale především nejvyšším horským štítem Pyrenejského ostrova. Ten dosahuje až do výšky 3500m nad mořem. Dostat se na vrchol ovšem není zas tak složité, protože autem se dá vystoupat zhruba do výšky 2600m.

Hned za národním parkem se nachází historické město Granada, ve kterém leží legendární palácový komplex Alhambra. Jestliže se rozhodne pro jeho návštěvu, doporučuji objednat si lístky online minimálně dva dny dopředu. My jsme k paláci dorazili zhruba v pravé poledne, kdy paní hlásila, že lístky na ten den jsou již kompletně vyprodané. Stihl jsem si všimnout ještě základního vstupného, které se pohybovalo okolo 10€, takže nic přehnaného.

V Granadě si dejte pozor na všudy přítomné ženy, které vám budou chtít věštit z ruky.

Samozřejmě jim jde jen o váš obnos peněženky a když jim dáte jasně najevo, že nemáte zájem nechat si po dvacáte věštit z ruky, umí být dost nepříjemné. Určitě se nebojte ochutnat i místní kuchyni. V Granadě jsem měl asi nejlepší Paellu mého života.

Jestli máte auto půjčené na dva dny, v dojezdové vzdálenosti se nachází ještě město Sevilla. Od Malagy je ovšem vzdálené přes 200km, takže si určitě vyčleňte alespoň jeden samostatný den. Odměnou vám bude především náměstí Plaza de Espana, které je hlavním monumentem města.

Andalusie zkrátka skrývá spousty krás, které se dají objevovat do nekonečna.

Granada architektura - Španělsko
Architektura Granady

Ubytování v Andalusii