Kamenjak Chorvatsko – nejjižnější místo istrijského poloostrova


Istrijský poloostrov v Chorvatsku nabízí spoustu přírodních úkazů. Především zde najdete několik velmi starodávných městeček, které nesou stopy římských pozůstalostí a zejména kamenolomů. Nejen největší přístavní město Pula skýtá starodávný nádech římských pozůstatků, ale i spousta přilehlých menších městeček, která se pyšní pozůstatky kamenolomů.

Díky těmto dávným skalnatým útvarům, které využívali Římané k těžbě, se dnes můžeme kochat krásou skalnatých pobřeží s útesy.

Kamenjak Chorvatsko recenze

Z Puly si můžete udělat výlet na nejjižnější místo istrijského poloostrova – Kamenjak, od níž je vzdálen 15 km a autem se sem dostanete za půl hodiny. Na ta nejkrásnější místa Kamenjaku se dostanete nejlépe autem, ale musíte počítat s poplatkem za své auto, za které zaplatíte 80 kun na den. Pokud však plánujete pěší anebo cyklo výlet, můžete pokračovat zdarma. Prašné cestičky vás mohou svést mnoha směry a po každých několika metrech vás čeká ukazatel, který vás nasměruje na nějaké atraktivní místo Kamenjaku.

Pláž

My jsme navštívili pláž nazvanou Mala Kolumbarica, což byla nakonec trefa do černého. Tato pláž poskytuje asi nejvíce atraktivit a je zřejmě i nejnavštěvovanějším místem Kamenjaku. Auto necháte na parkovišti a odtud se dostanete už kousek přímo na pláž. Jelikož se jedná o skalnatá pobřeží, nenajdete zde klasickou kamenitou pláž, ale pouze samé skály a útesy.

Kamenjak Chorvatsko

Pro ty, kteří jsou zvyklí sestupovat do moře po kamínkové pláži, je to značně nepříznivé, jelikož se do vody dostanete jedině sestupem ze skály. Na své si přijdou zejména skokani ze skal a vášniví potápěči, kteří se mohou vydat až k oblíbené jeskyni Kolumbarika. To je už ale opravdu více pro ty dobrodružnější povahy.

Jeskyně Kolumbarika Kamenjak Chorvatsko

Nám stačilo navštívit netradiční Safari Bar, který je vyladěný snad do každičkého detailu. Bar, který je schován uprostřed kukuřičného bludiště, působí velice lákavě. Na chvíli si zde můžete připadat jako trosečníci v pralese, ovšem do té doby, než se před vámi objeví bar s drinky a pokrmy.

TIP: Vinkuran Chorvatsko – poklidné letovisko

Můžete zde ochutnat třeba olihně, čevabčiči, sardinky nebo jen olivy se sýrem, které zde mají opravdu výborné a za rozumné ceny. Děti si zde můžou užít dlouhou dřevěnou skluzavku. A že zde myslí opravdu na všechny, dokazuje i tzv. dog‘s bar.

Dogs bar Kamenjak

Kamenjak vyhlídka

Jakmile vyjdete ze Safari Baru, vytyčí se před vámi menší dřevěná vyhlídka podpíraná kmenem stromu. Není sice nijak enormně vysoká, ale ne každý se cítí na šplhání po žebříku. Nezdá se to, ale trochu výška to je.

Kamenjak vyhlídka

Na vyhlídce můžete použít dalekohled, odkud máte výhled na širé moře.

Pohled z vyhlídky Kamenjak

Na Kamenjaku si přijde na své téměř každý, ale přesto je to místo spíše pro větší dobrodruhy, potápěče či rybáře. Při sestupu do vody musíte být hodně obezřetní, mít pevné boty do vody, protože často hrozí pořezání o ostré kameny či prudký náraz do skalnatého útvaru odnesením velkou vlnou. Tuto pláž bych jedině nedoporučila pro koupání s malými dětmi a s těmi raději navštívila Safari Bar.

Ubytování Kamenjak

Související články: