Kamenná brána Dubňany


Pokud rádi poznáváte nové místa a netradiční projekty, jež propojují nové se starým, určitě si vyčleňte chvilku na návštěvu symbolu „Menhirové civilizace“, což je kamenná brána u cyklostezky Mutěnka nedaleko Dubňan.

Kde se projekt nachází?

Nevšední projekt mezi obcí Dubňany a Jarohněvickým rybníkem vznikl v letech 2015 – 2016. Jedná se specificky uspořádanou plochu v lesní krajině tvořenou především kruhově uspořádanými kameny, průchozí bránu se schodištěm i ohništěm. Projekt vznikl podle starověkých modelů náboženských modliteben. Má simulovat jakési obřadní místo a své návštěvníky pomocí energie přenést do časů jejich předků a prvních místních osadníků.

Co je podstatou kamenné brány?

Za vznikem toho to projektu stojí pan Emil Kazík. Ten vybudoval projet v souladu s numerologií a pohybem vesmírných těles – především Slunce a Měsíce, jež mají pozitivně působit na lidské zdraví. Základem a podstatou stavby jsou dva velké kameny (Menhiry) symbolizující osobu Muže a Ženy, jejichž smyslem je naprostá pokora a rovnost. Ty jsou obklopeni menšími kameny ve specifickém uspořádání ve tvaru mystické krychle.

Najděte si chvilku na odpočinek z uklidnění mysli

Areál kamenné brány se nachází na ploše v celkové délce 76,5 m a šířce 45,5 m. Je dostupný
celoročně a zdarma. Při projížďce krajinou stačí jen sesednout z kola, projít si louku osázenou kameny, prohlédnout si ji a prostě odpočívat. Toto skvělé mystické místo vás propojí s vašimi předky, umocní vaši vnitřní rovnováhu i klid a také vám umožní načerpání nových sil pro další cestu i boj s každodenní rutinou.

Obdobným projektem je jihočeský Stonehedge – menhiry Holašovice. Brána je vystavěná za vesnicí, jež je zapsaná na Seznamu kulturního dědictví UNESCO. Vydat se můžete rovněž za Kamennou hvězdou života do Rumburka či za Hrachovskými menhiry (Kamýk nad Vltavou).

Fotogalerie

Mapa