Kamenný most v Písku – nejstarší dochovaný v Čr

Pokud se rozhodujete, které místo v České republice navštívit, rozhodně nevynechejte krásu starého města Písku a jeho nejstarším dochovaným mostům, ke kterému se váže zajímavá historie. Kamenný most má mnoho názvů, například Juditin, Starý či Jelení. Po Juditině mostu je tedy druhým nejstarším dochovaným.

Kamenný most v Písku

Jedná se o most v gotickém stylu, jenž je zdoben přenádhernými barokními sochami a kříži. Most překlenuje řeku Otavu asi 110 km jižně od hlavního města Prahy.

Důvodem, proč se kamenný most Písek neoficiálně označuje Jelení je ten, že podle pověsti ve středověku, se měl jmenovat po tom, kdo přes něj jako první přejde na druhou stranu. No a jak nikdo neočekával, tím dotyčným se stal právě jelen z blízkých lesů, které lemují krásu tohoto města.

Nejstarší kamenný most v Písku

Písek kamenný most

Byl vybudován zřejmě ve 3. čtvrtině 13. století. Zajímavostí je, že byl stavěn na suchu, na rozdíl od stavby jiných mostů.

Je dlouhý 109,75 metrů a široký 6,25 metrů. Stojí na šesti pilířích a je tvořen sedmi oblouky.

Ty musely být postupem času rekonstruovány a decentně upraveny díky ohromným povodním, které je poničily. I přes tyto obrovské povodně se ale most udržel a proto je velmi oblíbenou turistickou atrakcí tohoto jinak poklidného města. Mnoho turistů se sem jezdí fotit ke skvostným sochám a obdivovat pevnost tohoto mostu. Podle starých středověkých pověstí se při stavbě tohoto mostu používala vajíčka, která se přidávala do malty. Je otázkou zda to je pravda ale mnoho lidí sílu tohoto mostu přisuzuje právě této pověsti.

Podobné to prý bylo u stavby Karlova mostu v Praze.

Pokud se rozhodnete navštívit tento most při nepříznivém počasí, můžete krásu této architektury obdivovat z povzdálí, z nedaleké kavárny Mozart v malebném městě Písek, která je postavena v retro stylu a skvěle tak synchronizuje s mostem. V létě je navíc možnost využít posezení venku, kde je možné most lépe pozorovat.