Kanada Ontario – informace o provincii, přírodě i zajímavých místech


Země za oceánem, která si získala srdce mnoha cestovatelů, kteří se zamilovali do její rozmanitosti, jak přírodní, tak kulturní. Ačkoliv se jedná o 2. největší zemi světa, obyvatelstvo je soustředěno podél hranic s USA, takže se vám může stát, že při cestě na sever na dlouhých dálnicích nepotkáte živáčka.

Cestování Kanada

Do Kanady, konkrétně do Toronta z Prahy v současné době nelétá přímý spoj, což znamená, že vás na cestě čeká menší komplikace v podobě mezipřistání. V závislosti na letecké společnosti se letiště i délka cesty mění.

Zároveň se nejedná o nejlevnější destinaci a je třeba počítat s cenou letenek, která se pohybuje od 9 000 Kč výše. Samozřejmě se dají najít i levnější letenky, ale to musí být člověk opravdový nadšenec s alespoň drobnými znalostmi toho, jak to s letenkami chodí. Pro normálního smrtelníka je cena do 10 000 Kč naprosto skvělá.

Pokud se nevydáte s cestovní kanceláří, která vám zajistí veškerou dopravu, doporučuji si půjčit auto, které pak využijete pro cestu na Niagarské vodopády, případně jiné zajímavosti v Torontu a případně i jiných částech provincie. Cena paliv je mnohem lepší než u nás a proto se nemusíte bát půjčit si větší auto.

Něco o provincii Ontario

Provincie Ontario leží u stejnojmenného jezera, o které se Kanada dělí s USA, konkrétně se státem New York. Zároveň se jedná o jezero, do kterého přitéká řeka Niagara, na které se nachází nejproslulejší vodopády celé Kanady – Niagarské vodopády.

Niagárské vodopády z kanadské strany

K Niagarským vodopádům se lze dostat jak z USA, tak i z Kanady.

TIP: Z Niagara Falls přes Buffalo do Washingtonu

Z Toronta se k vodopádům dostanete velmi jednoduše po dálnici, která je velmi dobře značená. Cesta je dlouhá asi 130 km a zabere kolem 1 hodiny a 20 minut, přičemž se vám naskytnou úchvatné výhledy na celé jezero s Torontem v pozadí. Je zde také možnost přespání v nespočtu motelů či hotelů po celém pobřeží jezera, kde budete mít možnost se jít vykoupat, případně si půjčit loď.

Jezero Ontario Kanada

Hlavní město provincie – Toronto

Jedná se o největší město provincie, ve kterém žije asi 2,5 milionu obyvatel, ale při sečtení přilehlé aglomerace dostaneme číslo kolem 6 milionů. Je to město s velmi rozmanitou kulturou i architekturou.

Najdeme zde typické anglické domy z koloniální doby, za kterými se tyčí nespočet mrakodrapů vč. nejvyšší a nejznámější stavby- CN Tower. Vysílač byl do roku 2007 nejvyšší budovou světa, poskytující neuvěřitelný výhled na město i jezero.

Toronto Kanada

Na vyhlídku vás vyveze výtah, takže se pohodlně dostanete k té nejlepší perspektivě, ze které lze vůbec Toronto vidět.

Výhled z CN tower v Torontu

Za zmínku také stojí, že přímo pod věží se nachází baseballové hřiště torontského týmu Toronto Blue Jays. Případně pro příznivce podmořské fauny a flory se zde nachází také torontské akvárium.

Další zajímavostí je muzeum Tomáše Bati (Bata shoe museum), kde je stálá expozice bot, od starověku až po současnost,  přičemž je skvělé vidět, jak velkou stopu Tomáš Baťa v Kanadě zanechal.

Bata shoe museum Toronto

Příroda a zajímavá místa – Huronské jezero a Algonquin provincial park

Kanada je zemí jezer a kromě velkých jezer, zde najdeme menší jezera téměř na každém kroku. Proto stojí za návštěvu i jiné jezero než samotné Ontario, například vedlejší jezero Huronské. Skoro na každém jezeře je půjčovna lodiček či kánoí, což je skvělá možnost jak poznat přírodu i z jiné strany. Na Huronském jezeru jezdí velké lodě, které vás vezmou na vyhlídkovou plavbu kolem nespočtu malých ostrovů a ostrůvků. Další možností, jak si jezero prohlédnout je také hydroplán.

Okolní příroda je velmi podobná té naší v Česku, ale přesto je úplně jiná. Lesy jsou husté, v některých částech se jedná o stromy velmi mladé, jinde je tomu přesně naopak. Zároveň i fauna je tu velmi odlišná, je totiž třeba myslet na to, že zde můžete potkat losa. V létě se lesy hemží hejny komárů, proti kterým nefungují naše repelenty a rozhodně doporučuji si koupit repelent přímo u jezer, nebudete litovat.

Občas se vyplatí zastavit někde u silnice a projít se kouskem lesa, na nikoho nenarazíte a můžete objevit třeba skrytý vodopád, na který byste jinak nenarazili.

Kanada jako taková, je země, která si jistě získá nejdnoho obdivovatele, ať už jako země s panenskou přírodou, tak i jako země s úchvatnou architekturou ve velkoměstech jako je Toronto či Montreal. I pro nás Čechy je Kanada velmi dobře dostupná a rozhodně stojí za návštěvu.

Čipmánek v Kanadě

Ubytování Toronto

Související články:

Napsat komentář