Kaolinový důl Nevřeň najdete nedaleko Plzně

Nedávno otevřeným kaolinovým dolem na Plzeňsku je právě důl v Nevřeni. Mnoho let předtím se tam lidé dostávali ilegálně pomocí menších chodeb, avšak důl byl přestavěn a později otevřen – hlavně díky pohádce Čertí brko, která se zde natáčela a přispěla k vytvoření vstupního portálu, kterým se nyní návštěvníci dostávají do dolu.


Důl je ohromnou raritou, protože je v České republice jediným, pro veřejnost otevřeným, hlubinným dolem, kde se těžil kaolin. Pod zemí jsou důlní chodby o délce 1300 metrů, výšce až 12 metrů a šířce neuvěřitelných 8 metrů.

Historie

V Nevřeni se odjakživa těžil kaolin hlubinnou metodou, zpočátku ručně, později se přešlo na koňskou sílu a po roce 1884 došlo k mechanizaci – transportní štola s úzkokolejkou. Těžila se zde také arkóza kaolinu, což je hornina připomínající pískovec. Stěny dolu mají typickou bílou barvu díky hornině, která se zde těžila. Těžba kaolinu skončila roku 1897.

Za druhé světové války byl největší sál v dole připraven jako kryt až pro 1500 lidí – některým návštěvníkům připomíná tento sál podzemní chrám.

Dodnes se v dole uchovaly symboly horníků a viditelné, ručně okopané stěny díky ručnímu kopání.

Všeobecné informace

Vstup do dolu je přibližně kilometr daleko od pokladny, což vychází na dvacet minut pohodlné chůze. Cesta k dolu vede přes les, je dobře značená a vede po naučné stezce „Pod zemí“, proto není problém důl najít a zároveň se při cestě dozvíte mnoho informací o krtcích, netopýrech nebo kořenovém systému stromů a rostlin.

Návštěvníci při vstupu dostanou ochranné helmy. Také je doporučena pevná obuv a teplé oblečení, protože je v dole 10 °C, načež prohlídka trvá 45 minut.

Vstupenky si zákazníci mohou objednat online, anebo zakoupit v Centru Caolinum Nevřeň. Zde je také pro zákazníky připravena interaktivní expozice o využití a těžbě kaolinu.

  • Otevírací hodiny jsou pouze při předem domluvené exkurzi.
  • Poblíž Centra se nachází menší, volně dostupné parkoviště.
  • Důl je přístupný pro děti od 4 let.

Nevřeň nabízí i program pro školy – dětem bude ukázán dechberoucí labyrint důlních chodeb, seznámí se s geologickou historií tohoto dolu a okolí a bude jim představena naučná stezka a interaktivní expozice.

Ubytování v okolí

Fotogalerie

Kam dál na výlet:

Napsat komentář