Karlovo náměstí Třebíč


Když jsem na chodníku u Jihlavské brány četl, že Karlovo náměstí v Třebíči měří 2.2 ha a v letáku vyčetl, že patří k největším náměstím v České republice, začal jsem hledat, pořadí prvních tří.

Největší je Karlovo náměstí v Praze měří 7,965 ha, druhé Náměstí T.G. Masaryka v Poděbradech 6,5 ha a třetí Václavské náměstí v Praze má 4,5 ha, Třebíč je osmá.

Třebíč Karlovo náměstí

Za nejzajímavější domy označili v íčku domy se sgrafitovou fasádou – Malovaný a Černý, je tam i řada dalších významných. Radnice vzpomíná na legionáře i letce RAF, severní stranu náměstí tvoří řada hotelů, pokračuje restauracemi a prodejnami, v některých jsou tabla maturitních tříd se zajímavými slogany.

Karlovo náměstí Třebíč
Náměstí v Třebíči

Socha Cyrila a Metoděje dělí náměstí na dvě poloviny, na jedné je tržnice a na druhé parkoviště a zastávky autobusů, v čele této části stojí za „lesem“ Čapkův dům. S průvodcem je možno si náměstí prohlížet hodinu za 60 Kč nebo snížené – 40 Kč příp. náměstí a městskou věž 1,5 hod. za 90 Kč nebo snížené 70 Kč, ale musíte se objednat tři dny předem v počtu pěti osob. Zvolili jsme stejnou variantu jako u Židovského města a hřbitova, prošli si náměstí sami a četli z internetu.

Ubytování v Třebíči