Karlovy Vary aneb lázně, oplatky a becherovka


Karlovy Vary, německy Karlsbad, ležící v západní části Čech, jsou největším lázeňským městem České republiky. Lázeňství se zde rozšířilo díky termálním pramenům, které se ve městě vyskytují. Prameny jsou k vidění podél řeky hned v několika městských kolonádách.

Město Karlovy Vary

Město Karlovy Vary

Jsou známé zejména svými léčivými účinky, díky kterým se do města ročně jezdí léčit tisíce lidí. Vřídla jsou uzpůsobena tak, aby k nim měl každý přístup a mohl okusit jejich chuť. Je dobré být připraven a dovést si vlastní hrneček nebo kelímek.

Existuje i možnost zakoupit si na místě porcelánová či skleněná pítka.

Ta mají různé velikosti a tvary a jsou na nich vyobrazeny karlovarské pamětihodnosti. Při nalévání i samotném pití si musíte dávat pozor, jelikož prameny mohou dosahovat až 70 °C.

Město Karlovy Vary 2

Lázeňské kolonády

V městě se nachází pět kolonád a dva altány s vyvěrajícími prameny. Největší z nich je Mlýnská kolonáda, kde se nachází hned pět vřídel. Každé chutná trochu jinak a jejich teplota se pohybuje okolo 60 °C. Nejlepší je ochutnávat každý pramen v malém množství a postupně zkusit léčivé účinky všech termálních pramenů. Téměř nutností je návštěva Vřídelní kolonády, kde se nachází největší pramen, Vřídlo, které dokáže tryskat až do výšky neuvěřitelných 12 metrů. V této kolonádě je také možnost podzemní prohlídky. U Vřídelní kolonády se také nachází krásný kostel svaté Máří Magdalény.

Město Karlovy Vary 3

Procházkou po karlovarských kolonádách lze podél řeky spatřit mnoho nádherných budov. Každá je specifická něčím jiným. Pokud budete chtít spatřit město v plné kráse, vyjeďte lanovkou k rozhledně Diana. Na rozhlednu je přístup zdarma. Potom už pouze stačí vyjít 150 schodů a budete mít výhled na celé město se všemi jeho architektonickými památkami.

U rozhledny se také nachází muzeum motýlů a minizoo, kde si přijdou na své i děti. Další, méně známá lanová dráha je u hotelu Imperial.

Becherovka

Čím jsou Karlovy Vary velice populární, je výroba bylinného likéru, známým pod názvem Becherovka. Vřele doporučujeme navštívit Muzeum Jana Bechera, kde se dozvíte vše o historii a zajímavostech tohoto nápoje. Prohlídka muzea je doplněna degustací tří druhů Becherovky, které jsou Vám naservírované během krátkého filmu o minulosti tohoto lahodného likéru. Pokud by Vám Becherovka zachutnala, je možnost zakoupit si všechny jeho druhy v obchodu nacházejícího se vedle muzea.

Lázeňské oplatky

Váš výlet můžete zakončit sladkou tečkou – lázeňskými oplatkami. K dostání jsou na každém rohu a snad v každém obchodě. V několika z nich jsou k dostání čerstvé oplatky, které personál dělá přímo před Vámi. Na chuť si přijde každý. Zakoupit lze klasické oříškové, ale mají i čokoládové či nugátové a mnoho dalších příchutí.

Město Karlovy Vary 4

Zkrátka v Karlových Varech prožijete všehochuť. Zvládnete se najíst, napít a ještě posloužíte svému zdraví. Jasná volba k návštěvě tohoto města.

Ubytování v Karlových Varech