Karlštejn hrad a Velká a Malá Amerika – vápencové lomy


Karlštejn, v minulosti královský hrad, v současnosti jeden z nejoblíbenějších turistických cílů naší vlasti. Tento monumentální hrad vskutku stojí za vidění. V jeho blízkosti se navíc nacházejí další unikáty, a to Lomy Amerika. Ač vám celodenní procházka tímto krajem může připadat nudná a vyčerpávající, krásy Karlštejnska vám vezmou dech.

Státní hrad Karlštejn

Karlštejn hrad

Naše trasa je dlouhá 13 km. Výlet začínáme pod hradem Karlštejnem, ve stejnojmenné vesničce. Karlštejn je lehce dosažitelný vlakovým spojením z Berouna i z Prahy. Pokud cestujete autem, tak nejlépe zaparkujete také u vlakového nádraží.

Od vlakového nádraží se vydáme směrem k hradu. Přejdeme Berounku a pokračujeme až ke kostelu svatého Palmácia. Odsud už míříme k vykukujícímu hradu. Po cestě míjíme nespočet stánků a obchodů se suvenýry. Po přibližně půl hodině dorazíme k samotnému hradu. Zde můžete například absolvovat prohlídku hradního komplexu, či si jen užít středověké atmosféry. Rozhodně stojí za to navštívit i hradní studnu, kde můžete ochutnat vynikající medovinu.

Karlštejn hrad oficiální stránky

Zde zjistíte, jaká je otevírací doba a vstupné na prohlídky. Okruhů a míst, která můžete vidět, tady je dost.

Obec Karlštejn – městys

Na Karlštejně je také muzeum voskových figurín. V České republice jej můžete navštívit třeba v Praze nebo Českém Krumlově.

Z Karlštejnu, kde se mimo jiné točil známý muzikál Noc na Karlštejně, pokračujeme dále. Vyjdeme před hlavní hradní bránu, kde se ovšem nevydáme po stejné cestě jako jsme přišli, ale zahneme doleva. Po příkré pěšince se lesem vydáme dolu z kopce. Po asi 500 metrech vyjdeme na silnici a jdeme dál rovně. Za zmínku stojí Restaurant a penzion Pod Dračí skálou, nacházející se hned za zatáčkou. Vaří zde vynikající české speciality, je zde ovšem problém s místy a je lepší si stůl dopředu zarezervovat. Pokud hlad nemáte, nezdržujte se a pokračujte v cestě. Zpátky půjdete stejnou cestou, tak se můžete občerstvit až pak.

Tip na krásný rodinný výlet i s vašim mazlíčkem

Po pár set metrech za restaurací se objeví odbočka doleva. Po lesní stezce se vydáme lehce do kopce, až dojdeme k rozcestí U Dubu. Na tomto rozcestí se dáme doleva po žluté, která nás už povede po zbytek cesty kolem lomů. Po 100 metrech se cesta rozdvojuje, my se držíme vpravo žluté značky. Asi za dalších 500 metrů dojdeme na rozcestí pěti cest. Pokračujeme druhou odbočkou vpravo, stále po žluté. Asi po 200 metrech se objeví odbočka vlevo, stále značená žlutou turistickou značkou, zde odbočíme. Nezoufejte, tato odbočka byla poslední a odtud už k Lomům vede rovná cesta.

Malá Amerika lom

Po 400 metrech se před námi objeví první zatopený lomMalá Amerika. Kolem lomu pokračujeme po žluté a po chvíli vyjdeme z lesa. Před nám námi se nachází lom Kanada, který na rozdíl od ostatních lomů není zatopen. Držíme se vlevo, obcházíme Kanadu i areál kamenolomu. Přejdeme přes silnici a po pěšině kolem lesa pokračujeme k dalšímu lomu – Mexiku. Ten se často nazývá také Lom Politických vězňů, kteří zde za totality pracovali v nelidských podmínkách. Na dně lomu Mexiko se nacházejí dvě jezírka a údajně tam nikdy nedopadají sluneční paprsky.

Velká Amerika lom

Za Mexikem se nachází poslední, největší lom – Velká Amerika.

Lom Amerika - velká a malá   Lom Amerika - velká a malá 3 Lom Amerika - velká a malá 4 Lom Amerika - velká a malá 5

Koupání v něm je striktně zakázáno a cesta do lomu je ohrazená, mnoho turistů se ale stejně pokouší dovnitř dostat a užít si azurové vody. Velkou Ameriku stojí za to si důkladně projít kolem dokola.

Lom Amerika - velká a malá 2

Pokud jste se již nabažili pohledem na vápencové lomy, můžeme se vrátit zpět. Jdeme stejnou cestou jako jsme šli sem – míjíme Mexiko, Kanadu, Malou Ameriku a následně jdeme lesem až k rozcestí u Dubu. Pokud již nechcete na hrad, za Dračí Skálou nemusíte odhýbat doleva jako po cestě tam, ale můžete jít rovně po silnici – dovede vás až do vesnice Karlštejn a nabídne vám úplně jiné výhledy na hrad.

Karlštejn město - obec

TIP: Pokud nestojíte o návštěvu Karlštejnu, můžete se vydat pouze k lomům. Mezi Hlásnou Třebání a Dobřichovicemi odbočíte na obec Mořina. Projedete Mořinou a za obcí se dáte vlevo. Pochvíli dojedete přímo k Velké Americe. Ač se zde nachází dvě malá parkoviště, s parkováním je poměrně problém a není zde moc místa. Pokud se vám poštěstí, tak si nějaký parkovací flek seženete a lomy si můžete projít z druhé strany.

Ubytování v okolí Karlštejna

Napsat komentář