Katedrála svatého Víta je v Praze na hradě

Katedrála, známá i jako chrám svatého Víta, je nejvýznamější český katolický kostel a je k vidění na III. nádvoří pražského hradu.


Katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha, Praha

Jak jste se mohli dočíst v minulých článcích, vyrazili jsme na Pražský hrad a tak kromě prohlídky tohoto světoznámého místa nemohla chybět návstěva rozhledny i zdejší katedrály. Interiér nemá chybu a asi nejvíc vás zaujmou okna, kde každé z nich obsahuje jiný motiv.

Historie + zajímavosti

Katedrála svatého Víta, Václava a Vojtěcha, která se nachází v areálu Pražského hradu, je nejvýznamnější a největší katedrálou v České republice. Je to mistrovské dílo gotické architektury, které dominuje pražskému panoramatu svými vysokými věžemi a oslnivými vitrážemi.

Katedrála je duchovním symbolem českého státu a místem posledního odpočinku mnoha českých králů, královen a patronů země. Zároveň je v katedrále umístěna korunovační klenotnice, kde jsou uloženy české korunovační klenoty, včetně slavné Svatováclavské koruny.

Jak dlouho se stavěla katedrála svatého Víta

Stavba katedrály byla zahájena v roce 1344 za vlády Karla IV., ale její dokončení se protáhlo až do 20. století, kdy byly konečné práce dokončeny ve 20. letech 20. století. Během své dlouhé historie prošla katedrála mnoha změnami, což se odráží v bohatém interiéru, kde se mísí různé umělecké a architektonické styly.

Katedrála je také známá svou nádhernou výzdobou, včetně nádherných vitráží, které vytvořili významní umělci jako Alfons Mucha, a nádherného Svatovítského pokladu, jedné z nejvýznamnějších sbírek liturgického umění na světě.

Návštěva katedrály sv. Víta nabízí nejen duchovní zážitek a možnost obdivovat umělecké skvosty, ale také poskytuje nahlédnutí do historie a kultury českého národa. Katedrála je navíc otevřena veřejnosti a je jedním z nejoblíbenějších turistických cílů v Praze.

Vstupné

Cca 1/4 katedrály je volně přístupná, pokud ji chcete projít celou, je třeba zaplatit.

Aktuální ceník včetně dalších prohlídkových okruhů najdete webových stránkách.

Otevírací doba

Duben – říjen: 9 – 17h

Listopad – březen: 9 – 16h

Kompletní info o historii této katedrály výborně popisuje česká Wikipedie.

Fotogalerie

Web: www.katedralasvatehovita.cz

Mapa

Napsat komentář