Katovice – obec s překrásnou přírodou a bohatou historií


Katovice jsou malebná obec na jihu Čech obklopená krásnou přírodou. Tento městys můžete najít nedaleko Strakonic. Katovice jsou na hlavní trase z Písku do Plzně a kdybyste jeli vlakem, je to jedna ze zastávek na trase Brno-Plzeň. Sice zde vlak nestaví zas tak často, ale bohatě stačí vystoupit na vlakovém nádraží ve Strakonicích, odkud jezdí autobusy do Katovic každou chvíli.

Okolní krajina nabízí nádherná místa, která stojí za to navštívit. Z Katovic do Poříčí vede cyklostezka, která Vás provede okolo největší katovické přírodní památky – Kněží hory. O katovické hoře je napsáno mnoho zajímavých pověstí a v minulosti se zde těžil grafit. Když tudy pojedete na kole, narazíte na zajímavá kulturní místa. Tím prvním je studánka, ke které se váže pověst o Jakubovi a lesní panně.

Katovice městys 2

Tím druhým je kamenný most, zvaný Žižkův most. Traduje se, že ho nechal postavit sám Jan Žižka, když tudy táhnul na Rabí, ale ve skutečnosti byl tento most postaven v 17. – 18. století. Dříve pod ním vedl potok, ale ten byl později přesměrován a dnes se most nachází vedle pole a vedle cyklostezky.

Katovice městys

Městys Katovice

Krásnou kulturní památkou Katovic je kostel svatých Filipa a Jakuba. Tato stavba byla původně postavena v románském stylu a pak byla několikrát přestavěna. Největší přestavbu vykonal původem italský architekt Thomassio Rossi (který přestavoval i kostely v nedalekých Volenicích a na Dobrši) v roce 1587. Katovická farnost je velmi aktivní, bohoslužby jsou vždy každou neděli a úterý, navíc farnost pořádá různé kulturní akce jako každoroční Křesťanský ples, různé volnočasové aktivity a na faře vedle kostela se čas od času pořádají přednášky a workshopy.

Katovice městys 3

Významnou osobností katovické historie je Pater Josef Jílek. Tento kněz přišel do Katovic v roce 1936 a místní si ho velmi rychle oblíbili – byl velmi otevřený, neváhal zajít na pivo a svá kázání obohacoval zážitky z každodenního života. Po vzniku Protektorátu se Josef Jílek zapojil do nejrozsáhlejší odbojové organizace ÚVOD. Společně se strakonickým lékařem Karlem Hradeckým a velitelem strakonického četnictva Felixem Peřkou založil katovický kněz odbojovou skupinu s krycím jménem KAREL.

Ve sklepě strakonické nemocnice začal vznikat sklad zbraní pro budoucí povstání, který zajišťoval nadporučík Peřka, doktor Hradecký ukrýval v nemocnici parašutisty a odbojáře a Pater Jílek falšoval doklady, aby zajistil parašutistům a odbojářům novou identitu. Naneštěstí byla místní odbojářská skupina v roce 1942 odhalena – Felix Peřka spáchal sebevraždu, Karel Hradecký byl vězněn v berlínské věznici a v roce 1943 popraven a Pater Josef Jílek byl umístěn do vězení v Brandenburgu. Jako kněz stále povzbuzoval své spoluvězně před smrtí a domů posílal dopisy plné smíření a odhodlání zemřít se ctí. Byl popraven gilotinou 20. dubna 1945 v den posledních Hitlerových narozenin – bylo to jen několik dní před koncem války.

Místní občané si Josefa Jílka velice cení a konají se zde různé akce, při kterých je odkaz tohoto významného odbojáře připomínán. Pateru Jílkovi byla v roce 1995 udělena medaile Za zásluhy prezidentem Václavem Havlem a u kostela můžete najít jeho pamětní desku.

Katovice městys 4

Protéká tudy řeka Otava, která s sebou každoročně připlaví velkou spoustu vodáků, kteří se zde zastaví na pivo, na nocleh a pak jedou dál po proudu řeky.

Při návštěvě Katovic si můžete zajít na oběd do restaurace U Vondrášků a když sem zavítáte v letních měsících, můžete navštívit do kemp a dát si dobré pivo a na náměstí hned vedle kulturního domu si můžete koupit výbornou točenou zmrzlinu.

Katovice jsou zkrátka ideálním místem pro nadšené vodáky, cyklisty nebo pro milovníky krásné české přírody.

Ubytování v okolí

Zdroje:

www.katovice.cz/turistika.html
www.youtube.com/watch?v=JlVcSF6ijkc

Související